şifalı bitkiler
Sinüzit konusu 33928 defa okunmuştur

Reklamlar

Sinüzit


Sinüzit en çok bu hastalıklarla karıştırılıyor


Kış aylarında en sık yaşanan enfeksiyonların başında gelen sinüzit, yol açtığı ağrı nedeniyle en çok nevralji, migren, göz, diş, boyun ve çene eklemi problemleri ve beyin tümörleri ile karıştırılıyor.

Hastalığın teşhisi, radyolojik inceleme ve tomografi ile kesinleşiyor. Nadir de olsa tedavi edilemeyen sinüzitler ilerleyerek şu ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor.

Yüz kemiklerinin burun boşluğunu çevreleyen alanı içinde yer alan havalı boşluklar sinüsler olarak biliniyor. Sinüzit de sinüslerdeki iltihap nedeniyle ortaya çıkıyor. Hastalık çocuklarda dirençli geniz ve burun akıntısı, sürekli burun tıkanıklığına yol açıyor. Bu nedenle sinüziti olan çocukların burnu ve genzindeki tıkanma nedeniyle, ‘genizden konuşma’ görülüyor.

Sinüzitte bazen tek bir sinüs tutulabileceği gibi, yüzdeki tüm sinüs boşluklarında da enfeksiyon oluşabiliyor. Genellikle basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu, nezle olarak başlayıp hızla sinüzit tablosuna doğru ilerleme gösterebiliyor. Şiddetli soğuğa maruz kalma sinüslerin burun içine açılan kanallarında ödem yaparak tıkanmaya yol açıyor.

Sinüsler içinde sekresyon (akıntı) birikerek bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşturuyor. Hastada özellikle tutulan alana göre alında, burun kökünde, yanakta ve göz arkalarında dolgunluk hissi ile beraber zonklayıcı tarzda ağrı oluşuyor. Ağrı baş hareketleri ve başı öne eğmekle artar ve bazen çok şiddetli olabiliyor.

KİMLER SİNÜZİTE DAHA YATKIN?

Bazı durumlarda sinüzit daha sık görülüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Yetişer, bu durumları şöyle sıralıyor:
Nezle ve gribin sık tekrarlanması
Nezlenin hemen sinüzite çevirmesi
Kişide alerji olması ve bağışıklık sistemindeki eksiklikler
Burun iç yapısındaki eğrilikler
Sürekli burun tıkanıklığı ve horlama olması

TEDAVİ EDİLMEZSE BAŞKA HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Bazen özellikle altta yatan hazırlayıcı sebeplere bağlı olarak sinüzit şikayetleri uzayarak kronik bir sürece girebiliyor. Bu durumda şiddetli baş ağrıları yerine sinsi ve sürekli ağrı, dolgunluk ve burun tıkanıklığı izleniyor. Nadir de olsa tedavi edilemeyen sinüzitler ilerleyerek şu ciddi komplikasyonlara neden olabiliyor:
Göz etrafında apse ve kemik enfeksiyonu oluşabiliyor
Kan yoluyla kafa içine yayılarak menenjit, beyin apsesi oluşuyor
Genize olan akıntının etkisi ile orta kulak enfeksiyonu, tonsillit, bronşit ve zatürre gibi akciğer enfeksiyonları ortaya çıkabiliyor

TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Tedavide akut sinüzitte geniş etkili ve güçlü antibiyotikler, burun damlaları, analjezikler, antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılmalı ve iyileşme radyolojik olarak takip edilmelidir.
İlaç tedavisine rağmen düzelmeyen ve sinüzitin kronikleştiği hastalarda ise sinüs drenajının sağlanması amacıyla cerrahi girişimler planlanabiliyor
Sık sinüzit atakları geçiren hastalarda altta yatan sebeple mücadele edilmeli ve burun içi anatomisini bozan yapılar düzeltilmelidir.
Çocuk hastalarda kronikleşmenin az görülmesi ve gelişmekte olan vucut kemik ve kıkırdak yapının etkilenmemesi amacıyla bu tür cerrahi girişimlere çok nadiren ihtiyaç duyulur.
Meslek itibarıyla özellikle dış ortamlarda çalışmak zorunda olanların soğuktan korunması da önem taşımaktadır.
İleri yaş gruplarındaki hastaların kışa girerken yaptırdıkları grip aşılarının kısmi koruyuculuk sağlayarak sinüzit ataklarının azaltılmasında katkı yaptığı bildirilmektedir.

"Sinüzit" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :anonim
ya benimde burnum her zaman akıyor bunun bitkisel yollu tedavisi varmıdır varsa söylermisiniz...artık burnumu sile sile kıpkırmızı yaptım

Yazan :NECDET A
SAYIN TURKIS AYNI RAHATSIZLIGI YASADIM SOL GÖZÜM KÖRELDI: KBB ZA GIT SINÜZITIN VAR MUAKKAK ENFEKTION OLMUSSUN DIKKAT

Yazan :busra erdogan
burnum yaz kış surekli akıyor ve geniz akıntısı olmaya başladı

Yazan :sezai aydın
grip yada nezle oldum doktora gittim 10 günden beri antibiyotik ve ilaç kullanıyorum sol burun deliğimde aşırı derece akıntısı devam etmekte ve çok kötü kokmakta bunun sebebi nedir.

Yazan :turkhis
yaw bndede sünüzit war burnum 6-7 aydır hep tıkalı.hınkırıyom hınkırıyom çıkmıyo bişey bide gözümün üssü çok arıo yaa.bana bi çare blun doktor civanım...ölürmüyüm?hıııı

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)