şifalı bitkiler
First aid - Blisters konusu 4502 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - Blisters


First aid - Blisters

Common causes of blisters include friction and burns. If the blister isn't too painful, do everything possible to keep it intact. Unbroken skin over a blister provides a natural barrier to bacteria and decreases the risk of infection. Cover a small blister with an adhesive bandage, and cover a large one with a porous, plastic-coated gauze pad that absorbs moisture and allows the wound to breathe.

Don't puncture a blister unless it's painful or prevents you from walking or using one of your hands. If you have diabetes or poor circulation, call your doctor before considering the self-care measures below.

To relieve blister-related pain, drain the fluid while leaving the overlying skin intact. Here's how:

Call your doctor if you see signs of infection around a blister — pus, redness, increasing pain or warm skin.

To prevent a blister, use gloves, socks, a bandage or similar protective covering over the area being rubbed. Special athletic socks are available that have extra padding in critical areas. You might also try attaching moleskin to the inside of your shoe where it might rub, such as at the heel.

Shoe-shopping tips

Remember the following when you shop for shoes:

"First aid - Blisters" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular