şifalı bitkiler
Minoxidil, Finasterid, Saç Dökülmesi konusu 41024 defa okunmuştur

Reklamlar

Minoxidil, Finasterid, Saç Dökülmesi


FDA tarafından onaylanan 3 ilaç var:
- Minoxidil
- Finasterid
- Lazer Tarak (Bu onay daha çok reklamlarında "saç dökülmesini engeller" ibaresini kullanabilir anlamında verilmiştir. İlaç olmadığı için cihazlara yapılan testler ve onaylar daha farklı oluyor.)

Lazer tarak yeni olduğundan (aslında sağlık merkezlerinde eskiden beri kullanılır) insanlar çok güvenemiyor dolayısıyla yeterli denek ve yorum yapmak için veri elde olmuyor. Saç çıkarmaktan öte dökülmesini engellemeye ve saçı canlandırmaya yönelik etkisi var sayılıyor.

Gelelim popüler iki etkin maddeye. Bu iki ilaç aslında aynı amaça giden iki farklı yol olarak düşünülebilir. Biri diğeri için tamamlayıcı olabilir ama şart değildir. Eğer biraz İngilizceniz varsa bunu yabancı sitelerden araştırabilirsiniz ki bence kesinlikle araştırın. Özellikle FDA'nın sitesinden izin belgelerini inceleyebilirsiniz.

İster Minoxidil ister Finasterid bireysel olarak saç dökülmesinde etkin tedavi olduklarını FDA nezninde yapılan deneylerde ispatlamışlardır. Bizzat okuduğum için bunların rahatlıkla yazabilir. Hocamız da beni eminim onaylayacaktır.

Finasterid ağız yoluyla alındığından sadece saçı değil tüm vücudu etkilemektedir. Bu yüzden ilaçın yan etkilerini gösterme olasılığı daha çok artmaktadır. İnternet üzeriden okuduğum okuyucu yorumlarına göre kimisinde yan etki görülmese de kimisinde bu etkiler kısa zamanda kendini belli etmekte kimisinde ilacı bırakınca düzelmekte kimisinde ise kısmi kalıcı etkiler bırakmaktadır. Tüm bunlar hasta tarafından kesinlikle göz önüne alınmalıdır. Üstelik nasıl ilaç olursa olsun ömür boyu uygulanması gerektiği de unutulmamalıdır!

Yan etki ve performans göz önüne alındığında en etkili ilaç Minoxidil'dir. Hastalar şunu unutmasın hangi ilaçın kimde ne kadar etki göstereceği kesinlikle önceden bilinemez. Artı bu ilaçlardan mucizeler beklemeyiniz. Bu tip ilaçlar genellikle aşırı derece kellikte değil seyrek, zayıflamış saçlarda daha etkilidir. Yeni saç çıkarmazlar; ancak saçın hacmine katkısı olmayan cok ince tüyleri ya da tüyü dahi olmayan ama ölmemiş saç hücrelerini (bitkisel yaşamda) tekrardan canlandırarak geri kazanıdırır. Saç ekimi gibi saç hücresi olmayan yerde hücre oluşturmaz. Aşırı kellikte belli bir bölge tamamen çıplak olacağından o bölgede bitkisel yaşamda olan saç hücresi dahi bulunma olasılığı düşüktür. Bu sebeple az da olsa tüylü bölgelerde her iki ilaç da daha iyi sonuç vermektedir.

Rogaine, DNC Spectral gibi ilaçların etkin maddeleri Minoxidil olduğu için her iki ilaç da kuvvetle muhtemel saçlarında iyileştirme yapacaktır. Ancak bazı dezavantajları vardır;
- Hergün iki kere kullanmanız gerekir. Sosyal hayatınızı kısmen etkileyebilir.
- Deri üzerinden sprey olarak kullandığınızdan ilaçın bir kısmı deri yerine saçınızda kalır.
- Deri yüzeyinden emilimi zordur. Deriye çeşitli kremler sürerek emilim arttırılabilir. Ancak bu tip kremde başka yan etkilere sebep olduklarından zararlarını hafifletici bir başka krem daha sürmek zorunda kalabilirsiniz.

Önemli olan Minoxidil'i saç köklerine ulaştırmaktır. Deri üzerinden sprey ile sıkmak yerine direkt deri altına enjekte etmek sizce daha etkili olmaz mı? Muhtemelen evet diyeceksiniz. Peki bunu nasıl yapacağız derseniz? Adı Mezoterapi'dir.

Mezoterapideki FDA onaylı sihirli madde Minoxidil'dir. İspat:
http://www.semaestetik.com/deneme/mezoterapi.htm
http://www.mddermatoloji.com/default...& contentID=7
(örnek siteler, reklam amaçlı değildir. google kullanın araştırın.)

Mezoterapi erkek tipi saç dökülmede etkili midir?
Kesinlikle evet.

Mezoterapi sürekli yapılmalı mıdır?
- Evet. Erkek tipi saç dökülmeniz varsa hormanal bir bozukluk var demektir. Mezoterapi bunu düzeltmez, DHT oluşur ama DHT'nin yapacağı tahribatı önler. Dolayısıyla aralıklarla ilk yoğun tedavinden sonra yılda 1-2 seans devam Mezoterapi uygulanmalıdır.
- Hayır. Eğer Finasterid içeren bir ilaç kullanırım derseniz, Mezoterapi'den sonra ilaç ile mevcut saçı koruyabilirsiniz. Kullanmam derseniz yoğun olmasa da aralıklarla Mezoterapi'ye devam edersiniz. Nasıl ki Rogaine ömür boyu kullanmanız gerekiyorsa.

Mezoterapi ilk etapta DNC & Rogaine gibi saç döker mi?
Hayır.

Mezoterapi ağrı yapar mı?
Hayır. İğne ürkütmesin çok hafif acı vardır etkisi 1-2 sn içince geçer.

Gelelim fiyata
3 aylık Rogaine 100-120 YTL
1 aylık DNC 50 YTL
İlk sonuçları görmeniz için en az 3-6 ay kullanmanız gerekiyor. Tam tedavi için 12-18 ay gerekiyor. Harcanan para
Roganine 600 YTL hersene
DNC 900 YTL hersene

Mezoterapi genelde ilk etapta 6-10 seans yapılır. Ortalama fiyatı seans başına 100-110 YTL'dir. Gereken para 600-1000 YTL (ilk tedavi). Geri kalan idame tedavi için yılda duruma göre 1-4 seans yeterlidir. 100-400 YTL her sene

Kim daha ucuz, etkili ve pratik?

Size tek önerim var:
Tek doktora gitmeyiniz. İlk duyduğunuz ilaça kafayı gömmeyiniz. İyice araştırınız farklı doktorlara gidiniz, internetten bol bol okuyunuz herşeyi inceleyip öyle karar veriniz.

Şu Konular da ilginizi çekecektir. Buraya Tıklayınız

" Minoxidil, Finasterid, Saç Dökülmesi " Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Tarık Güzel
Ben hiç mezoterapi ile başarı hikayesi olanı görmedim açıkçası. Herkes big 3 ismini verdikleri 3 ürünü bir arada kullanarak başarıya ulaştıklarını yazıyorlar. Bu konu hakkında da bir makale yazabilir misiniz?

Yazan :Melih ÖZTÜRK
Saç dökülmesi ve ilaçları hakkında gerçekten samimi ve tarafsız bir yazı. Teşekkürler..

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular