şifalı bitkiler
Kusma ve İshal konusu 75561 defa okunmuştur

Reklamlar

Kusma Ve İshal

Kusma ve İshalli Çocuğa Yaklaşım


Kusma ve ishal her yaşta çocukta sık görülen yakınmalardır. Aynı anda başlayabilir veya kusmanın ardından ishal gelebilir. Kusma ve ishalin pek çok nedeni olabilir, ancak en sık kusma nedeni sindirim sistemine alınan bir virüs veya yenilen gıdalardır. İshal de en sık yenilen gıdalardan, enfeksiyondan veya antibiyotik alımından ortaya çıkar.

Kusma, anne babaları en çok endişelendiren belirtilerden biridir. Bu endişe ve panikle de bazen yanlışlar yapabilirler. Örneğin çocuğun susuz kalacağından korkup hızla birşeyler içirmeye çalışmak doğru değildir. Evet, sıvı alması gerekmektedir, ama bunun yavaş yavaş, yudum yudum olması emilebilmesine olanak sağlayacaktır. Yemek için teklifte bulunmamak en iyisidir. Altta ciddi bir neden yoksa, çoğu kusma yaklaşık 12 saatte geçecek, çocuk rahatlayacaktır. Yudum yudum vereceğiniz sıvı, su veya doktorunuzun önereceği tuz-şeker karışımı olabilir. Kusma azalınca sıvı verme hızını arttırabilirsiniz. Ancak, çocuğun susuz kaldığından endişe ediyorsanız, kaybını yerine koyamadığınızı düşünüyorsanız, hemen doktorunuza ulaşmalısınız.

Sindirim sistemine aldığımız virüsler, önce kusma ardından ishale yol açarlar. İshalde de çocuğun sıvı kaybını karşılamak çok önemlidir. Eğer, ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle telafi edebiliyorsanız, ne kadar sık gaita yapsa da sorun olmayacaktır. Eğer, yemek istiyorsa, barsak hareketlerini hızlandırmayacak muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt ( özellikle probiyotik yoğurt ) gibi gıdalar verebilirsiniz. Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse, emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylece ishali daha kolay atlatacaktır.

Kusma ve ishal durdurucu ilaçları, doktorunuz genellikle önermeyecektir. Çünkü; kusma ve ishal vücudun kendini rahatsız eden maddeyi uzaklaştırması için faydalı mekanizmalar olarak kabul edilmektedir.

"Kusma ve İshal" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :nesrin
oğlum 2 yaşında ara ara kusuyor işgalde var doktorada götürmedik ne yapmaliyim

Yazan :murat efe
oglum 2 yaşında ve 2 gündür su dahi içse kusuyor..doktora götürdüm 1 antibiyotik ve 1 tanede öksürük şurubu yazdı ama fayda etmedi..dün yine götürdüm.bu sefer buluntı için 1 iğne vurdular ve 1 tanede bulantı gecmesi için şurup verdi..ama ne yazık ki hala kusuyor..su dahi içse kusuyor...üstelik hiçbirşey yiyemiyor..ne önerirsiniz..şimdiden teşekkürler

Yazan :nurettin yıldırım
kızım 3 yaşının içinde sürekli otit oluyor şimdi de ateşi var şurupla düşüyor ama üstünü örttüğümüzde tekrar çıkıyo ayrıca mide bulantısı var arada kusuyor bağışıklığı çok zayıf ne yapmam gerekir

Yazan :emrah öztan
oğlum sürekli kusuyor bir yudum su bile içse hemen çıkarıyor serum dediler ama çocuğa serumu takamıyoruz durmuyor hiç2,5 yaşında

Yazan :filiz atlıhan
bebeğim 3.5 aylık emdikten ,gazını çıkardıktan sonra fışkırarak su gibi kusuyor bazen de sütlü kusuyor veya peynirli kusuyor normalmi?
Değerli ziyaretçimiz. Aşağıdaki önerilere uyarsanız bir miktar rahlama sağlayabilirsiniz. 1- Bebek emdikten sonra 30 dk civarında dik tutmaya gayret edin. 2- Özellikle inek sütü, aşırı çay kahve vb teinli ve kafeinli gıdalardan uzak durun, 3- gazlı içecekleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 4- Çikolata vb kakaolu yiyecekleri azaltmanızda fayda vardır.
bütün bunlardan sonra bebeğin kusması yavaşladıysa veya yok olduysa sorun yok demektir. Ancak bebeğin kusması bütün bunlara rağmen hala sorunluysa bir doktora başvurmanızı tavsiye edeceğiz.

Yazan :ali kaya
2 gün oldu bi anda halsizlik ve mide bulantısı vardı gece tuvalete kalktığımda ishal olmustum tuvalettende cıkınca kustum.Ama hayla ishal devam ediyor ne yapacağım bi çözümü ilacı yokmu

Yazan :BİRGÜL YILDIZ
BEN DE 2 GÜNDÜR KUSUYORUM VE İSALİM HİCBİRŞEY YİYEMİYORUM KOKU BİLE ALDIGİM ZAMAN MİDEM BULANIYOR NEYAPMAM LAZİM

Yazan :aziz
Yiğenim 3 gündür kusuyordu ve ishaldi annem ve diğer yiğenimle bana da bulaştı.Acaba amip gibi br virüs mü yoksa sarılık vs mi.Belirtiler ve şikayetler: Mide bulantısı kusma halsizlik ishal 37.5 ateş şeklinde...Şimdiden teşekkür ederiz.

Yazan :Hatice
Benim 3 oğlum var 20 yaşında biri 14 yaşında biri 9 yaşında biri üçündede aynı hastalık başladı önce kusuyorlar. Yarım saat sonra ishal başlıyor. Doktora götürdüm ama halen devam ediyor ve bana da bulaştı. Üç oğlumla birlikte aynı haldeyim. Ne yapa bilirim?
Değerli ziyaretcimiz; yazmış olduğunuz belirtiler ve hastalığın bulaşma eğilimi besinlerle bulaşan bir enfeksiyonu işaret ediyor. Doktorunuza başvurmak suretiyle daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Lütfen tedavinizi aksatmayınız çünkü bu tür rahatsızlıklar genelde çok dramatik sonuçlar doğurabilir. Farklı bir doktor görüşü de sizin için daha aydınlatıcı bir sonuç ortaya çıkarabilir. Geçmiş olsun dileklerimizle

Yazan :meral
benim dedem 55 yaşında 2 gündür hasta hastaneye iki gün götürdük ama bir işe yaramadı halen geçmedi bunun anlamı nedir ve neler verilmeli yediği zaman ve su içtiği zaman kusuyor.bide ishalbunun anlamı nedir

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular