şifalı bitkiler
Geçici Epilasyon Yöntemleri konusu 65167 defa okunmuştur

Reklamlar

Geçici Epilasyon Yöntemleri


Geçici Epilasyon YöntemleriCımbız

Çoğu kadın için, cımbız ile alma en ucuz ve hemen etkisi görülebilen bir yöntemdir. Cımbızla almada, küçük metal pense benzeyen ve her kılı kökünden çeken cımbız kullanılır. Bu yöntem kaş çevresini temizlemede ve yüzün herhangi bir bölgesinde dağınık haldeki kılları almada kullanışlıdır. Ancak bu tehlikeli bir enfeksiyona neden olmamak için burundaki kılları çekmede kullanılmamalıdır.

Bu yöntem çabuk ve kolay olmasına rağmen acı verir. Ayrıca geniş bölgelerdeki, bacak gibi, kılı almak zordur. Çekme hareketi, kıl batmasına, ciltte çukurlaşmaya ve yara oluşmasına neden olabilir. Bazı bölgeleri göremeyeceğinizden ayna kullanmanız gerekebilir. Kaşa şekil verirken, bir tane kılı çekerken emin olmak gerekir çünkü bir veya iki kıl kaşın şeklini ciddi şekilde etkileyebilir.

Cımbızı her kullanmadan sonra ,cımbız uçlarını alkol ile dezenfekte etmek önemlidir. Cımbızı herhangi bir yerde bırakmak doğru olmaz. Cımbızınızı bir kutu veya tüpte saklayarak onun keskinliğini koruyabilirsiniz. Cımbızınızı düşürmemeye dikkat edilmelidir bu onun uçlarına zarar verebilir ve şeklini bozabilir.

Uygun cımbız ile almanın birkaç temel adımı vardır. Bunlar; kılların uzama yönüne doğru kaşı taramaya çalışın. Krem veya nemlendirici uygulamayın, bu cımbızın kayıp kaş çizgisini bozmasına neden olabilir. Sonra, alacağınız kenarı izole etmeye çalışın.

Cımbız ile almayı kolaylaştırmak için sıcak bir bez kullanarak gözenekler açılabilir. Kılı, kılın çıktığı yöne doğru çektiğinizden emin olun. Zıt yönde çekmek ağrılı olabilir ve her kılı bir kerede yavaşça ve yumuşak bir hareketle çekmeyi deneyin. Kılı birden çekmeyin.


Ağda

Kıl almanın diğer geleneksel yöntemi ağdadır. Ağda oldukça uzun bir süredir profesyoneller ve salonlar tarafından geçici kıl temizleme yöntemi olarak hala çoğunlukla kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde sıcak ağda cilde uygulanır ve bir parça kumaş ağdaya bastırılır. Bu kumaş sonra çabucak çekilir ve istenmeyen kılları da beraberinde çeker.

Ağda evde de yapılabilir ve bacaklar, yüz, bikini bölgesi ve kollar için hızlı ve ucuz bir yöntemdir. Bazı kıllar kırıldığından vücutta ve cildin yüzeyinde kalabilir. Bazen pürüzsüz ve kılsız bir cilt için tıraş bıçağı kullanmak gerekebilir. Bu yöntem oldukça zorlayıcı olabilir. Ağda yapmadan önce birçok pratik yapmak gerekir. Ayrıca cilt enfeksiyonuna neden olabilir ve bazı insanlar için oldukça ağrılıdır.


Şekerli Ağda için Kısa Bilgiler

Şekerli ağda ağdaya benzeyen bir uygulamadır ancak içindeki karışımlar farklıdır. Şekerli ağda ismi ağdanın yerine şeker ve baldan oluşan bir karışımdan gelmektedir. Bu kıla yapışır ama cilde yapışmaz. Sonunda, şekerli ağdada kıl kökten çekilir ve acı seviyesi ağda ile aynıdır.

Çoğu insan şekerli ağdanın en iyi dudağın üstünde ve bikini bölgesinde ki kıllarda etkili olduğunu düşünür. Nispeten etrafı kirleten bir uygulamadır bundan dolayı banyoda veya temizliğin problem olmayacağı yerlerde yapılmalıdır. Hangi bölgeye yapılırsa yapılsın sonucu iki ile altı hafta arasında sürer. Aslında ince kıllar alındıktan sonra iki hafta civarında gözükmeye başlar. Daha kalın ve koyu kıllar uygulamadan dört hafta yada daha sonra çıkmaya başlar.

Evde yapılan şekerli ağda da oldukça iyi bir yöntemdir. Kolaylıkla şekerli ağdayı evde yapabilirsiniz. Bir bardak toz şeker, yarım limon suyu, çeyrek bardak dolusu bala ihtiyacınız var. Şeker, limon suyu ve balı mikrodalga fırına dayanıklı bir kasede karıştırın. 2-3 dakika karışım kaynayana ve pürüzsüz hale gelene kadar mikrodalga fırında kalsın. Fırını kapatın ve karışımın güvenli bir şekilde tutulabilecek sıcaklığa gelene kadar soğumaya bırakın. Bu 5 dakika veya daha fazla sürecektir. Asıl şekerli ağda formülünün yanında, birkaç tahta dil çubuk karışımı cilde uygulamak için, cildi hazırlamak için biraz mısır nişastası ve birkaç parça beyaz pamuklu bez. Eski bir fanila iyi olur.

Uygulama yapılacak bölgenin kuru ve temiz olduğuna emin olun. Sabun ve vücut losyonundan uygulanacak bölgede kalmamalıdır. Mısır nişastası tozunu ağda yapılacak bölgeye uygulayın. Bu derideki fazla yağı alacaktır. Ahşap dil çubuğu yada kullanışlı başka bir uygulayıcı ile karışımı ince bir katman şeklinde kıl alınacak bölgeye yay. Şimdi pamuklu kumaş ile kapla ve kumaşı elin ile kılın uzadığı yönün tersine doğru birkaç kez ovala. Ilımlı bir baskı uygula. Kumaş parçasının uç kısmını tut ve kılın uzadığı yönün tersine doğru kumaşı çek. Uygulama yapılan bölgeyi yapışkan kalıntıları temizlemek için sıcak su ile yıka ve istersen kokusuz cilt kremi veya losyon sür.


Sarartma


Teknik olarak bir kıl alma yöntemi değildir. Bu sadece kılın rengini açar ve kılın daha az görünmesini sağlar.

Çamaşır beyazlatıcısı kullanılmamalıdır. Kozmetik olarak onaylanmış vücut için kullanılan sarartıcı kremler bu amaçla kullanılmaktadır. Bu kremler genelde dudak üstündeki kıllarda kullanılmasına rağmen bazı kadınlar diğer bölgelerdeki kıllar için de kullanır.

Cilt tahrişi sık rastlanan bir şikayettir bundan dolayı göze çarpmayan bir bölgede kremi test etmek ve daha sonra asıl uygulamayı yapmak en doğru yaklaşımdır.Sararmış kıl bronz veya koyu ten üzerinde göze çarpmaktadır bundan dolayı bazı kadınlar tarafından bu yöntem beğenilmeyebilir.

Sarartma yöntemi her iki üç hafta arası tekrarlanmalıdır.


İplik ile alma

Daha çok kuaförlerde Uygulanan bir yöntemdir.

Bu metoda Arapça khite ve Mısırca fatlah denir. Batıda sık kullanılan bir yöntem değildir. Bununla öncelikli olarak kıl kökten alınır ve yüzde özellikle de kaş bölgesinde kullanılır. Çapraz pamuk iplik ile dağınık üçten beşe kadar kenardaki kıl hattı alınabilir.

Geleneksel olarak, uygulayıcı ipin bir ucunu dişiyle ve diğer ucunu sol eliyle tutar. ıpliğin orta kısmı işaret parmağı ve sağ elin orta parmağı ile ilmik yapılır. Sonra uygulayıcı bu ilmiği bir seri istenmeyen tüyü sıkıştırmak için kullanır ve kılları kökten birden çeker.Ayrıca prosedür sırasında ipliği tutan aletler de vardır.

Daha modern prosedürler uygulayıcının ipi dişle tutmasına gerek kalmayacak şekilde dizayn edilmiştir. ıplik ile alma pahalı olmayan, düzenli, kesin ve hızlıdır. Çoğu insan bu yöntemin yolma ve cımbızla almaya göre daha az ağrılı olduğunu düşünür.

Bu yöntem kaş ve yüz kıllarını temizlemede iyi bir yöntem olarak düşünülür. Yolmaya benzer olarak, sonuç iki haftadan dört haftaya kadar sürer. Pek çok ülke iplik ile alma gibi yöntemleri uygulayanın lisanslı kozmetik uzmanı olma koşulunu aramaktadır.

İplik ile alma ağrı ve kaşıntıya neden olabilir. Bazı durumlarda bu folikülit gibi yan etkileri yapabilir. Folikülit kıl köklerinde bakteriyal enfeksiyon oluşmasıdır. Bu da ciltte kızarma ,şişme ve cilt pigmentinde değişikliklere neden olur.


Friksiyon

Friksiyon populer bir yöntem değildir; bazı insanlar bu yöntemi kol ve bacaklarda ki ince tüylerde etkili olduğunu düşünür. Bu yöntemde kaba bir yüzey, ponza taşı gibi maddelerle cildin yüzeyine sürtünerek tüylerin temizlenmesidir. Friksiyon, pahalı olmayan, hızlı, temelde acısız ve evde uygulanabilen bir yöntemdirKullananlar bu yöntemin bacaklardaki ince tüylerde etkili olduğunu söylemektedir.Bazı kişiler tıraş ve ağda operasyonları arasında bu yöntemi kullanır. Bu yöntemin etkisi birkaç saatten birkaç güne kadar kısa sürer. Eğer çok sert sürtülürse bu cilt tahrişine neden olabilir ve yüz, kol, bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde kullanılmaz.Bizim önermediğimiz bir yöntemdir.


Epilatörle

Epilasyon aletleri, elektrikli tıraş makinasına benzer aletlerdir. Fark sadece dönen kafanın üstünde jilet yerine kılları toplu halde kökten çeken sıra cımbızlar olmasıdır.

Bu alet kol ve bacaklardaki kıllar için iyidir. Buna rağmen bacak arkası için kullanılması zordur. Özellikle vücudun hassas bölgelerinde ağrılı olur ve ince kıllarda kullanımı zordur. Ayrıca cımbızın kılları yakalayabilmesi için kıllar yeteri kadar uzun olmalıdır.

Önlem olarak cildin sıkışmaması için gergin tutulması gerekir. Yolma gibi bu da tahriş ve kıl batmasına neden olabilir.


Traş

Bazı durumlarda kılların tamamının yok edilmesi arzu edilirken bazı durumlardada geçici yok etme işlemi yani depilasyon istenebilir.
Traş ağrısız kolay uygulanabilen,ucuz ve yan etkisiz bir yöntemdir.Evde kolayca uygulanabilir.

Metal jiletler ile kılı deri yüzeyinden kesen herkesçe bilinen bir metottur. Etkisi çok kısa süreli olup birkaç saaten birkaç güne kadardır. Dikkatli olunmaz yada uygun alet kullanılmazsa cilt kesilebilir yada tahriş olabilir.

Jilet kısmı düzenli değiştirilmelidir.ışlemden önce köpük yada kremler kullanılırsa işlem daha sağlıklı yapılabilir. Çift bıçaklı olan tek kullanımlık cihazlarda mevcuttur. En sık kullanılan cihazlar daha çok tek kullanımlık olanlardır.


Krem depilatörler

Tüy dökücü krem

Uygulandığı alandaki kılların protein yapısını bozarak dökülmesini sağlar.

Yaygın kullanılmaktadır fakat bazı kişilerde ciltte tahriş,yanma kızarıklık yapabilmektedir. Ucuz ve hızlı bir yöntemdir. Tüyleri eritme esasına dayanır. Heryerde uygulanabilir. Traş gibi geçici yöntemlerdendir.

Genellikle iki günde bir tekrarı gerekir. Göz ve mukoz membranlara uygulanmaz.

Devlet tarafından satış bandrolu yapıştırılmamış ürünleri kullanmayınız. Kullanmadan önce mutlaka prospektüsü okuyunuz.

"Geçici Epilasyon Yöntemleri" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :isimsiz
evet yazınızı okudum.teşekkürler. önerileriniz için teşekkür ama ben hep ağdayı kullandım ve hala kullanıyorum çünkü fazla acıtmıyor ve daha pratik ve temiz bir şeklide bütün istenmeyen kılları çekiyor uzun sürede ağda sürdüğünüz yer temiz ve dümdüz kalıyor gerçekten ağda işe yarayan ve etkisini iyi gösteren bir yöntemdir.. :)

Yazan :sevda doruk

Evet yaptım şekerli ağda insanı perişan ediyor tavsiye etmem :))

Yazan :BÜŞRA KÜÇÜKKAYNARPINAR
MERHABA ARKADASLAR BEN GÜZELLİK UZMANIYIM GEÇİCİ EPİLASYONA ARTIK GUNUMUZDE PEK İHTİYAC DUYULMUYOR EN İYİSİMİ LAZER MÜŞTERİLERİMİN ÇOGUNU BU SORUNDAN KURTARDIM VE EMİNİMKİ SİZLERDE BU SORUNLARDAN KURTULACAKSINIZ DİKKATLİ OLMANIZ GEREKİYOR LAZER SEÇİMİNİZİ MUTLAKA İYİ YAPMALISINIZ ÖNEREBİLECEĞİM TEK LAZER TÜRÜ ALEXANDRİTE VE DİODE LAZERDİR UMARIM MEMNUN KALIRSINIZ.AGRISIZ MALİYETİ DÜŞÜK KISA SÜREDE TÜM TUYLERİNİZDEN KURTULABİLECEĞİNİZ TEK ÇÖZÜM...

Yazan :mary andreo
çok saolun teşekürler

Yazan :burcu
ewet daha çok tüy dökücü

Yazan :cns
ya bu şekerli ağda iyi güzel hoş ama acısı nasıl olcak yapan var mı???3

Yazan :emre çelik
bacagıma nsL yapcam erkeğim kızlar gülmeyin...:D

Yazan :gonca cebeci
bu yöntemler iyi güzelde acısını napıcaz?

Yazan :sevgi CALISKAN
BENDE ADMİNE KATILIYORUM ACISIZ VE KOLAY Bİ YÖNTEM YOKMU

Yazan :gül
admine katılıyorum ne olur acıya sonnn verinn

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular