şifalı bitkiler
Finasteride 0.2 mg ve 1 mg İncelemesi konusu 14025 defa okunmuştur

Reklamlar

Finasteride 0.2 Mg Ve 1 Mg İncelemesi


FDA onayı önemli bir onay. FDA tarafından yapılan deneylere de önem veriyorum. Saç dökülmesi üzerine dünyada etkili yegane iki ilaç var; Minoxidil ve Finasteride.

Finasteride kullanan arkadaşların iki önemli dayanak noktaları var;
- Finasteride çok yararlı çoğu kişide saç dökülmesini durduyor,
- Yan etkileri abartıldığı kadar değil, deneyler gösteriyor ki sadece %2'lik bir grup bu yan etkileri görmüş.

İşin aslında bakarsanız %2 azımsanmayacak bir rakam, %0.2 değil %0.02 değil, 100 kişiden her 2 kişi ilaçın istenmeyen etkileriyle karşı karşıya. Neyse biz asıl yere gelelim, ilacın içinden çıkan açıklamadaki deney FDA onayı alınırken yapılan deneydir.

0.2 mg Finasteride ile 1 mg Finasteride aynı etkiye sahiptir. [1, 2]

Evet yanlış duymadınız bu bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur. Hem 1998'de Sherman Frankel'in yaptığı araştırma hem de 2004'de Japon bilim adamlarının yaptığı araştırma bunu ispatlamıştır.

Yüksek dozda yan etkilerin daha fazla çıkma olasılığı zaten bilinmektedir. Hatta Dr. William Rassman kendi hazırladığı blog sayfasında bir hastanın günde 4 tablet Proscar aldığını amacının seksüel duygularını bastırmak olduğunu ve bunda da başarılı olduğunu yazmıştır. Hastanın amacı işine daha iyi konstre olabilmekmiş. [3]

Dr. Sherman Frankel makalesinde [2] FDA'nın Propecia'ya verdiği onayı sorgulamakta (saç dökülmesine yararını sorgulamıyor, o konuda zaten bilimsel olarak faydalı olduğu ispatlanmış) ve bilimsel olarak ilacın piyasaya sürülmesi için gerekli olan bazı verilerinin eksik olduğu vurgulamaktadır. Nedir bu eksiklerler;

- Neden 1 mg, neden 0.2 mg değil, hatta Proscar'ı bile sorgulayıp o neden 5 mg neden 1 mg değil diyor
- 12 aylık deney antiadrojen olan bir ilaç için yeterli midir? Bu ilaç genç erkekler tarafından ömür boyu kullanılacaktır peki uzun vadeli bilimsel bir deney yapılmış mıdır?

İşin ilginç yanı makale içindeki ilginç verilerdir. Mesela bunlardan biri şu cümlede saklıdır.

In the last few years it has been claimed that PROSCAR is ineffective in the treatment of BPH, both from studies of the medical literature (1)

Diyor ki, Proscar'ın prostat kanserinde efektif olmadığı son bir kaç yıl içersindeki çalışmalarda bilimsel olarak iddia edilmiştir. İlginç bir ara not.

Makeleden çarpıcı diğer cümleler,

Merck has presented no data answering the question of whether the several effects are correlated, i.e., if one suffers impotence is one also likely to have the other side effects as well. Yet a potential user might want an answer to this question before committing to the drug.

More seriously missing are data that trace the growth, if any, in these side effects over long periods. These side effects seem to disappear after discontinuance of the drug after a short period of usage but there are no data on longtime usage.

Unfortunately, nothing is found in the FDA reviews of the request for approval of PROPECIA, commenting on the remarkable dosage data reproduced in this note.


Uzun vadeli yan etkileri araştırılmamıştır demesinin yanında son cümle de çok ilginç; burada anılan ve yorumlanan ilacın dozu hakkındaki kaydeğer veriler malesef FDA'nın verdiği onayda yer almamıştır.

Ara bir not daha vereyim. Hairlosstalk.com'da bir üye Finasteride etkin maddesinin ağızdan alımdan 2-3 saat sonra etkili olduğu ve yaklaşık 1, 1.5 hafta DHT seviyesini düşük tuttuğunu ancak bu süreden sonra DHT seviyesinin normale geldiğini söylüyordu. Sanki haftada bir 1 tablet 1 mg'lık Finasteride alsak yeterli olacak gibi. Bir nevi 0.2 mg x 5 gün olarak da düşünebilirsiniz. Makaledeki veriyi sanki onaylayan bir saptama.

Ben var olan şeyleri buraya yazıyorum. İsteyen istediğine inanır, orasına ben karışmam. FDA onay vermiş olabilir, yukarıda belirttiğim araştırmaları yapıp ilaçın sakıncalarını söyleyenler de yine doktorlar. Bu sakıncalardan insanları kurtarmak için günlük 0.2 mg dozun da yeterli olabileceğini ispatlayanlar yine doktorlar. Ortada saç dökülmesinin tedavisinde etkili ama yan etkileri şühpeli bir ilaç var. Kullanıp kullanmamak tamamen sizin insiyatifinizde. Kimseye kullanın ya da kullanmayın demiyorum, sadece başlamadan önce neyin ne olduğunu bilin yeter.[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/en... ndexed=google
[2] http://www.physics.upenn.edu/faculty...da2/index.html
[3] http://www.baldingblog.com/2007/11/1...s-of-propecia/
[4] http://www.baldingblog.com/2008/02/2...apanese-study/
[5] http://www.baldingblog.com/2006/09/0...ective-as-1mg/

"Finasteride 0.2 mg ve 1 mg İncelemesi " hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)