şifalı bitkiler
Karın Ağrısı konusu 54973 defa okunmuştur

Reklamlar

Karın Ağrısı


Karın Ağrısı


Karın ağrısı çocuklarda en sık görülen, anne babayı endişelendiren yakınmalardan biridir. Ani başlangıçlı ( akut ) veya uzun süreli ( kronik ) olabilir. Genellikle masum nedenlere bağlıysa da, bazen de zaman kaybetmeden müdahale edilmesi gereken ciddi hastalıklarla ortaya çıkabilir.

Karın Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Akut Gastroenterit : Çocukta en sık karın ağrısı nedenlerinden biri rotavirüs gibi virüslerin veya bazı bakterilerin yol açtığı mide barsak enfeksiyonlarıdır. Karın ağrısıyla birlikte ishal, kusma, ateş görülür.

Apandisit : Çocukta önce göbek çevresinde başlayan karın ağrısı, saatler geçtikçe karnın sağ alt tarafına yerleşir. Çocuk bir şey yiyemez, kusmaya başlar. Yürüyemez, iki büklüm yatıp kalır.

Kabızlık: Çocuklarda sık görülen bir karın ağrısı nedenidir.

Gaz sancısı : Çocuk karında yer değiştiren keskin bir ağrı tarifler. Beraberinde kusma, ishal yoktur.

Gıda zehirlenmesi : Balık, tavuk, mayonez gibi şüpheli bir gıdanın alımından birkaç saat sonra karında kramp tarzı ağrılar, kusma, ardından da ishal başlar.

Barsak tıkanıklığı : Karın ağrısına yol açan acil durumlardan biridir. Şiddetli karın ağrısı, sarı- yeşil, safralı kusmalar olur. Çocuk gaz, gaita çıkaramaz.

Fonksiyonel karın ağrısı : Beraberinde ishal, kusma, kabızlık, kilo kaybı yoktur. Göbek çevresinde hafif bir ağrı tarifler. Tam nedeni bilinmemektedir. Çocuğa endişe veren, ilgi görmek istediği durumlarda ortaya çıkabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu : Karnın alt tarafında ağrı, idrar yaparken acıma, sık idrara çıkma, ateş gibi bulgular görülür.

Ülser : Mide bölgesinde yanıcı bir ağrı olur. Yemek öncesi, sabah ve gece ağrı daha şiddetlidir. Kanlı gaita görülebilir. Ailede ülser öyküsünün oluşu tanıya yardımcıdır.

Hepatit : Karaciğer iltihabına genellikle virüsler neden olur. Çocukta halsizlik, bulantı, kusma, karnın sağ üst bölgesinde ağrı, sarılık görülür.

Jinekolojik nedenler : Genç kızlarda adet sancısı da sık görülen bir karın ağrısı nedenidir.

Karın Ağrısı Olan Çocuğa Yaklaşım Nasıl Olmalı?

* Kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesine izin verin.
* Yedirmeye çalışmayın. Eğer alabiliyorsa, az az sıvı almasını sağlayın.
* Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç vermeyin.
* Doktora gitmeden karın ağrısıyla birlikte olan bulguları ( ishal, kabızlık, ateş gibi), ağrının yerini, azaltan veya arttıran faktörleri not ederseniz tanı konmasına yardımcı olacağınızı unutmayın.
* Fonksiyonel karın ağrısında da çocuğun rol yapmadığını, gerçekten ağrı hissettiğini bilin ve onu suçlamayın.

Karın Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekir?

* Eğer karın ağrısı 12-24 saatte geçmiyorsa veya sık sık tekrarlıyorsa
* Karın ağrısı, göbek çevresi dışında başka bir bölgedeyse ( Özellikle karnın sağ alt tarafında olan karın ağrılarında apandisit olasılığını göz ardı etmemek gerekir !)
* Çocuğun genel durumu kötü görünüyorsa ( Anne baba kendi hislerine güvenip hareket etmeliler, kimse çocuğunuzu sizin kadar iyi tanıyamaz )
* Uzamış kusma varsa ( 12-24 saati geçen kusmalar )
* Sarı- yeşil, safralı kusmalar varsa
* Kanlı kusma varsa
* Kanlı ishal varsa
* İdrar yapmada ağrı, sık idrara çıkma varsa çocuk doktoruna başvurmalısınız.

Doktor Ne Yapar?

Doktor çocuğu ayrıntılı bir muayeneden geçirir. Bazen muayene bulguları ve sizin verdiğiniz bilgiler tanıya ulaşmada yeterli olur. Bazen de karın filmi, ultrason, gaita incelemesi, idrar testi, bazı kan testlerinin görülmesi gerekebilir. Eğer, ilk muayenede karın bulguları belirgin değilse, doktor çocuğu takibe alıp birkaç saat içinde muayenesini tekrarlamak isteyebilir. Bazen de cerrahi bir nedenden şüphelenirse, çocuğu bir cerrahın da görmesi gerekebilir.

"Karın Ağrısı" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :canan yıldırım
şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir.

Yazan :çiğdem aslan
ben 18 yaşındayım karın ağrısı oluşmakta ve karnımın çevresinde başlıyo sağ tarafta ağrı daha çok oluşmakta ama kusmam falan olmuyor

Yazan :derya
bundan 2 ay önce karnımda sancı oldu ürolojiye kadın doğuma gitmeme rağmen sonuş alamadım tahlilve ultrason sonuçları temiz çıktı ama karnımda karın eteklerimde kasıklarımda sancılanma yanma hala devam ediyor hangi doktora gidicemide bilemiyorum korkuyorum artık lütfen bana yardımcı olurmusunuz

Yazan :Doğan DOLAPCI
Karnım sık sık ağrıyor ama sancı gibi kıvrandırıyor beni. Evet geçti diyorum uykudan kaldırıyor ve ağrı ağlatacak kadar arttı. Bir keresinde 1 gün boyunca hiç olmadı sonra tekrar başladı. Karnım kasılıyor ve ağrısı çok. Ne olabilir acaba? ishal de var. Yemek olarak birşey yemedim. Öyle zehirlenme gibi kusma da yok sadece kasılıyor ve benide kitliyor. Yardım edin lütfen. Üniversite öğrencisiyim ve sınavlarım var ne yapmalıyım...
Değerli Ziyaretcimiz; Durumunuz hakkında bir görüş bildirmemiz yanlış olur. Bu tür şikayetlerin ayrıntılı tahlil ve tetkiklerle birlikte tedavi edilmesi gerekir. İvedilikle bir doktora başvurmanızı salık veririz. Geçmiş olsun dileklerimizle. Not: Eğer gaitanızda balgam kıvamında renksiz dışkılar var ise dizanteriden şüphelenebilirsiniz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular