şifalı bitkiler
First aid - Chemical burns konusu 4219 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - Chemical Burns


First aid - Chemical burns

If a chemical burns the skin, follow these steps:

  1. Remove the cause of the burn by flushing the chemicals off the skin surface with cool, running water for 20 minutes or more. If the burning chemical is a powder-like substance, such as lime, brush it off the skin before flushing.
  2. Remove clothing or jewelry that has been contaminated by the chemical.
  3. Apply a cool, wet cloth or towel to relieve pain.
  4. Wrap the burned area loosely with a dry, sterile dressing or a clean cloth.
  5. Rewash the burned area for several more minutes if the person experiences increased burning after the initial washing.

Minor chemical burns usually heal without further treatment.

Seek emergency medical assistance if:

If you're unsure whether a substance is toxic, call the poison control center. If you seek emergency assistance, bring the chemical container or a complete description of the substance with you for identification.

"First aid - Chemical burns" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular