şifalı bitkiler
ESWL Nedir ? konusu 12022 defa okunmuştur

Reklamlar

ESWL Nedir ?


ESWL Tedavisi, Kullanıma girmesinden sonra açık böbrek ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiş ve toplam taş tedavisinin % 3-5 ini olusturmuştur. Yıllar içerisinde tüm dünyada kullanımı, taş kırma makinalarının geliştirilmesiyle de belirgin bir artış göstermiş ve en önemli tedavi seçeneklerinden birisini olusturmuştur. ESWL tedavisinin prensibi ultrason diğer bir deyişle ses dalgalarıdır. Bu şok dalgaları, fizik kurallarına göre, sıvı ortam içersinde daha şiddetli etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve sapma göstermezler.

ESWL makinaları röntgenle, ultrasonla ve hem röntgen hem de ultrasondia çalismak üzere 3 çeşittir. Ultrasonla çalışan makinalar mat taşları görüntüleme, hastanın radyasyon almaması gibi x-ray la çalışan makinalara göre üstünlüğü mevcuttur. Kullanımı beceri ve deneyim gerektirir. Belkide tek dezavantaji orta üreterde-idrar borusunda yerleşimli taşların bağırsak gazları arasında gizlenmesi durumudur. Odakları küçük olduğundan civar organlara yan etkileri azdır ve kırılırken ağrıya en az sebebiyet verirler.

ESWL Sonrası Önlemler ve Öneriler

•ESWL sonrası Merkezimizde sizlere bir takım önerilerde bulunulmaktadır. Ancak bunları bir kere daha hatırlatırsak :
•ESWL sonrası kum dökme döneminde günde enaz 2 litre su içiniz.
•ESWL seansları sonrası idrarınız bir iki gün kanlı gelebilir. Bu son derece normaldir. Bol su içildiği zaman idrarınızın rengi hızla açılır.
•ESWL sonrasi hareketli olunuz. Yapılacak spor ve yürüyüş ile kum dökme hızınız son derece artar. ESWL sonrası gaz yapıcı gıdalardan uzak durunuz. Kum dökme işlemi sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.
•ESWL sonrası idrar yollarınızda ağri olabilir. Bunun için Merkezimizden ayrılmadan önce size gerekli reçeteniz verilecektir. Bu ilaçları uygularsanız probleminiz olmayacaktır.
•ESWL sonrası ateşiniz çıkarsa ihmal etmeden Doktorlarımız ile ACİLEN irtibata geçiniz. Gerekli önlemler hemen alınacaktır.
•ESWL sonrası randevularınızı lütfen aksatmayınız. Etkili bir tedavi için seanslarınızın kesintisiz yapılması gerekmektedir.

"ESWL Nedir ?" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :ahmet vural
bence dışardan delikten aldırsan daha iyi çünkü 2 cm lik taşın kırılması biraz zor oluyor

Yazan :jesse
@nisfet yücebaş Burada tedaviye yönelik bilgiler veremiyoruz. Amacımız sadece elimize geçen bilgileri sizinle paylaşmaktır. Detayları doktorunuzla görüşünüz. İlginize teşekkür ederiz.

Yazan :nisfet yücebaş
ewsl tedavisi görmekteyim ve şu an tüp taşımaktayım sizlere sorum 2cm. taşımvar onu kırdırsam mı daha iyi dışardan delikten aldırmam mı daha ağrısız geçiririm bundan önce de kateter takıldı ve çok ağrı çektim teşekürler.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular