şifalı bitkiler
Anti-depresanlar 'işe yaramıyor' mu? konusu 208118 defa okunmuştur

Reklamlar

Anti-depresanlar 'işe Yaramıyor' Mu?


Anti-depresanlar 'işe yaramıyor'

Prozac ve Seroxat gibi dünya çapında milyonlarca kişinin kullandığı anti-depresanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, bu ilaçların aslında işe yaramadığı sonucuna varıldı.

Araştırmada, ABD’deki bilgi edinme yasası uyarınca ilaç şirketlerinin bu ilaçlar üzerinde yaptığı, ancak yayınlamadığı klinik deneylerin sonuçları elde edildi. Bu şekilde değerlendirilen 47 klinik deneyden çıkan veriler ışığında da anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan placebo ya da şeker haplarından çok farklı olmadığı belirlendi.

Çalışma sonucu, anti-depresanların ciddi depresyon hastalarında işe yaradığı, ancak bunun da sınırlı düzeyde olduğu saptandı.

İngiliz, ABD’li ve Kanadalı bilimadamlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Profesör Irving Kirsch “Anti-depresan ve placebo alan hastalar arasındaki gelişme farkı da çok değil. Bu depresyon hastaların kimyasal tedaviler olmadan da gelişme kaydedebileceğini gösteriyor” dedi.

Araştırmanın eski klinik veriler üzerinden yapıldığına dikkat çeken ilaç şirketleriyse yeni kanıtların tam tersi yönde olduğunu savunuyor.

Seroxat’ın üreticisi GlaxoSmithKline’dan bir sözcü çalışmada mevcut araştırmaların küçük bir kısmına bakıldığını savundu.

Prozac’ın üreticisi Eli Lilly’den de “kapsamlı bilimsel ve tıbbi araştırmalar Prozac’ın etkin bir anti-depresan olduğunu göstermiştir” denildi.


02.2008

"Anti-depresanlar 'işe yaramıyor' mu?" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :sevda KIRMIZI
vallahi en iyi ilaç maneviyat.

Yazan :nes
prozac kullanmaya babam yenı basladı yan etkılerını ve guzellılerını aratırmaya calısıyorum. bagımlılıktan da cok korkuyorummm:(

Yazan :düşler kraliçesi*ceylin
valla dipteydim gülmeyi unutmuştum prozac içtim herşeye güler oldum mutlu oldum aynı zamandada zayıfladım şimdi çok daha güzelim tavsiye ederim hatta yeniden aşık bile oldum.....

Yazan :yasemin
bende kullandım çok faydasını gördüm ölmekten başka şey düşünmezken şimdi yaşamın tadını çıkartıyorum

Yazan :Sibel/Ashq Meleqi
hiç bi etkisini görmedim ben ilaçların valla o prozac mıdır nedir ondan baya kullandım al çöpe at ondan iyi

Yazan :murat/jekero
yaramazmı hiç ama gerçek şu ki ilaçlar sahte mutluluk yapıyor etkisigeçince aynı tas aynı hamam olursunuz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular