şifalı bitkiler
Boğaz Ağrısı konusu 18941 defa okunmuştur

Reklamlar

Boğaz Ağrısı


Boğaz Ağrısı


Her Boğaz Ağrısı Beta mıdır?

Boğaz ağrısı Okulların açılması, havaların soğumasıyla çocuklarda en sık görülen yakınmalardan biri boğaz ağrısıdır. Nedeni beta denilen bakterinin (beta hemolitik streptokok) yol açtığı bir anjin olabileceği için boğaz ağrısını ciddiye almak gerekir. Ancak, her boğaz ağrısı beta değildir ve antibiyotik tedavisi gerektirmez. Çocuklarda, anjine sıklıkla virüsler yol açar ve antibiyotik tedavisi gerekmez. Beta anjininde ise, uygun antibiyotik tedavisi olmazsa komplikasyon riski vardır. Bu yüzden, bu ikisinin ayırt edilmesi gerekecektir. Doktorunuz, bulguları değerlendirecek, kesin tanı için belki de boğazdan kültür aldırmak isteyecektir. Siz de kültür sonucunu beklerken bazı kriterleri değerlendirip tahminde bulunabilirsiniz.

Eğer;
* 3 günden uzun süren yüksek ateş varsa
* çocuğunuz 3 yaşın üstünde ve özellikle anaokulu veya okula gidiyorsa
* okulda beta saptanan arkadaşları varsa
* boynundaki bezeler şişmişse
* beraberinde aksırık, öksürük, burun akması gibi belirtiler yoksa
kültürde bakteri saptanıp antibiyotik alması ihtimali yüksektir.

"Boğaz Ağrısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :hatice aydın
15 aylık bebeğim var ve her 2 aya bir boğaz enfeksiyonu nedeniyle ateşlenip hastaneye kaldırıyoruz.Antibiyotik tedavisinden sonra düzeliyor ancak henüz küçük olduğu için vücuduna vereceği hasarlardan endişeleniyorum Artık kronik hale gelen bu sorunun çözümü için bilgilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Yazan :şişen bezeler.
boğazımın sağ üst yanında şişlik belirdi. Bastırınca acıyor. Ateşim yok. Herhangi bir belirti vermiyor. Yutkunma zoruğum da yok.

Yazan :zeynep
benim 2 yaşında oğlum var ve çok sıksık bademcikleri şişiyo artık antibiyotik bile fayda etmiyo bana ne önerirsiniz

Yazan :Admin
Cevap ALtta belirtilmiştir.

Yazan :eylem---melek
benim yaklaşık 7-8 aydır bademciklerim şişiyor doktora gidiyom her ay ancak bi etkisi yok sizce ne yapmalıyım çabuk yorum yazarsanız sevinirim

Yazan :ayfer
sık bağğdemcik iltahaplannmasında ne yapmalıyız kızım 3 yaşında ayda 3 4 sefer boğazları anjino oluyor ne yapmalıyım lütfen msjlrnz bekliyorum


Cevap : Tedavide, bakterilerle savaşabilecek adaçayı, kekiotu, mayıs papatyası gibi bitkilerin çaylarıyla ve limonlu suyla gün boyunca gargaralar yapılmalı ve lenf sistemini temizleyici yoğurtotu, aynısafa gibi bitkiler, içten çay biçiminde kullanılmalıdır. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı bedenin savunma gücünü arttıran, echinacea preparatlarının kullanımı da büyük yarar sağlayacaktır. Bu preparatlar eczaneden temin edilebilir. -Boyuna uygulanan soğuk kompresler iltihabı geriletir. 20x60cm boyutundaki bir tülbendi uzunlamasına katlayın ve soğuk suyla iyice ıslattıktan sonra sıkın ve boynunuza dolayın. 15-20 dakika sonra kompresi tazeleyin. Bu tedavi günde 2-3 kere yinelenebilir. -Hoş değildir, ama etkilidir: Kompres için kullandığınız tülbendi kendi idrarınızla ıslatın (sabah idrarının orta bölümü) ve kompresinizi yapın. Denenmiş bir yöntemdir ve ağrıları kısa sürede sona erdirir. -İltihaba karşı boğazı soğuk tutmak gerekir. Kaymaklı dondurma bu görev için çok uygundur. -Sigara içilmemelidir! -Elden geldiğince burundan soluk alıp verilmelidir. Havadaki pek çok yabancı madde, daha uzun olan burun yolunda süzülecek ve bademciklere ulaşamayacaktır. -Bağışıklık sisteminizi güçlendirin! Açık havada yürüyüşler veya spor yapın.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular