şifalı bitkiler
Lösemi Nedir konusu 54677 defa okunmuştur

Reklamlar

Lösemi Nedir


Lösemi


Lösemi Nedir?

Lösemi, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin ( akyuvarlar ) kontrolsüz çoğalması sonucunda oluşan bir çeşit kanserdir. Çocukluk çağında en sık görülen kanser türüdür. En çok görüldüğü yaşlar 2-8 yaşları arasıdır. Lösemide, kemik iliğinde çok sayıda anormal hücre kontrolsüzce çoğalır ve normal kan hücrelerinin yerini alır. Bu nedenle hasta, enfeksiyon ve kanamaya açık hale gelir. Kemik iliğinden başlayan lösemi, vücudun farklı yerlerine de yayılabilir. Çocukluk çağında en sık ALL ( Akut Lenfoblastik Lösemi ) denilen türü görülmektedir.

Löseminin Nedeni Nedir?

Löseminin nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ancak, bazı risk faktörlerinden bahsedilebilir. Down sendromu gibi bazı kromozomal hastalıklar, genetik yatkınlıklar, bazı viral enfeksiyonlar, yüksek doz radyasyona maruz kalmak, benzen türü kimyasal maddelere maruz kalmak bu risk faktörleri arasındadır. Bu risklere sahip kişilerin tümünde lösemi görülmemektedir.

Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, gebelik sırasında sigara içen annelerin çocuklarında artmış lösemi sıklığı saptanmıştır.

Anne sütü almanın ise, çocuklarda lösemiden koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Löseminin Belirtileri Nelerdir?

# Soluk görünüm ( düşük kan değerlerine bağlı)
# Ateş
# İştahsızlık, halsizlik
# Kilo kaybı
# Kolay morarma ve kanama ( Burun kanaması, dişeti kanaması )
# Gece terlemesi
# Kemik ve eklem ağrıları
# Düzelmeyen enfeksiyonlar
# Karında şişlik ( Karaciğer ve dalak büyümesine bağlı )
# Lenf bezelerinde büyüme ( boyun, koltukaltı, kasıkta olabilir )

Lösemi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukluk çağı lösemisi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın türüne göre bazı tedavi protokolleri uygulanmakta, uygun tedavi ve destekle iyi sonuçlar alınmaktadır.

Kemoterapi ( ilaç tedavisi ): İlaçlar hap şeklinde, iğne şeklinde olabilir veya damardan serum içinde verilebilir. Bu ilaçların etkisiyle kötü huylu hücreler yok edilmektedir.

Radyoterapi ( ışın tedavisi )

Kemik iliği nakli: Nadiren bazı hastalarda gerekebilmektedir.

"Lösemi Nedir" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Hasan Büyük
Benim oğlum da ALL hastası çok şükür iyi gidiyor tedavisi Rabbim CÜMLEMİZİN evlatlarımızı ve tüm hasta kullarına şifalar versin Dua ile Amin

Yazan :Hasan
benim ablamda lösemi aml M3 hastalığına yakalandı aynı anda hamile inşallah oda atlatır çok zor bir hastalık ama sonucu inşallah güzel olacak

Yazan :Senem
Allah herkese şifa versin derdi veren Allah dermanın da verir

Yazan :hıdayet
benimde abim lösemi şu an kemo terapi görüyor kurtulması 100 de 98 korkmayın tıp cok ilerledi .

Yazan :nuri erdim
ben okul müdürüyüm okulumda bir öğrenci lösemi oldu geç farkedildiği için kurtulamadı ilik nakli için 1 ay beklendi cevsp alınmıyınca ve geç farkedildiği için öldü ve ben bu meslekten istifa ettim arkadaşlar ilik nakli için elimizden geleni yapalım

Yazan :GULOBEY
Tüm Lösemi Hastalarına ALLAH'tan acil şifalar diliyorum moral çok önemli sizleri çok seviyorum

Yazan :ceylan
geçktn zor bi hastalık yşamayan bilemez ama dualarımız onlarla bunu bilsinler

Yazan :perihan çalışkan
gerçekten atlatılması çok zor bir hastalık.tüm lösemili hastalara acil şifalar ve sabırlı olmalarını diliyorum.ayrıca morallerini yüksek tutmalarıda önemli tabi.

Yazan :zülal erçetingöz
Beyaz kan hücreleri akyuvar dır. Alyuvarlar değil. Bunun dışındaki bilgilendirmeleriniz güzel. Teşekkür ederim
Uyardığınız için teşekkürler hatamızı düzelttik.

Yazan :eliif
lösemi! kulağa ne kadar ürkütücü geliyo insanı çaresiz oldğna inandryo bu kelime.Ama bu tamamen yersiz,çünkü gelişen tıpla birlikte yüzde 90lara vardı iyileşme oranı..Sakın ümitsiz olmayın

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular