şifalı bitkiler
Propecia - Proscar konusu 42827 defa okunmuştur

Reklamlar

Propecia - Proscar


Propecia (Finasterid Nedir?

Propecia, Finasterid adlı ilacın piyasa ismidir. Aynı ilaç Proscar adıyla da satılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi için onaylanmış ilk ilaçtır.
Merck İlaç Firması tarafından geliştirilen ve geçmişte erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi için kullanılan Propecia, 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı.


Propecia nasıl etki ediyor?

Tıp dilinde androjenetik alopesi adı verilen erkek tipi saç dökülmesine erkeklik hormonları ve ırsi faktörler yani genler neden oluyor.

Daha önceki yazılarda ayrıntılı olarak aktardığımız gibi, 5-alfa reduktase adlı enzim, erkeklik hormonu testosteronu, Dehidrotestosteron (DHT) adı verilen bir başka erkeklik hormonuna çeviriyor. Genetik yatkınlığı olan kişilerde saç dökülmesine neden olduğuna inanılan DHT, saç folikülünü minyatürize ederek sağlıklı saç uzamasını engelliyor.

Propecia ise, 5-alfa reduktase enzimini bloke ederek kandaki DHT oranlarının düşmesini sağlıyor. Bu da saçın uzama evresini yeniden normale çevirerek, saç dökülmesini durduruyor. Propecia'nın bir avantajı, sadece söz konusu hormonu hedef aldığı için diğer hormonlarda istenmeyen değişimlere yol açmıyor olması.


Propecia'nın (Finasterid) Yan Etkileri:

Erkek tipi saç dökülmesini önlemede bilinen en etkili tedavi yollarından biri olan Propecia'nın (Proscar) yan etkileri konusunda tartışmalar halen sürüyor. İlacın üretici firması Merck'in kendi resmi web sitesi www.propecia.com'da Propecia'nın yan etkileriyle ilgili şunlar yazıyor:


"Propecia için yapılan klinik araştırmalarda, ilacın gayet iyi tolere edilebildiği gözlenmiştir. Erkeklerin yüzde 98'inde hiç bir yan etki görülmemiştir. Çok az sayıda erkek (% 1.8) cinsel arzularda azalma, sperm sayısında azalma gibi bazı yan etkiler yaşadıklarını bildirmişlerdir. Erkeklerin yüzde 1.3'ü de ereksiyon güçlüğü yaşadıklarını rapor etmişler. İlacı kullanmayı kestikten sonra bu şikayetlerin de ortadan kalktığı saptanmıştır."


Merck her ne kadar böyle dese de, internette biraz araştırma yapanlar, Finasterid'in dolayısıyla Propecia'nın neden olduğu cinsel rahatsızlıklardan şikayetçi olanların sayısının hiç de azımsanacak gibi olmadığını görebiliyor.

Yalnızca, bu ilacı geçmişte kullanıp bırakmış olmalarına karşın hala yan etkilerinden kurtulamayan kişilerin üye olabildiği Finasterid (Propecia) Side Effects (Finasterid/Propecia Yan Etkileri) adlı bir Yahoo Grubu bile mevcut: www.PropeciaSideEffects.com. 2003 yılından bu yana var olan bu grubun üyelerine göre, Propecia'nın kalıcı yan etkileri arasında cinsel problemler, konsantrasyon güçlüğü, üreme organlarında sancı, memelerde büyüme ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı görülebiliyor. Grubun internet sayfasında şöyle deniliyor:

"Yan etkiler genelde Propecia ya da Proscar'ı bıraktıktan sonraki bir kaç gün veya bir kaç hafta içinde ortadan kalkıyor. Ancak bazı talihsiz erkeklerde bu yan etkiler aylar, yıllar boyunca sürüyor, hatta belki de kalıcı olabiliyor."


Öte yandan, Propecia'nın "bilinen" yan etkileri arasında yer verilmese de, bazı kullanıcılar alınlarında siyah noktalar oluştuğunu ve yüz derilerinde genel olarak bir yağlanma farkettiklerini bildirmişler. İki kişi, Propecia kullanmayı kestikten 6 ay sonra hala yüzlerinde başlayan Akne'nin devam ettiğini, bir kişide aradan 3 yıl geçmesine karşın aknenin geçmediğini bildirmiş.


Kadınlar ve Çocuklar İçin Çok Tehlikeli

Dikkat: Propecia, erkek bebeklerin cinsel organlarında doğuştan sakatlıklara yol açabileceği için kadınlar tarafından kullanımı kesinlikle önerilmemektedir.
Kadınların ve çocukların kesinlikle Propecia kullanmaması gerekmektedir. Hamile kadınlar veya ileride hamile kalabilecek kadınların bu ilaca dokunmaları bile sakıncalıdır, çünkü ilacın erkek bebeklerde doğuştan sakatlıklara yol açabildiği bilinmektedir.


Propecia kullanmaya başlamadan doktorunuza bildirmeniz gereken durumlar:

Propecia Üzerine Genel Notlar:

"Propecia - Proscar" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :mağdur
arkadaşlar ilacı kullanırken dikkatli olun bende kalıcı iktidarsızlık yaptı 1 sene boyunca kullandım(2 senedir kullanmıyorum eski performans yok)

Yazan :tamer
merhaba, bu ilaç bende ereksiyon sorunu ve cinsel isteksizlik yaratti. hemen birakicam. umarim sorunum kisa surede kaybolur. kimseye kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Yazan :Zeus
Saçlarımda 10 yıldır ciddi şekilde azalma ve seyrelme vardı. 1 ay önce proscar'ı 4'e bölerek kullanmaya başladım ve sadece 1 ayda dökülmenin en yoğun olduğu üst alın bölgelerinde belirgin saç kökleri oluşmaya başladı. İlerleyen günler ne getirir bilemem ama 1 yıl boyunca kullanmayı düşünüyorum.

Yazan :wolff
arkadaşlar bende kullanmayı düşünüyorum.önceden saçlarım sık olduğundan tarayamazdım şimdi.tarak boş gidiyor.revigen kullansak etki nasıl olur

Yazan :enver
diger arkadasların yorumlarını okudum ve kafam karıstı kullanmalı mı yoksa kullanmamalımı.ilacı aldım ve fiyatı 83 lira bana gore cok pahalı bilmiyorum sanırım 3 gunde bir alırım

Yazan :ali taş
eczaneye gittim proscar almak icin fiyatını 22 ytl dediler ben sac için kullanılıyomus diye sordugumda hiçö oyle bişi duymadık falan dediler bende tereddut edip almadım acaba proscar ın sac icin ayrı satılanı varmı lutfen yazarmısınız

Yazan :samet
bende 6 aydır kullanıyorum arkadaşlar çok memnunum hiç bi yan etkisine mağruz kalmadım sadece ilk başlarda biraz libidoda azalma gibi bi problem vardı önemsemedim bende ve geçti o sorun cinsel isteksizlik filanda insanlar bence psikolojik etki yaratıyo kendinde öyle bi sorun yok varsa bile %2 oranında oda fazla bi etki yaratmaz

Yazan :Mehmet
Propecia kullanıp zarar gören var mı arkadaşlar? 25 yaşında bekar bir erkeğim, erkeksi dökülmem hızla artıyor.. Tavsiye eder misiniz? Ya da başka tavsiyeniz var mı?

Yazan :okan sahin
arkadaslar bende tam tersı bı etkı gosterdı ve cınsel ıstekte artıs mevcut.sorun bendemı yoksa boyle bı yan etkısı varmı ???

Yazan :Atilla
Ben iki sene kullandım.Sadece dökülmem azaldı ama yanetkileri nedeniyle bıraktım. Evli olmayanlar yada düzenli cinsel hayatı olmayanlar ilacın yanetkilerini anlayamazlar. İlaç, sertleşme bozukluklarına,cinsel istek azalmalarına,sperm miktarında ciddi düşüşe falan yol açıyor. Cinsel randıman kaybı yaşıyorsunuz.Bu ilacı kullanmak uzun bir yolu beşinci vitesle gitmek yerine ikinci vitesle gitmek zorunda kalmak gibi birşey.Mesela üst üste iki kez ilişkiye giremiyorsunuz.Bide bende karaciğer yağlanması yaptı.Yanetkiler hemen ortaya çıkmıyor bir süre kullanın görürüm sizi.devam edemezsiniz uzun süre bu ilaca.Bekar erkekler olup bitenden bihaber oldukları için kullanıyorlar ilacı.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular