şifalı bitkiler
Pahalı ilaç çabuk 'iyileştiriyor' konusu 6413 defa okunmuştur

Reklamlar

Pahalı Ilaç çabuk 'iyileştiriyor'


Pahalı ilaç çabuk "iyileştiriyor"


Araştırmacılar, ilacın etkisinin sadece içeriğine değil, kutusu ya da fiyatı gibi öznel etkenlerle de bağlantılı olabileceği sonucuna vardı. Yeni ve pahalı ilacın, placebo (sahte ilaç) bile olsa, hasta üzerinde olumlu etki yarattığı belirtildi.

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü'nden davranış ekonomisiyle ilgilenen araştırmacılar, 82 gönüllüye, yeni bir ağrı kesici olduğunu ileri sürdükleri, hiçbir etkisi olmayan sahte ilaç (placebo) verdi ve bu kişileri iki gruba ayırdı.

İlk gruptakilere ilacın fiyatının 2,50 dolar, diğer gruptakilere ise 0,10 dolar olduğunu gösteren fiyat etiketi verildi.

İlk gruptakilerin yüzde 85'i ağrılarının azaldığını söylerken, ikinci gruptakilerin sadece yüzde 61'i ağrılarında azalma olduğunu belirtti.

Bir ilacın etkisinin sadece içeriğine değil, kutusu ya da fiyatı gibi öznel etkenlerle bağlantılı olabileceği sonucuna varan araştırmacılar, pahalı ilaçların daha ucuz ilaçlara göre neden daha gözde olduğunun bu şekilde açıklanabileceğini söyledi.

Araştırma, Amerikan Tıp Derneği'nin dergisinde yayımlandı.


2008

"Pahalı ilaç çabuk 'iyileştiriyor'" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular