şifalı bitkiler
İdrar Yolu Enfeksiyonu konusu 36687 defa okunmuştur

Reklamlar

İdrar Yolu Enfeksiyonu


İdrar Yolu Enfeksiyonu


İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda sık görülür. Anatomik yapılarından dolayı kızlar, bu enfeksiyona daha yatkındırlar. Erkeklerde ise, 1 yaştan önce idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür. Sünnet olmuş erkek çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır.

En sık nedeni, barsaktaki bakterilerin idrar yoluna bulaşarak yukarı doğru yol almalarıdır.

Çocuğun yaşı ne kadar küçükse, belirtileri anlamak da o kadar güç olur. Küçük bebeklerde, huzursuzluk, ateş, kilo alamama, kusma, idrarda değişik renk veya koku görülebilir. Daha büyük çocuklar ise; karın ağrısı, sık ve az idrar yapma, idrarda yanma, kanlı idrar, ateş, idrar kaçırma gibi şikayetlerle karşımıza gelebilirler.

Ateş çok yüksekse, kusma, yan ağrısı varsa piyelonefrit ( böbrek iltihabı ) düşündürür. Böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hızla başlanması gerekir.

Bu yakınmalarla doktora başvurduğunuzda, tanı koymak için çocuktan idrar tetkiki ve idrar kültürü istenecek, kültürde saptanan mikrobun hangi antibiyotiğe hassas olduğu antibiyogram ile saptanacaktır. Uygun antibiyotik tedavisi ile çabuk sonuç alınacak, çocuk 1-2 gün içinde rahatlayacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda, idrarın mesaneden böbreklere doğru geri kaçışının ( reflü ) olup olmadığını saptayacak özel grafilerin çekilmesi gerekebilir. Eğer, reflü varsa koruyucu tedavilerle böbreklerin zarar görmesi önlenecek, ileri derece reflülerde ameliyat gerekecektir.

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için; bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamak, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmak önemlidir. Çocuk büyüdüğünde de tuvalette kendi temizliğini uygun şekilde yapması, gerekli oldukça tuvalete gidip mesaneyi boşaltması konusunda uyarılmalıdır. Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda geçirdikleri uzun saatler boyunca tuvalete gitmeden eve gelebiliyorlar, böylece idrarın uzun süre mesanede kalmasıyla enfeksiyonlara zemin hazırlıyorlar. Bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonundan koruyucu olacaktır.

"İdrar Yolu Enfeksiyonu" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :hilal albayrak
benimde çok oluyor tuvalte gitmeye korkuyorum şimdi de yanıyo sık sık oluyo çaresi yok doktora gidiyoruz ilaç veriyoruz geçmiş gibi oluyo sonra yine başlıyo ya uf be uf çare yok mu ya bıktım artık dayanamıom.

Yazan :sevda
benimde cok sık idrra yoları yanması oluyor ama hiç bir caresi olmadı hep aynı yanma sancı neyapamam lazımm ama oldumu cok kötü oluyorr

Yazan :gül
ark idrar yolu enfeksiyonları için ürolojı degıl enfeksiyon bolumlerı var oraya gıdın daha ıyı sonuc alırsınız dıger bolumde yanlş tedavı verıyorlar

Yazan :nuray
slm bende uzun yıllardır akıntı var sımır testı yaptırdım ama bı sey cıkmadı sımdı ıse akıntı ıle bırlıkte kan gelıyor ne yapabılırım

Yazan :Simge Üye
Merhba ben 11 yasında bir kızım var çok çok aşırı idrar yolu iltihabı var doktor 10 iğne verdi günde 2 tane vuruluyor kasık ağrısıda oluyor sizce neden iltihap döküldüğü için mi ?cevaplarınızı bekliyorum

Yazan :Aynur
merhaba. bende de vajinal yanma oluyor idrar yapamiyorum. doktora da gittim faydasiz. ozel toniklarle vajinal yika diyor sabunla degil, o da tamam ama yinede yanma oluyor. bana da bi yol gsterin ne olur lutfen. nefret ediyorum boyle yanma oldugu zaman bikiyorum canimdan.

Yazan :sedef çankaya
3 yaşındaki kızımda idrar yolu enfeksiyonu var iki gündür günde iki defa çişini yapıyor sadece antibiyotik verdi doktor yeterlimi

Yazan :birsen hoca
ben 34 yasındayım ve 4 yıldır idrar yolumda sıkma var ve cok agrıyor cok ilac ve amalıyat oldum ama faydası olmadı napmam gerek

Yazan :kader can
merhaba bendede idrar yolu enfeksiyonu var doktorun verdiği ilaçları kulandım ama geçmedi ne yapmalıyım

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular