şifalı bitkiler
Demir Eksikliği Anemisi konusu 9681 defa okunmuştur

Reklamlar

Demir Eksikliği Anemisi


Demir Eksikliği Anemisi


Çocuklarda kansızlık ( anemi ) nedenleri arasında, demir eksikliği başta gelir. Kanda oksijen taşıyıcı hemoglobinin yapımı için gerekli olan demir gıdalarla yeterince alınmamazsa, vücut tarafından emilemezse, kan kaybı olursa veya demir ihtiyacı artmışsa ' Demir Eksikliği Anemisi ' gelişir. Özellikle bebekler ve ergenlik dönemindeki kızlarda risk daha yüksektir.

Demir Eksikliğinin Nedeni Nedir?

Bebeklerde en sık neden anne sütünün yeterince verilmemesi, inek sütüne erken başlanması, ek gıdaya geçiş döneminde de bebeğin demirden zengin gıdaları ( kırmızı et, yumurta sarısı, tavuk, balık, kuru baklagiller, pekmez gibi ) yeterince alamamasıdır. Anne sütünün içerdiği demir vücut tarafından iyi emilmektedir. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebekler, 6 aydan sonra uygun ek gıdaların başlanması ve inek sütünün 1 yaşa kadar verilmemesiyle demir eksikliğinden korunacaklardır. Ayrıca, bitkisel gıdalardaki demirin çok iyi emilmediğinin, C vitaminin demir emilimini olumlu, çayın olumsuz etkilediğinin de göz önünde tutulması gereklidir. Bu nedenle, kahvaltıda yumurtanın yanında portakal suyu veya domates iyi bir seçim olacaktır. Toplumumuzda çoğumuzun tiryakisi olduğumuz çayın ise, bebek ve çocuklara içirilmemesi gerekmektedir.

Belirtiler Nelerdir?

# Soluk renkte cilt
# Halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık
# Büyümede yavaşlama
# Gelişim basamaklarında geri kalma
# Çabuk yorulma
# Toprak, kağıt yeme
# Davranış bozuklukları
# Sık enfeksiyon geçirme
# Katılma nöbetleri
# Dikkatini toplayamama
# Öğrenme güçlüğü, okulda başarısızlık görülebilir.

Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin anneden aldığı demir depolarının azalmaya başladığı 6-9 ay arası dönemde yapılacak bir kan testi ile tanı konur, uygun tedavi başlanır. Eğer, düşüklük görülmezse bebek koruyucu demir tedavisine alınır.

Nasıl Önlenir?

* Anne gebelik süresince demirden zengin beslenmeli, doktorun önereceği demir takviyesini kullanmalı

* Bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli

* Mamayla besleniyorsa, verilen mamanın demir içeren bir mama olması sağlanmalı

* İnek sütü 1 yaş dolmadan başlanmamalı

* 1 yaştan sonra da, günlük inek sütü tüketimi yarım litreyi aşmamalı (İnek sütünün fazlası hem tokluk hissi yaratarak demirden zengin gıdaların alınmasına engel olur, hem de barsaktan gizli kanamalara yol açarak demir eksikliğine yol açar)

"Demir Eksikliği Anemisi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Semra Işıldak
Demirin eksikliğinin kaynaklarından çok, nelerden alınabildiğine ağırlık verilmeli, bunu bulmak ümidiyle sayfaya girdim, ama maalesef sonuç alamadım. sitemizin Notu: Değerli ziyaretcimiz en yakın zamanda ilgili sorununuzu bertaraf eder tarzda bir makale yayınlamaya çalışacağız. Geçmiş olsun dileklerimizle.

Yazan :elif taskan
insanlar hastalıkla ilgili bilgiyi edine biliyor. Ancak demir yönünden zengin olan besinler yazılarak daha da aydınlatılabilir.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular