şifalı bitkiler
Kas Geliştirirken Yapılan Hatalar konusu 39411 defa okunmuştur

Reklamlar

Kas Geliştirirken Yapılan Hatalar


Kas gelişiminin belirli aşamaları vardır.Vücut geliştirme sporuna yeni başlamış veya bu sporla ilgilenmeyen insanların kafasında şöyle bir mantık vardır ; " ağırlık kaldırdıkça gelişirsin , ne kadar çok tekrar edersen o kadar çok gelişirsin " bu ve buna benzer mantıkların tamamen hepsi yanlıştır.Özellikle bu yazımı yazmamın amaçlarından birisi de , Türkiye'de ki insanların kafasındaki vücut geliştirmeyle alakalı yanlış bilgilerden birisi olan kas gelişimini anlatacağım.

Yukarıda belirtmiş olduğum gibi kaslarımızın gelişiminin belirli aşamaları vardır. Kas gelişiminin birinci adımı antremandır. Antremanın şiddeti , gelişim ile doğru orantılıdır.Ne kadar şiddetli ve doğru antreman yaparsak ( kasa yedirerek ) kasta patlama yaratır ve bunun neticesinde hücre onarımı gerekir. Aslında biz antreman sırasında büyümüyoruz , aksine hücre onarımını antreman sonrası gerçekleştirmezsek , antremanlarda geriliyoruz demektir.Bir başka deyişle , kaslarımız yıkıma uğruyor diyebiliriz..

Yukarıda anlatmış olduklarım aşamanın birinci kısmıydı , ikinci kısım ise hücre onarımı bölümü ( antreman sonrası yapılması gerekenler ) . Antreman sonrası yıkıma uğrayan kaslarımızın onarımı için , bazı biyolojik maddeler gereklidir.Diğer bir deyişle antreman sonrası kaslarımızın gıdaya ihtiyacı vardır.İhtiyaç duyduğumuz onarımı protein bazlı gıdalardan karşılayabiliriz.. Proteinler kaslarımız için gerekli olan aminoasitler içerir. Orta okul öğrencilerinin dahi bildiği gibi proteinler, sindirildikten sonra vücudumuzda aminoasitlere dönüşür. Aminoasitler ise kaslarımızın yapı taşı olan hücrelerin oluşumu ve gelişimi için gereklidirler.

Son adım ise dinlenme - uykudur. Uyku öyle bir süreçtir ki ,vücudumuzun büyümesi için son derece verimli bir dönemdir. Birinci ve ikinci adımın meyvelerini bu adımda toplarız.Uyku döneminde , metabolizmamız yavaşlar ve hormonlarımız maksimum derecede yükselir.İşte , vücudumuzun onarımı için bundan daha iyi bir fırsat yoktur.Diğer bir deyişle , vücudumuz onarıma uyku döneminde başlar. İkinci bölümde aldığımız aminoasitli gıdalar , uykumuz sırasında göreve atılırlar , bu şekilde hücreleri onarıma başlar ve bu da kasların gelişimi anlamına gelir.

Ülkemiz de , bu spora yeni başlamış veya henüz başlamamış kişilerin bir çoğunun kafasında ,hatta bu sporu yapıpta hala yukarıda dile getirdiklerimi bilmeyen onlarca insan var malesef..Size kas gelişiminin bilimsel boyutunu , anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştım.Umarım faydalı olmuştur.İyi çalışmalar..

"Kas Geliştirirken Yapılan Hatalar " Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :neco yrbsar
size birsey soracam! sen caslısmadan kas olur mu ben hiç çaslımadım ama kasım hindi yumurtası gbi

Yazan :mert can
nasıl kas geliştirecegimi bilmiyorum .....arkadaşlar yardım edin

Yazan :mehmet miraç yılmaz
ben 14 yaşındayım 1.80 boyundayım 85 kiloyum.. arkadaşlar bende 10 gündür kas yapmaya çalışıyorum henüz kendime bir program yapmadım zamansız düzensiz ve sürekli çalışıyorum bunun zararı varmıdır veya düzensiz çalıştığım için bir yararını görebilirmiyim yetkililerden yardımlarını bekliyorum

Yazan :TUNCAY TARHAN
VALLA BENM TAEKWONDOCUYUM SADECE ANTRAMANDAN ANTRMANA MEKİK SINAV ÇEKER KOL .KARIN . GÖĞÜSLERM GELİŞTİ AMA EK PLARAK SÜREKLİ YAMAÇLAR VE KUMDA KOŞMANIZ EN BÜYÜK FAKTÖRDÜR

Yazan :ibrahim atlı
sadece şınav mekik değil koşmak basket oynamak falan bunlarda boylarınızı uzatır

Yazan :yiğit boz
arkadaşlar bnde çok güzel kas var ama çalışırken hiç ara vermeyin tavsiyem aksatmayın

Yazan :zong67li
Arkadaşlar ben 18 yaşındayım. 13 yaşımdan beri gerek birilerine yardım ederek gerek evde felan çalışarak şimdiki halime geldim. Ve şuanda da büyük bir zevk alıyorum çalışmaktan ve başkalarına yardım etmekten.Küçüklüğümde hoşlanmazdım birisine yardım etmekten.Bence sizde ağır işler yaparak belki aradığınızı bulabilirsiniz. Ve şunuda söyliyim Sınıfımın bilek güreşi birincisiyim. 400 Metre koşuda birinciyim. Şuanda da halterle uğraşıyorum.

Yazan :Mert
benim yeğenim ağrlıklar kaldırarak ve yürüyerek kas yaptı ve ayda 4 kilo verdi bidaha yaparsanız ayda daha çok kilo verirsiniz umarım başarılı oldum en sevdiğim adam jeff hardy

Yazan :kaan
beyler ben 15 yaşındayım arkadaşlar bady ye başladılar 1 sene oldu onların boyu benden kısa kaldı benim boyum 1.78 ve hala spora başlamadım 17 yaşımdan sonra başlıyacam ve bady ye falan gerek yok tanıdığım ustalarım var onlar dan yardım alıcam aldımda 17 yaşından aşşa başlama dediler.

Yazan :zahit atilla
arkadaşlar çalışınca hemen kas olmuyor hergün aynı saaatlerde çalışmaya özen gösterirseniz istediğiniz gibi vücudunuz olur

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular