şifalı bitkiler
Göz tembelliği Şaşılık ve göz kayması konusu 29812 defa okunmuştur

Reklamlar

Göz Tembelliği Şaşılık Ve Göz Kayması


4 yaşından önce göz muayenesi şart
Görme bozukluklarının 10 yaşına kadar kesinlikle tedavi ettirilmesi gerekiyor. Çünkü bu yaştan sonra görme bozuklukları yüksek ihtimalle tedavi edilemiyor.
Özellikle okula başlamadan önce çocuğunuzu mutlaka bir göz doktoruna götürmeniz ve neyi var neyi yok orataya çıkartmanız gerekiyor. Bunun yanında çocuğunuzun 4 yaşına gelmeden bir göz doktoruna muayene ettirilmesi kesinlikle tavsiye ettiklerimiz arasındadır. Bir bebek doğduğunda görme yetisinin ancak belirli bir kısmını kullanabilmektedir. Hatta ilk aylarda bir bebek göz kaslarını dahi tam kontrol edememektedir (Bundan dolayı bebeklerde göz kaymaları ve şaşılık normaldir. Fakat 3 aydan sonra düzelmesi gerekir.) bunu takip eden ilk 9 yaş içerisinde göz tam olarak oturuyor ve bundan sonra köklü bir değişiklik gözlenmiyor. İşte bu ilk 9 yıl iyi değerlendirilebilirse “eğer varsa” bir göz bozukluğu kolaylıkla tedavi ettirilebiliyor.
Diğer yandan Aşağıdaki bilgilerin dikkatlice okunup iyi değerlendirilmesi sis değerli ziyaretçilerimiz için odluca önemlidir.
 
En Çok Şaşılık Görülüyor.
Kırılma kusurları ve şaşılık çocuklarda en sık karşılaşılan göz hastalıklarıdır. Göz kaymaları, şaşılık ve göz tembelliği mümkünse ilk 4 yaşta değilse mutlaka ilk 9 yaşta ameliyat veya kapatma tedavisi yoluyla düzeltilmesi gerekir. Tekrar edecek olursak ilk 9 yıl çok değerlidir. İhmal etmeye gelmez.

Göz Tembelliği Tedavisi Erken Yapılmalıdır
Belli bir numaranın üstündeki hipermetrop veya astigmatı olan bir göz, çocukluk çağında iyi ve net görmeyi öğrenemediği için tembel kalabilir. Ayrıca iki göz arasındaki numara farkı fazla olduğunda, daha yüksek numaralı olan göz tembel kalır. Göz tembelliği, tedavisi ancak 9-10 yaşına kadar mümkün olan önemli bir göz problemidir. Tembellik tedavisinde ne kadar geç kalınırsa sonuç o kadar başarısız olur. Bu yüzden, çocukların en geç 3-4 yaşında göz muayenesinden geçirilmeleri önerilir. Göz tembelliği tedavisinde iyi gören göz kapatılarak tembel gözün tek başına görmeyi öğrenmesi sağlanır.

Şaşılık Göz Tembelliğine Neden Olur.
Şaşılık, gözlerin paralel bakamaması durumudur. Gözlerin bir tanesi hedefe bakarken diğeri başka bir yere yönelmiştir. Şaşılık tek gözde ise şaşı göz az görür ve tembel kalır. Şaşı gözlerde derinlik hissi yoktur veya çok az gelişmiştir. Şaşılıklar; çocukluk çağı şaşılıkları, paralitik şaşılıklar (göz kasları felci) ve ikincil şaşılıklar olarak 3 ana sınıfa ayrılabilirler.
Çocukluk şaşılıkların en sık rastlanılanları içe ve dışa şaşılıklardır. Bazen tek bazen çift taraflı olabilirler. İçe şaşılıklar genellikle hipermetrop gözlerde gözlenir. Bu şaşılıklar bazen sadece gözlük kullanımıyla düzelebilir. Gözlükle tam olarak düzelemeyen şaşılıkların ise ameliyatla düzeltilmeleri gerekir. Sürekli kayan göz az görür ve iyi görmeyi öğrenemez, tembel kalır.

Dışa Kayan Gözler Miyop Olur.
Çocukluk çağında dışa kayan gözler çoğunlukla miyopturlar. Dışa kayma bazen gizli bazen aşikâr olabilir. Bu tip şaşılıkta güneş ışığı gizli şaşılığı aşikâr hale getirebilir. Çocuk, güneşte, dışa kayan gözünü tek taraflı kapatma eğilimindedir. Bazen tek bazen çift taraflı olabilirler. Tek taraflı dışa kaymalarda derinlik hissi azalmıştır. Tembellik de gelişebilir. Şaşılıkların en önemli sebeplerinden biri de göz kaslarına gelen sinirlerinin felcidir. Bu felçler bazen doğuştan bile mevcutken, bazen travma veya ateşli hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilirler. Ayrıca gözün optik ortamında bir engel, ikincil şaşılığa (katarakt, kapak düşüklüğü vs) görmeyen gözün dışa-içe kaymasına neden olabilir.

Bunlar Yanlıştır.
Gözün numarası gözün kırıcılık değerinin sonucudur. Bu değeri korneanın eğimi ve gözün uzunluğu belirler. Gözün numarası herhangi bir alışkanlıkla değişmez. Yani gözlük kullanmak veya kullanmamak, yüksek ya da düşük numaralı gözlük kullanmak, çok veya az okumak, gözlerin numaralarını ne yükseltir, ne de azaltır

"Göz tembelliği Şaşılık ve göz kayması" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :ramazan
Benim doğuştan iki gözüm kayıyor doktora gittim bana gözlük önerdi simdi ise 15 yaşındayım sizce iyileşir mi lütfen bilen cevap yazsın .

Yazan :MUSTAFA YILMAZ
sağ gözümden şaşılık ameliyatı oldum sağ gözümde şuan görme bozukluğu var hafif bu bir hastalıkmı yoksa ameliyattan sonra iyileşirmi

Yazan :fatma
slm kizim 2 bucuk yasinda dogustan kayma var iki gözünde ve simdi gözlük kullanmaliymis cünkü tembellesmis gözleri cok zor bir durum hem cocuk hemde aile icin ne yapmaliyim gözünün tembeligi girelimesi icin havuc diyorlar dogru mu? dogruysa ne kadar tüketilmeli? Lütfen cevap verin bilenler BEKLEYECEGIM!!!!!

Yazan :recep
benımde azda olsa sol gozumde kayma var 24 yasındayım cocukken bı ara muayene olmustum ama sonradan ustune dusmedık aartık duzelmez dedıler dıkkat edın

Yazan :deniz
cocugum 4 yasında sasılık göz tembeligi var gözluk kullanıyor ve kapama tedavisi uyguluyoruz. kapamayı yaparken neyle calıştırmamız gerekiyor.

Yazan :emre
benim gözümde gizli kayma var bunun tedavisi varmı ne olur söyleyin

Yazan :körfezden
ben 25 yasındayım sag gözum yüzde 20 goruyor göz tembellıgı war dedıler 97 yılında göz doktoruna gıttıgımde solemıstı bende hep umut eettim teknolojı gelısır doktorlar caresını bulur olmadı hala olmuycak gözunuzun kıymetını bılın bazen bu hastalık bıle ınsanın yasama sevkını kırıyo

Yazan :Endiseli Baba
selam hepinize. Benim oglum yemek sirasinda sag gözünü iceriye dogru kaydiriyor,acaba ne yapilmali.

Yazan :nurcan çetinkaya
25 yaşındayık dört gün önce sol gözüm yukarıya hafif kaydı ve göz bebeğim büyüdü kaç gündür gözlerim ağrıyor ve bulanık görüyorum ne yapmam gerekiyor bu geçici bir kaymamı
Doktora gitmiş olduğunuzu umuyorum. Aksini düşünmek bile istemiyorum. Sorunuzun yanıtı internette değil.

Yazan :bilal
esra bende 14 yaşındayım acaba bende ameliyat olabilir miyim bir bilgin var mı

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)