şifalı bitkiler
Bebeklerde Reflü konusu 16233 defa okunmuştur

Reklamlar

Bebeklerde Reflü


Bebeklerde Reflü
REFLÜ; mide sıvı ve katılarının sindirim borusuna kaçması olarak tanımlanır. Bu esnada bebeğin akciğer kanalına da sıvı veya katı gidebilir. Budurumda çocuklarda ani ölüm meydana gelebilir. Her yaşta çocuk ve erişkinde reflü görülse de, en sık görüldüğü dönem bebeklik dönemidir.

Bebeklerde Reflü Neden Sık Görülür?
Sindirim sisteminde mide ve yutak arasında kaslar mevcuttur yutkunma sırasında bu kaslar gevşeyerek yemeklerin mideye geçmesini sağlar. Yine bu kaslar mideden yemek borusuna geçişlere izin vermez.

Gibi etkenler bebeklerde reflüyü kolaylaştırır. Bu durumu engellemenin bir yolu yoktur tamamen bebeğin gelişimiyle alakalı bir durumdur.


Fizyolojik Reflü Nedir?
Bebekte, görülen reflü çoğunlukla fizyolojiktir, yani hastalık olarak kabul edilemez.

Bu bebekler iyi beslenip kilo alırlar,

Genellikle keyifleri yerindedir.

Sadece aile çok kustuğundan şikayetçidir.

Bebek büyüyerek, katı gıdalara geçtikçe, mide girişindeki kapakçık daha iyi çalışır ve kusma ve reflü durumu giderek azalır. Böylece tamamen ortadan kalkar.

Fizyolojik Olmayan Reflü
Bebeğin çeşitli hastalıklar dolayısıyla reflü yaşaması da mümkündür. Fizyolojik olmayan reflü hastalık olarak kabul edilir ve kesinlikle önlem alınmalıdır. Bebek sağlığı iyi bir nesil için gereklidir ve şarttır.

Fizyolojik olmayan reflü bebeğin;

Gibi durumlarla teşhis edilir. Bütün bu belirtiler asitli mide içeriğinin bebeğin sindirim sisteminden bir parça olan yutak borusuna kaçması ile olmaktadır.

Reflü Ne Zamana Kadar Sürer?
Bebek büyüdükçe, büyük olasılıkla, reflü azalıp kaybolacaktır. İlk 6 ayda düzeldiği gibi 18-24 aya kadar süren reflüler de görülmektedir. Tüm vakaların % 80i, 2 yaşa kadar kendiliğinden geçmektedir.

Reflü Nasıl Tedavi Edilir?
Çoğu bebekte ilaca gerek kalmadan, aşağıdaki basit önlemlerle rahatlama sağlanabilir.

Bu önlemlerle yanıt alınamazsa, önce ilaç tedavisi, çok nadiren de cerrahi tedavi gerekli olabilir.

"Bebeklerde Reflü" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Nesrin
Benim 4 aylık oğlum var iki aydır.hic kilo almiyor ve sürekli kusuyor doktorumuz alerji doktoruna gönderdi inek sütü alerjisi cikti mama ve reflü için ilaç verdi 4 gündür kullanıyorum ve hala kusuyor gürültülü nefes alıyor larangomalozi denildi gündüz uykusuz yok gece uykumuz iyi ne yapmam gerekiyor

Yazan :sevda
7,5 aylık kız çocuğum 4 aydır kilo almıyor fışkırır gibi kusuyor çok zayıf doktor reflüsü olduğunu söyledi şuan ilaç tedavisi görüyoruz 1 hafta sonra bakacaz inşallah cerrahi müdahele gerekmez Allah herkese acil şifa versin.

Yazan :Dilek Rizeli
Benimde 3 aylik bir kizim var bir bucuk aydir cok rahatsizdi anlayamadik reflu oldugunu yeni ogrendik emzirme esnasinda cok agliyor ilac tedavisine basladik acaba ne zaman iyilesir

Yazan :neslihan karamollaoglu
benim bebeğimde 4 ayını bitirdi 1 aya yakındır ilaç kullanıyoruz ama dahada arttı gibi cok huzursuz ve hiç uyuyamıyor ne yapacagımı bilemiyorum acaba baska bır tedavı yöntemı varmı midesine film cekilse bayıltılmasımı gerekiyor

Yazan :gül
benimde kızım sürekli kusuyodu filim çekildi reflü sorunu çıktı ama kilosunu normal alıyor ama bana göre zayıf duruyor ilçları yutamıyor bu beni çok üzüyor ne yapacam bilmiyorum ilaçlar çook acı kızım benim kusmasıbir dursaydı inşallah

Yazan :serap uslu
benim oğlumda reflü var geç farkettiğimiz bir durum olduğundan ilaç tedevisi görmek zorunda kaldık şu anda 2 yaşını geçti çok şükür sıkıntılarımız azaldı fakat gece huzursuzluğu bir türlü geçmedi acaba iyileşmemiş olabilirmi?

Yazan :Saadet UÇAR
Benim kızımda reflü rahatsızlığı var. Bu beni cok üzüyor. 1 yaşında onun için bir şey yapamıyorum.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular