şifalı bitkiler
Ağız Kokusu konusu 13741 defa okunmuştur

Reklamlar

Ağız Kokusu


Ağız Kokusu


Ağız kokusunun çeşitli nedenleri vardır.

Çoğunlukla fena ağız kokusunun sebebi (%90 oranda) ağız içi kaynaklıdır. Diğer sebeb ise mide-barsak ya da üst solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Bunlara ilaveten özellikle çocuklarda barsak parazitlerine bağlı daha çok sabahleyin gözüken ağız kokusu oluşabilir. Bazı sistemik hastalıklardda da (diabet gibi) fena koku görülmektedir.

Ağız içi kaynaklı kokunun sebebleri başlıca;

1-kokulu yiyecekler
2-diş çürüğü
3-periodontal (dişeti ve çevre kemik dokusu) hastalıklar
4-sürekli ağız kuruluğu
5-tütün kullanma
6-yetersiz ağız hijyeni (kötü bakım)


Dişhekiminiz size ağız kokusunun sebebinin belirlenmesinde yardımcı olur eğer sebeb ağız içi kaynaklı ise bu sorununuzun giderilmesinde gerekli tedavi planlamasını yapar.

Kötü Kokuyu ne/ler yapar

Yediğimiz gıdalar solunumumuzu etkiler, özellikle soğan sarımsak gibi yiyecekler kan dolaşımımıza geçerler, oradan akciğerlere transfer edilir ve nefesimizle dışarı atılır.

Diş fırçalama, dişipi kullanımı ve ağız gargaraları, sakız çiğneme kokuyu sadece geçici olarak maskeler. Vücut gıdayı elimine edene kadar koku kalır. Diet yapanlarda düzensiz yemek yemeğe bağlı olarak fena ağız kokusu olur.

Düzenli ağız bakımı olmazsa, gıda artıkları dişler arasında, dilin ve dişetlerinin üstünde birikerek ağızda kalır, belli bir süre sonra kokuya sebeb olur. Protezlerinde iyi temizlenememesi fena kokuya sebeb olur. Periodontal sağlığın bozulduğunun en önemli habercisi de fena ağız kokusudur.

"Ağız Kokusu" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :upsala
Ben diş teknikeriyim.herşey yapmama rağmen aynı sorunu yaşadım.midemde bir sorun çıktı ilaç kullandım.birde şunu farkettim bademciklerimin şekli nedeniyle orada gıda artıkları birikiyordu.bunun koku yaptığını farkettim.gidip aldırdım bende .şimdi çok rahatım sorun ortadan kalktı....

Yazan :Lila
Çözüm bulunsa keşke. günde 3 kere dişimi fırçalıyorum. Çürüklerden kaynaklanabilir diye bütün çürüklerimi tedavi ettirdim, yine de geçmedi ağız kokusu. Geriye iki seçenek kalıyor. ya sinüzit yada mide rahatsızlıklarımdan kaynaklanıyor. sinüzitlerimi aldırmayı düşünüyorum. o zaman da geçmezse midemi de aldırıcam galiba :(

Yazan :umut
ben de arkadaşa katılıyorum. bunun kesin bi çözümü yok mu? ben günde en az 3 kere iyi bi şekilde fırçalıyorum dişlerimi. daha ne yapabilirim?

Yazan :gökhan
cnm misvak kullanmanı, dişini ve dilinin üstündeki deriyi temizlemek için fırçalamanı önerebilirim. tuzlu suyla gargara yapmanı ve tuzlu suyu burnuna çekmeni de tavsiye ederim...

Yazan :elif elif elif
ya ben diş doktoruna kaç defa gittim bişi demediler.sorun yokmuş güya.bu ağız kokusu çok kötü etkiliyor insanlarla iletişimimi.insanlarla yakın konuşamıyorum.napacağımı bilmiyorum.bana napacağımız söyleyin lütfennnn

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular