şifalı bitkiler
Uykusuzluk konusu 19683 defa okunmuştur

Reklamlar

Uykusuzluk


UYKUSUZLUK

Daha önce de belirtildiği gibi "hipnoz" kelimesi Yunanca uyku anlamına gelen "hypnos" kelimesinden türemiştir. Bugün hipnozun ve uykunun aynı haller olmadığı bilinmektedir. Fakat, kendi kendine hipnozu uygulama huzurlu bir uykuya dalmak istendiğinde çok yardımcı olabilir. Gerçekte pek çok hasta hipnotik durumdayken eğer uzanmışlarsa işi yapmanın zor olduğunu ifade etmektedirler. Çoğunlukla uykuya dalmaktadırlar. İşte bu yüzden eğer gerçekten uykusuzluk üzerinde çalışmıyorsanız kendi kendinize hipnoz yaparken uzanmamanızı tavsiye ederim.
Uyku bozukluklarının küçük bir oranı depresif hastalık veya ağrı gibi fiziksel bozuklukların bir sonucu olabilir. Özellikle de uyku bozukluğuna herhangi bir fiziksel semptom eşlik ediyorsa, kendi kendine hipnoz programını denemeden önce doktorunuzu ziyaret etmeniz tavsiye edilebilir. Uykuyla ilgili problemlerde en sık rastlanan sebepler,
uyku zamanındaki kaygı ve zihnin aşırı faaliyetinden kaynaklanır.  sembolik tasavvur olumlu bir şekilde manipüle edilerek birbirleriyle yarışan düşünceler yavaşlatılabilir.
Gün boyunca kendi kendine hipnozu uygulamak uyku için uygun olan hipnoz sonrası telkinleri kullanmak açısından faydalı olabilir. Örneğin, kendi kendinize aşağıdaki gibi bir telkinde bulunabilirsiniz: "Yatmak için üstümü çıkardığımda ne kadar uykuluolduğumu fark ediyorum." Günlük düşüncelerinizde de kendinize uygun, olumlu telkinlervermek faydalıdır. "Eğer bu gece uyuyamazsam, yarın sabah tükenmiş olacağım," gibi olumsuz düşünceler yalnızca uykusuzluk korkusu yaratır ve problemi artırır. Gece uykunuzu olmasını istediğiniz şekliyle hayalinizde denemek de faydalı olabilir. Örneğin, ışığı söndürdüğünüzde kendinizi, zihninizi gevşemiş hissediyor şeklinde görün. Başınız yastığa değdiğinde, yatağınızın ne kadar rahat olduğunu fark edin ve konforlu,
huzurlu bir uykuya dalma hissinden zevk alın. Gece boyunca "doğanın çağrısına" kulak vermeniz gerekirse yatağa geri döndüğünüzde hayalinizde kendinizi uykuya rahat bir şekilde yatıyor olarak görselleştirin. Daha sonra kendinizi sabah kalkarken tazelenmiş,
dinlenmiş ve yepyeni bir güne hazır olarak hayal edin. Hipnotik duruma girmek isterken bir şeylerin olmasına "çabalamamanın" önemli olması
kadar (1. Bölüme bakınız), uyku durumuna geçmek istediğinizde bilinçli çabayı asgari bir seviyede tutmak da eşit derecede önemlidir. Aşağıdaki alıştırma Stanton'un (1990)
fikirlerinden uyarlanmıştır ve uyku zamanında kullanılmak üzere düzenlenmiştir.başlayın ve uykuya kendi hızında gelmesi için izin verin. Tatlı rüyalar.

Alıştırma

1. Gözlerinizi kapatın ve huzurlu bir hipnotik duruma girin.
2. Zihninizde lüks, siyah bir perde hayal edin. Düşünceler kafanıza girdiğinde perdeyi geçmelerini ve zihninizin diğer tarafında durmalarını sağlayın. Daha sonra tekrar yumuşak ve sıcak perdeye odaklanın.
3. Bugüne kadar görmüş olduğunuz en güzel bahçeyi gören bir taraça hayal edin. Bu bahçeye 10 basamakla iniliyor olsun.
4. Birkaç dakika içinde, zihninizde merdivenden aşağıya doğru saydıkça bastığınız her basamakta kendinizi daha gevşemiş ve rahat hissedebilirsiniz.
5. Her 1 veya 2 saniyede bir nefes verdiğinizde basamakları l'den lO'a doğru kendi kendinize sayın. Gevşeme süresine telkinleri serpiştirin.
6. Merdivenin sonuna ulaştığınızda kendinizi ne kadar sakin ve huzurlu hissettiğinizi fark edin. Hayalinizdeki bahçeyi bütün duyularınızla inceleyin. Örneğin, çiçeklerin kokularını içinize çekerken onların farklı renklerini görebilir, güneşin sıcaklığını yüzünüzde hissedebilir, ağaçlarda kuşların şarkı söylemesini veya uzakta bir arının çiçekten çiçeğe giderken vızıldamasını duyabilirsiniz.
7. Yumuşak çimene uzanın ve gökyüzüne bakın. Belki dağınık bulutları görebilirsiniz. Yumuşak bir meltemle hışırdayan yaprakların fısıltısını duyabilirsiniz. Birkaç yaprağın ağaçlardan düştüğünü fark ettiğinizde bu size gitme zamanının geldiğini hatırlatabilir
8. Bu yerdeki huzurun verdiği keyifle kendinizi rahat ve dinlendirici bir uykuya bırakın.

"Uykusuzluk" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :selin
benim uyku problemim yok ailemin yeni aldığı 995 euroluk yeni yaatağımda çokrahatım..

Yazan :YILMAZ
Bende yeteri kadar uyku bozuklugu var kafamı yastıga koyunca bi türlü gözüm dalmıyor bunun sorunu nedir simdiden cevaplarınız icin tesekürler.

Yazan :ferhat
Ben 3 gundur uyuyamıyorum bana bilgi verirmisiniz acil...

Yazan :cadı
yaa benim cok ciddi uyku problemim var geceleri uyuyamıorum yardımcı olurmusunuz

Yazan :askınnn
ya bu uyku ilacı varmı ben uyumak istemiyorum bana bilgi verin ne olur msn adresim mehmet_askin_44@hotmail.com

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular