şifalı bitkiler
Kabızlık konusu 110750 defa okunmuştur

Reklamlar

Kabızlık


KABIZLIK

Anne sütü ile beslenene bebeklerde dışkılama sayısı günde 10 defa ya da haftada 1 kez olabilir. Suni mama ile beslenen bebeklerde ise kaka sayısı günde 1–4 arasıdır. Daha büyük çocuklar günde 1–3 arası ya da iki günde 1 kaka yapabilirler. Kakanın verilen bu sayılardan daha nadir ve katı olarak yapılması durumunda kabızlıktan bahsedilir.

Nedenler

Sık kabızlık çeken çocuklarda makat etrafında zorlanmaya bağlı yırtıklar oluşur ve ıkınma esnasında makat çok ağrılı olduğundan çocuk kaka yapmak istemez. Ikınma ile bu yırtıklar kanayabilir. Böylece var olan kabızlık daha da artar.

Dışkı üzerinde veya tuvalet kâğıdına bulaşmış açık kırmızı renkte kan görülmesi ile anlaşılır. Üstüne mikrop eklenmesi ile enfekte olabilir. Kabızlığın ortadan kaldırılmasına çalışılmalıdır. Ağrı giderici krem ya da dezenfekte edici oturma banyoları ile tedavi edilebilir.

Çocuğun bol su içmesi ve posa çıkarıcı besinler (meyve, sebze)alması gerekir. Ancak doktor gerekli görürse ilaç kullanılmalıdır.

Çocuğun günün hangi saatinde kaka yaptığına dikkat edilmeli ve her gün aynı saatte yemekten sonra tuvalette 10 dakika kakasını yapmasını bekleyerek çocuğa bu konuda alışkanlık kazandırılmalıdır.

Kabızlıkta beslenme ilkeleri

Kabızlığa iyi gelen şifalı bitkiler

BADEMYAĞI:
Küçük çocukların kabızlığında 1 çay kaşığı verilirse iyi gelir.

BAL:
kabızlığa iyi gelir.

ELMA ÇAYI:
İdrar söktürücüdür ve Kabızlığı giderir.

IHLAMUR:
Kabızlığı ve barsak spazmını(kolik) giderir.

"Kabızlık" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Elif
13 yaşında oğlum

Yazan :oya kucak
1,5 yasında kızım var 5 aydır kabız fitil vermeden yapamıyor

Yazan :c...... d.......

Yaa çok kabızım ne yapa bilirim lütfen biri cvp yazsın.

Yazan :sevdiye can
4 aylık çocugum var kabızlıgını nasıl anlarım

Yazan :Ali Büyüktaş
10 yaşında torunum 3-4 senedir kabız.İlaçla geçmedi. Kolonoskopi istediler. Dyanamaz diye çektiremedik. Ne yapacağımızı bilemiyoruz.

Yazan :yasemin TANRIÖVER
benim kızım 4 yaşında 1 yıldır sık sık kabız oluyor.yaptırmadığım tetkik kalmadı.doktor beslenme bozukluğu diyor.oysa yiyeceklerine önem veriyorum.ne yapmam lazım.teşekkürler

Yazan :ibrahim
kabızlıgı tamamen ortadan kaldırmak için amerikadan ithal aloe vera lı ürünlerin ege distirübütörüyüm.

Yazan :Seval ÖNCÜL
Sn doktor kızım üç yaşında dupalak kullanıyor fayda etmiyor,sinameki vermediğimiz zaman hiç yapamıyor doktora da gidiyor fayda yok napalım

Yazan :ADA ÇAKMAK
MERHABALAR..BENİM 13 AYLIK KIZIMDA KABIZLIK SORUNU VAR.ÇOK HUYSUZ Bİ HAL ALIYIOR.NE YAPMALIYIM?..

Yazan :Hacer
3 yasında kızım var kabız dı doktorların verdigi şuruplar ve denemedigim birşey kalmdı inciri kaynatıp suyunu içirdiğim günden bu yana çok şükür şimdi çok iyi yapmanızı isterim

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular