şifalı bitkiler
Büyümüş Lenf Bezleri konusu 19286 defa okunmuştur

Reklamlar

Büyümüş Lenf Bezleri


Büyümüş Lenf Bezleri


Çocuklarda lenf bezleri, genelde enfeksiyonlar sırasında şişerek özellikle boyunda gözle görülen, ele gelen kitlelere yola açarlar. Bu durum, anne babayı kaygılandırır, kötü olasılıkları akla getirir. Bu yazıda, büyümüş lenf bezleri hakkında bilinmesi gereken önemli noktalara değineceğiz.

Lenf bezleri, vücudumuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Enfeksiyonlarla savaşmak için gerekli antikorları üreten hücreler, bu bezlerde bulunur. Bir enfeksiyon sırasında, o bölgeye yakın lenf bezleri aktifleşir, büyürler ve savunma hücreleri ve antikorların üretimi artar. Böylece, vücut enfeksiyon etkenine karşı korunmuş olur. Çocukların bağışıklık sistemi, sık sık önceden karşılaşmadığı mikroplarla karşılaşmakta, onlarla baş etmeye çalışırken vücudun normal bir reaksiyonu olarak lenf bezleri büyümektedir.

Belli bir bölgede büyümüş lenf bezleri, genellikle çevre dokulardaki enfeksiyonlara veya o bölgedeki cilt bütünlüğünü bozan kesik, yanık, çizik, sinek ısırığı gibi olaylara bağlıdır. Baş, boyun bölgesi çocuklarda büyümüş lenf bezlerinin en sık görüldüğü yerlerdendir. Anjin, diş veya dişeti enfeksiyonları, ağız içindeki başka enfeksiyonlar buna neden olur. Kafatasının arka bölümü, kulak arkasındaki bezlerde büyüme; bu bölgeyi ilgilendiren enfeksiyonlarda, kızamıkçık gibi bazı döküntülü hastalıklarda görülür.

Eğer vücuttaki lenf bezlerinde yaygın bir büyüme saptanırsa, bu durumun nedenleri

# Enfeksiyonlar
# Bazı romatizmal hastalıklar
# İlaçlara reaksiyon
# Lösemi gibi hastalıklar olabilir.

Bazen de lenf bezleri kendileri iltihaplanabilir ( bu duruma lenfadenit denir ). Bu durumda lenf bezi hızla büyür, üstünde kızarıklık, ısı artışı fark edilir. Antibiyotikle tedavi edilmesi gerekli olur.

Eğer lenf bezi şişmiş, ısı artışı veya kızarıklık yoksa izleme alınır. Neden olan enfeksiyon geçtikten 1-2 hafta sonra, küçüldüğü görülür. Ancak küçük çocuklarda, bu süreç bazen aylar alabilmektedir.

# Eğer tüm vücutta lenf bezlerinde büyümeler varsa
# Beraberinde ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri varsa
# Şişmiş lenf bezi giderek büyüyorsa
# Ele sert ve hareketsiz geliyorsa
# Büyüklüğü 1 cm'den fazlaysa,

gerekli araştırmaların yapılabilmesi için zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

"Büyümüş Lenf Bezleri" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :serkan ÇARKCI
merhabalar benim sorunum ağzı ve sızı olmaksızın çene altı ve kasıklardaki lenf bezlerinde büyümeler (çok değil) var ve öğrendiğim kadarıyla bazı cinsel hastalıklar ilk tepki olarak bu bölgedeki bezlerin şişmesi şeklinde olduğunu öğrendikden sonra hayatım çekilmez bi hal almaya başladı sebebi yada tedavisi hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim hiç bir şeyi sağlıklı düşünemiyorum yardımınızxa ihtiyacım var sizlere mesleki hayatınız da başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum

Yazan :veysel
lenf bezi hastasıyım enfeksiyon kapmişim ve tüm vücuduma yayılmiş tedavisi nedir

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular