şifalı bitkiler
Menopozda hormon tedavisi kanser tetikleyicisi konusu 5721 defa okunmuştur

Reklamlar

Menopozda Hormon Tedavisi Kanser Tetikleyicisi


Menopozda hormon tedavisi kanser tetikleyicisi


ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, menopozda hormon tedavisi gören kadınlar, bu ilaçları bıraktıktan üç sene sonra bile kanser riski altında bulunuyor. Uzmanlar, tedavi tamamladıktan sonra da düzenli olarak mamografi çektirilmesini öneriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma menopoz sürecinde hormon tedavisinin kullanılmasında dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu. Amerikan Tıp Birliği Dergisinde yayımlanan araştırmaya göre menopoz sürecindeki sağlık sorunlarına karşı hormon takviyesi alan kadınlar, bu tür ilaçları kullanmayı bıraktıktan üç sene sonra bile kansere yakalanma riski altındalar.

Araştırma yaş ortalaması 63 olan 15 bin 730 kadın üzerinde yapıldı. Bu kadınların hepsine tedavi kapsamında ostrojen ve progesteron hormonları verildi.

Ancak denekler arasında meme kanseriyle kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı yüksek çıkınca, araştırma 2002’de durduruldu, yine de denekler 3 yıl daha izlendi. İnceleme sonucunda tedavinin kesilmesinden 3 yıl sonra bile kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin sürdüğü tespit edildi.

Bir başka ifadeyle hormon tedavisi gören kadınların tedavi bittikten sonra bile kansere yakalanma riskleri, tedavi görmeyenlere göre yüzde 27 daha fazla. Araştırma tedavi kesildikten sonra kadınların beyin kanaması ve kalp krizi geçirme riskininse büyük oranda ortadan kalktığını gösteriyor.

Bilim adamları, bu bulgulardan yola çıkarak doktorları hormon tedavisi konusunda çok dikkatli olmaya çağırıyor. Tedavinin mümkün olduğu kadar kısa ve hormon takviyesinin de minimum düzeyde tutulması uyarısı yapılıyor. Kadınlara ise tedavileri tamamladıktan sonra da düzenli olarak mamografi çektirmeleri öneriliyor.

"Menopozda hormon tedavisi kanser tetikleyicisi" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular