şifalı bitkiler
İnmemiş Testis konusu 24373 defa okunmuştur

Reklamlar

İnmemiş Testis


İnmemiş Testis


Erkek bebekte, doğum öncesi karında olan testisler (yumurtalıklar), 32-36 gebelik haftalarında skrotuma ( torbaya ) inerler. Ancak, bazı bebeklerde doğumda bu iniş tamamlanmamış olabilir. Eğer, bebeğin testisleri normal yerinde ele gelmiyorsa, kasıkta kalmış olabilir, skrotumun üstünde ele gelirler. Bazen de testisler, karın içinde olabilirler veya hiç gelişmemiş olabilirler.

İnmemiş Testis Kimlerde Görülür?

İnmemiş testis, anne karnındaki normal süreyi tamamlamadan doğan prematür bebeklerde daha sık görülmektedir.

Doğumda Yerinde Olan Testisler Sonradan Yukarı Çıkar mı?

Bazı çocuklarda, testisler bebeklikte yerinde olup çocuk büyüdükçe, testisleri karına birleştiren bağın yeterince hızlı büyümemesi sonucu yukarıda kalabilirler. Bu yüzden anaokulu, ilkokul çağındaki erkek çocukların testisleri de kontrol edilmelidir.

Retraktil Testis Nedir?

Bazı çocuklarda ise, retraktil testis denilen, bazen skrotuma inen bazen de yukarı kaçan testisler görülebilir. Eğer, testis günün büyük bölümünde skrotum dışında kalıyorsa, bunu da inmemiş testis gibi kabul edip tedavi etmek hastanın lehine olacaktır.

İnmemiş Testisin Yol Açtığı Riskler Nelerdir?

İnmemiş testis, ileride kısırlık veya kanser gelişimine zemin hazırlayabilir. Bazen kasık fıtığıyla da birlikte olabilir.

Ne Zaman Tedavi Edilir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnmemiş testislerin çoğu ilk 3 ayda, bir bölümü de 3-6 ay arasında normal yerine iner. 6 ayda inmeyen testisin tedavi edilmesi gereklidir. Bazen hormon tedavisi denenir, ancak kesin tedavi ameliyattır. Operasyon ile testis normal yerine getirilir. Ameliyatın mümkün olan en kısa zamanda, tercihen 1 yaşı geçmeden yapılması uygun olur.

"İnmemiş Testis" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Mercan
2 buçuk yaşında oğlum var 2 yumurtalığıda kesede deil cerraha sevk edildik çok endişeleniyorm düzelir mi

Yazan :Remzi
Hocam benim oğlumun sol tessi uterasında ğörümedi acaba böbrek tarafından olabilirmi bunun için ameliyat şartmı ameliyat olmasa uterasında belirmermi acaba

Yazan :fatma cetin
merhaba, benim oglum 21 aylik sag testisi yukarida, onunkide sicak suda iniyor daha sonra geri yukariya gidiyor. ameliyatin riskleri varmi.

Yazan :Aynur DEMET
Sayın hocam benim oğlum 9 yaşında sol testisi genelde yukarda sıcak banyoda indiriyoruz elle ittiğimizde iniyor 30-40 saniye kadar kalıyor sonra hemen kaçıyor. Bunun tedavisi cerrahi midir.

Yazan :saliha şener
Sayın Hocam benimde yeğenim 8 yaşında sağ yumurtalığı yukarıda banyoda indiriyoruz. Fakat daha sonra yukarı çıkıyor. Acaba geç mi kaldık. Tedavi edilmesi için ne yapmamız gerekir.Teşekkürler...

Yazan :hatice can
hocam merhaba benim altı aylık bir oğlum var sağ testisi inmedi doktora götürdük bu arada bir kaç doktor gördü. Bazı doktorlar üç ay bazıları altı ay bazıları bir yaşını geçmeden ameliyat olmasını söylediler. bu durum tehlikelimidir. ne zaman ameliyat olmalıdır.teşekkürler

Yazan :faruk girit
sayın hocam çocuğum 5 yaşına girdi.testislerin bir tanesinin yukarı olduğunu fark ettik.İlk doğduğunda o tarafında su vardı daha sonra çekilmişti.Şimdi bir yumurtanın yukarıda olduğunu fark ettikten sonra urolaga götürdük.bir iki ay önce .Doktor hormon tedavisi verdi. kullandıktan sonra yumurtası aşağı indi elle tutulur oldu.Fakat şimdi yumurtası yukarı kaçtı.bazen testisleri sarktığında yada hasta olduğunda aşağı iniyor.Yani hormon aldığında iniyordu . şimdi çok nadir durumlarda iniyor.hocam bu durum tehlikelimidir.Amelyatsız tedavi edilebilirmi.Ne yapmalıyız beni aydınlatırmısınız lütfen.şimdiden teşekürler.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular