şifalı bitkiler
First aid - Toothache konusu 4772 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - Toothache


First aid - Toothache

Tooth decay is the primary cause of toothaches for most children and adults. Bacteria that live in your mouth thrive on the sugars and starches in the food you eat. These bacteria form a sticky plaque that clings to the surface of your teeth.

Acids produced by the bacteria in plaque can eat through the hard, white coating on the outside of your teeth (enamel), creating a cavity. The first sign of decay may be a sensation of pain when you eat something sweet, very cold or very hot. A toothache often indicates that your dentist will need to work on your teeth.

Self-care tips
Until you can see your dentist, try these self-care tips for a toothache:

Swelling, pain when you bite, a foul-tasting discharge and gum redness indicate infection. See your dentist as soon as possible.

Call your dentist if:

"First aid - Toothache" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular