şifalı bitkiler
First aid - Food-borne illness konusu 4939 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - Food-borne Illness


First aid - Food-borne illness

All foods naturally contain small amounts of bacteria. But poor handling of food, improper cooking or inadequate storage can result in bacteria multiplying in large enough numbers to cause illness.

Parasites, viruses, toxins and chemicals also can contaminate food. Food-borne illness from these sources, however, is less common than food-borne illness caused by bacteria.

Signs and symptoms of food poisoning vary with the source of contamination. Generally diarrhea, nausea, abdominal pain and, sometimes, vomiting occur within hours after eating contaminated food.

Whether you become ill after eating contaminated food depends on the organism, the amount of exposure, your age and your health. High-risk groups include:

If you develop food poisoning:

Food-borne illness often improves on its own within 48 hours. Call your doctor if you feel ill for longer than two or three days or if blood appears in your stools.

Dial 911 or call for emergency medical assistance if:

"First aid - Food-borne illness" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular