şifalı bitkiler
Sivilce Ve Tedavisi konusu 16098 defa okunmuştur

Reklamlar

Sivilce Ve TedavisiSivilce(Akne) yağ üretimi yapan bezlerin) uzun süreli iltihabi rahatsızlıdır. Açık ve kapalı komedon oluşumu, eritemli popül ve püstüller, nodüller, psodokistler ve bazen de nedbe oluşumu ile karakterizedir.

Akne genel olarak adölesan ve gençlik dönemi hastalığıdır. Ortalama 14 yaşta başlar ve 20’li yaşların sonuna doğru iyileşir. Bu yaşlardaki genç insanların önemli bir kozmetik problemi olduğu kadar, görünüşteki bu bozukluk nedeniyle kişini psikolojisi de olumsuz etkileyen bir dermatolojik problemdir. Hastalık bazen bazı endokrinolojik-hormonal hastalıklara da eşlik edebilmektedir.

Akne oluşumunda genel olarak 4 faktör önemlidir.
1-) Artmış sebum üretimi
2-) Mikrobial florada anormallikler
3-) Pilosebase kornikikasyon
4-) İnflamasyon

Akne polimorfik bir hastalıktır. % 99 oranında yüzde, % 60 oranında sırtta ve % 15 oranında göğüste bulunur. Akne oluşumu ile ilgili olarak yağlı, yüksek kalorili yiyeceklerin alımı ile doğru orantılı olarak akne oluşumunun arttığı yaygın bir inanış olmasına rağmen bu yönde bir bilgi içeren bilimsel çalışma yoktur. Kadınlarda menstrusyon öncesi alevlenmeler görülebilmektedir. Terleme ile artış gösterdiği, Sıcak ve nemli ortamlarda bulunmakla akne oluşumunun arttığı bildirilmiştir.

Güneş ışınının akne oluşumunu arttırdığı da yine yaygın bir inanış ise de bu konuda bilimsel bir yayın bulunmamaktadır. Ultraviyolenin cilt yağı denge düzeyini arttırdığını bildiren bilimsel yayınlar mevcuttur. Stresin akneyi bildiren hiçbir yayın bulunmamaktadır. Tersine akne varlığı genç kadınlarda utanma, anksiyete, huzursuzluk ve sosyal ilişkilerde çekingenliğe yol açabilmektedir.

Tedavi
Tedavinin başarısı hasta ile kurulan diyalog ile son derece ilişkilidir. Hasta kendi tedavisinin planlanmasına katkıda bulunmalı ve tedavi sürecinde sorumluluk almalıdır.

Öncelikle bilinmesi gereken hafif akne türlerinin bile 4-6 yıl sürebileceği gerçeğidir.

Tedavide amaç yukarıda dört madde ile özetlenmiş olan nedensel faktörlere etki edebilmektedir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, kaç yıldır akne şikayeti bulunduğu ve eşlik eden başka bir hastalık olup olmadığı tedavi seçiminde önemlidir. Ancak tedavi seçimince en önemli etmen aknenin yaygınlığı ve ciddiyetidir. Hafif akne olarak sınıflananlar topik (seçme ilaçlar) orta şiddette aknesi olan olanlar ise sistemik tedaviler ile tedavi edilmelidir. Çünkü akneye ait izleri tedavi etmek aknenin kendisini tedavi etmekten daha zor, pahalı, zaman isteyen ve daha az başarılı bir yöntemdir.

Topik (yüzeysel-sürme) Tedavi

Öncelikle antikomedonal olanlar

* Adapalene
* Tretioin
* Azeleic Acid
* Isotretinoin

Öncelikle antibiyotik Olanlar

* Azaleic Acid
* Benzoyl Peroxide
* Eritromisin
* Klindemisin
* Tetrasiklin

Öncelikle iltihap önleyici olanlar

* Adapalane
* Topikal Antibiyotikler

Oral Tedavi
Antibiyotikler : Tetrasiklin, minosiklin, dohoisiklin ve erstremisin

Hormonlar: Precelnisolane+estrogen, antiandrojenler, spiranolacton
Isotretinoin:Bilinen en etkili akne tedavi preperatıdır. Akne oluşumuna katkısına katkısı bulunan dört faktöre karşıda daha etkilidir.

Ancak yan etkileri de diğer ilaçlara göre daha fazladır. Mutlaka hekim kontrolü altında kullanılması gereken bir ilaçtır.

Sonuç olarak acne Vulgaris toplumda özellikle genç insanlar arasında çok yaygın oluşu, kişinin psiko-sosyal dengesine ve kozmetik görünümüne olumsuz etkileri nedeniyle olduğu kadar çeşitli yaygın ve yanlış inanışları da beraberinde taşıyan ve bu nedenle tedavisinde bir hekimin yardımının önemli olduğu bir hastalıktır.

"Sivilce Ve Tedavisi " Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :leyla qafuri
slm. Sivilce bende en cok yuzumde var. 2defa kosmetoloqa gittim ama hic bir yardimi olmadi. Simdi evde losyon kullaniyorum kirmizi lekeler gitti ama simdi de siyah lekeler caikmaya basladi. Hic olmassa karsisini alamazmiyim???!

Yazan :mustafa yılmazhan
merhaba ben 19yaşındayım.5-6 yıldan beri sivilceler war cildimde we çok yağlı cildim.ayrıca lekelerde çok malesef.hergeçengün sivilce çıkmasından ruhsal bulanıma girdim girmek üzereyim.ALLAH RIZASI İÇİN BANA YARDIM EDİN YA.DENİZLİDEN MUSTAFA

Yazan :Rojin18
arkadaşlar bende 2 sene boyunca sivilce sorunum vardı ne kullandıysam geçmedi psdkolojim altüst olmuştu hergün ağlıyodum ve sonunda cilt doktoruna gittim bana da konyalı arkadaşın kullandığı haptan(roacutane)verdi 3 ay kullandım sivilcelerim geçti şimdi de leke tedavisi görüyom lekelerimde eskisi gibi değil MARDİNLİ

Yazan :Sivilcem Var
Benim evlenmeden önce sivilce sorunum yoktu evlendikten sonra daha cok cıkmaya basladı izlerde kalıyo ilaclar kullanıyorum ama biraz sabırsızım sorunum hemen çözülsün istiyorum olmayınca da tedaviyi bırakıyorum yanak bölgemde kulağıma yakın mesafede cok cıkıyor üstelik acı veriyor en etkili yöntemi bana lütfen acıklayın. Sitemizin Notu: değerli ziyaretcimiz Sivilcerinizin neden kaynaklandığını ve ne tür sivilceler olduğunu bilmiyoruz bundan dolayı size hiç bir şey tavsiye edemiyoruz. Doktorunuzun öngördüğü tedeviyi uygulamak ve ilaçları düzenli kullanmak en iyi yöntemdir. Acil şifalar.

Yazan :kadir
18 yasimdan beri ense kafa kulak yüz sırt gögüs gibi yerlerimde yağ bezeleri olusuyor. 38 yaşına girdim şifa bulamadım çaresi nedir? Tavsiye edebilen cevap yazsın lütfen.

Yazan :nur
benim sivilcelerim yaşım ilerledikçe azalacağına artıyor eskiden leke kalmıyordu ama şimdi lekeler her yanımı sarmış durumda kendimikötü hissettirmeme neden oluo ltfn ilgilileren yardm tşkkrlr

Yazan :kankas33
ya evet ya şu sivilcelerden bi türlü kurtulamıyoz yaşım daha 12 ama benimde başımda bu dertten var daha iyi bir çözüm bulun lütfen

Yazan :konyalı
bende ne yaptısam faydası olmadı ama en sonunda antibiyotik tedavisine gittim. biraz ağır bi hap ama sivilceleri kökünden hallediyor hatta leke ve çukurluklarıda gideriyor. ben hala kullanmaktayım bu hapı. hapın ismi roacutane. belki duymuşsunuzdur. sabrı olmayanın kullanmasını tavsiye etmem ama. selamlar...

Yazan :MERHABALAR
önecelikle merhabalar benim sorunum şu ben 4,5 yıldır sivilcelerle uğraşıyorum.yaşım 20 ne yaptıysam geçmedi. lütfen bana yardımcı olun. sürekli tekrarlıyor. bazen geçiyor ama tekrar çıkıyor. ayrıca izleride kalıyor. en kısa zamanda bilgi alabilirsem sevinirim. şimdiden size çok teşekkür ederim.

Yazan :deniz koçak
Bende de vardi hep SIKARDIM daha çok olurdu sonra hiç dokunmamaya karar verdim hep sabahlari yuzunuzu sabunla yikayin sonra kurutun sonra kolanya surun 1 ay içinde hepsi yok olur ben denedim hemen yok oldu

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)