şifalı bitkiler
Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar konusu 10172 defa okunmuştur

Reklamlar

Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar


Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar


Mamayı hazırlamadan önce kullanacağınız bütün kapları temizleyin ve sterilize edin. Her mama kutusu üzerinde, kilo ve yaşa göre bebeğin gıda gereksinimini gösteren ayrıntılı bir liste vardır. Doktorunuz başka bir öneride bulunmazsa bu beslenme kılavuzundaki bilgilere göre hareket edin. Bebeklerin gıda gereksinimleri değişiktir. Bu nedenle sizin, kilo ve yaş grubu için önerilen miktardan biraz daha fazla veya az mama vermeniz gerekebilir.

Mama Saatleri

Mama ile beslemede, tıpkı emzirmede olduğu gibi, mama saatlerinin ve doyacağı miktarın seçimini bebeğinize bırakın.
İlk birkaç hafta bebeğiniz her 2–3 saatte bir mama emmek isteyebilir. Zamanla beslenme saatlerinin arası uzayacak ve mamanın miktarı artacaktır.

Bebeğinizi Biberonla Beslerken

Bebeğinize mama verirken rahat bir koltuğa oturun. Bebeğinizi kucağınızda tutun. Onun sıcak yakınlığı sizi dinlendirecek ve mutlu edecektir.
Bu yakınlığın, bebeğinizin o andaki ve gelecekteki huzuru için önemli olduğunu unutmayın! Bebeğe mamasını vermeden bileğinize birkaç damla mama damlatarak veya biberonu yanağınıza dayayarak sıcaklığını kontrol edin.

Biberonu ters çevirip emzik deliğinin bebeğinizin rahatça mama emmesine elverişli olup olmadığını inceleyin. Sütün çok süratli akması, mamanın bebeğinizin genzine kaçmasına, çok ağır akışı ise onun mamayı emmekte güçlük çekerek aşırı yorulmasına yol açabilir ve doymasını önler.

Biberonu tutarken, şişenin boynu ile emziğin aynı hizada olmasına dikkat edin, aksi halde bebeğiniz mama ile birlikte fazla miktarda hava yutacaktır. Mama verirken arada bir biberonu bebeğinizin ağzından çekerek onun dinlenmesini sağlayın. Genellikle bebekler biberondaki mamayı 10–15 dakikada bitirir.

Bebeğiniz her zaman mamayla birlikte bir miktar hava yutabilir. Bu da gaz yapar. Bu nedenle, beslenme sonunda (bazen de beslenme arasında) bebeğinizin gazını çıkarın. Bebeğinizin gazını çıkarmak için onu dik tutarak omzunuza dayayın ve sırtını sıvazlayın. Kusabileceğini göz önüne alarak omzunuza temiz bir bez koyun.

Bebeğiniz doyduktan sonra biberonda kalan mamayı tamamen boşaltın ve atın. Bebeğinize kesinlikle bayat mama vermeyin. Bayat mama ve sütte özellikle "gastroenterite" (ishale] neden olan mikropların çok kolay ürediğini unutmayın. Biberonu mama vermeden hemen önce hazırlayın.

Bebeğinizi biberonla beslemekte güçlük çekiyorsanız, doktorunuza başvurup yardım isteyin. Mamayı kullandıktan sonra paketi sıkıca kapatın, açık paketi 2-3 hafta içinde tüketin. Serin ve kuru bir yerde muhafaza edin. (Buzdolabında saklamaya gerek yoktur.)

Ayrıca katı gıdalara geçiş döneminde bebeğinizin beslenmesini Kaşık ve Kavanoz Mamaları ile desteklemelisiniz. Bu dönemde bebeğinize doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak, onun sağlıklı zihinsel ve fiziksel gelişimi için önemlidir.

"Biberonla Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular