şifalı bitkiler
Vajina Egzersizleri (Kegel) konusu 24146 defa okunmuştur

Reklamlar

Vajina Egzersizleri (Kegel)Vajina Egzersizleri (Kegel)


Bu konuda, vajina kaslarınızı kontrol etmeye çalışınız. Bu kasların adı "pubococcygeal kasları". Bu kaslar sağlığınız açısından önemli ve vajinal hisleri artırmada rol oynar.

Genital kaslarınızın da diğer kaslarınız gibi egzersize ihtiyaçları var. 1952 yılında Arnold Kegel, idrar tutma ve başka sorunları olan kadınlar için bazı egzersizler geliştirdi. Bu kadınlarda pubococcygeal kaslarının "şekilsiz" olduğu ve işlevlerini tam anlamıyla göremedikleri anlaşıldı. Egzersiz yapmak sağlık sorunlarını ortadan kaldırdı ve herkesi şaşırtarak, cinsel hisleri ve orgazm olma potansiyelini artırdı. Bunun sebebi de egzersiz yaparken kan akışının kaslara doğru hızlanması, hızlanan kan akışının da uyarılmayla ve orgazm olmayla ilişkili olması. Bu egzersizleri öğrenmek, kaslarınızı iş görür halde tutmanıza ve cinsel duygularınızı artırmanıza yardımcı olur.

Bu egzersizlerin başlangıçta dikkat ve konsantrasyon gerektirdiğini unutmayın. Fakat kısa bir süre sonra alışırsınız. Egzersizleri ilk denediğinizde, kasları idrar yaparken kontrol edin. İdrarınızı yaparken tam yarıdayken durup, tekrar başlayabilecekmisiniz görün. Doğru kasları kontrol edebilmek için bacaklarınızın yeterli açıklıkta olduğundan emin olun. Bunu iki kez yaptıktan sonra, mesanenizi boşaltın. Egzersizi idrarınızıyaparken uygulamak zorunda değilsiniz çünkü bu aşamada mesane tamamen boşalmayabilir ve de bu hastalığa sebep olabilir.

Şimdi egzersizi yapmaya ayaktayken, otururken ya da uzanırken devam edin. Her zaman her yerde yapılabilir. Bunu ancak siz bilebilirsiniz. Günün belli bir saatini bu egzersize ayırmak ve ek olarak yapacaklarınızı istediğiniz zaman istediğiniz yerde uygulamak iyi bir fikir. Kasılma esnasında ellerinizi karnınızın üstünde tutarak, karın kaslarınızı kullanmadığınızı kontrol edin. Kolayca yapmayıöğrendiğinizde, hemen hemen her zaman uygulayabilirsiniz; araba kullanırken, dişlerinizi fırçalarken, vb.

Bu kaslar gevşek olabileceğinden, başlangıçta kasılmayı hissedemeyebilirsiniz. Bir şeylerin olduğundan emin değilseniz, parmağınızı vajinaya sokun. Egzersizi doğru şekilde yapıyorsanız kaslarınızı hissedebilirsiniz. Buna karşın yapamazsanız da endişelenmeyin. Bir süre pratik yaparsanız kasılmayıhissedebilirsiniz.


Vajina Egzersizleri (Kegels)

1 Kası, içinizden üçe kadar sayana dek sıkın, sonra rahatlayın. Düzenli bir şekilde nefes alıp verin.
2 Nefes alırken kası sıkın, nefes verirken serbest bırakın, Bu biraz zor olabilir, çünkü karın kaslarınız da kasılabilir. Zamanla yalnızca vajina kaslarını sıkmayı öğreneceksiniz.
3 Nefes alıp verirken olabildiğince çabuk bir şekilde kası sıkın ve rahat bırakın.
4 Vajinaya bir şey sokarmış ya da aceleyle idrar yapmaya çalışırmış gibi kası sıkıştırın. Kendinizi nefesinizi tutarken, ancak nefes almaya çalışırken bulabilirsiniz.


Bu egzersizleri yaparken cinsel organınızda sıcak bir his farkedebilirsiniz. Kan akışının bu bölgeye doğru olmasından kaynaklanıyor. Bu egzersizleri yaparken tuhaf duygular hissedebilirsiniz. Ancak her kadının vücudunun bu egzersizlere vereceği yanıt farklıdır. Önemli olan kendinize belirli yönde duygular vermeye çalışmak. Sadece rahatlayın ve duygularınıza odaklanın. Bu egzersizin amacının, sağlıklı bir bedene sahip olmak ve cinsel organınızıkontrol etmek olduğunu unutmayınız. Bu farkındalık, vücudunuzu tanımada, onu kontrol etmede ve isteklerine yanıt vermede ilk adım.

Ne Kadar Sıklıkla Yapmalısınız?

Egzersizleri yapmak için günün uygun bir zamanını seçin. Bunları yapmak zamanla kolaylaşıyor ve günde yalnızca birkaç dakikanızı alıyor. İlk hafta boyunca, günde iki kez olmak üzere her bir egzersizi on defa yapın.

Egzersizleri günde en az bir kere yaparak gelişme programına devam edin. Gerçekte, yaşam boyu bu egzersizleri yapmak vajina kaslarının sağlıklı kalmasını sağlar.
"Vajina Egzersizleri (Kegel)" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular