şifalı bitkiler
Gözlük Camı Çeşitleri konusu 42261 defa okunmuştur

Reklamlar

Gözlük Camı Çeşitleri
Gözlük Camı Çeşitleri

Gözlük camı, ışığı istenilen şekilde odaklayabilen, iki yüzeyi de işlenmiş saydam bir optik materyaldir. Sferik camlar miyopi ve hipermetropide, silindirik camlar ise astimatizmanın düzeltilmesinde kullanılır. Gözlük camları yapıldıkları maddeye göre sınıflandırılır:

A. Cam (mineral) mercekler: 2 tiptir.

1. Kron (crown) cam: En sık bilinen cam tipidir.
2. Flint cam (ilk üretilen camların çakmaktaşından imal edilmesi nedeniyle bu isim verilmiştir): Bazı elementlerin eklenmesiyle (titan, lantan gibi) yüksek kırıcılığa sahip camlar üretilmiş ve böylece daha ince camlar üretilebilmiştir (İnceltilmiş cam).

B. Plastik (organik) mercekler: 2 ana tipi vardır.

1. CR-39 (Columbia Reçinesi): Alil diglikol karbonattan yapılır. "Organik cam" olarak da bilinir.
2. Polikarbonat cam: Mineral camlara ve Cr-39' a göre kırılmaya çok daha dirençli camlardır. Özellikle sportif faaliyetler sırasında emniyetli gözlük kullanımı için idealdir.

Mineral camların avantajları; uzun ömürlü olması, daha ince olması, ışık saçılmasının az olması, ısıya dirençli oluşu. Dezavantajları; ağır olması, kırılgan olması, cam işlenmesi sırasında hasar görebilmesi. Organik camların avantajları; hahif ve dirençli olması, renklendirmenin kolay olması ve işleme sırasında hasar görmemesi. Dezavantajları; Daha kalın olmaları, çabuk çizilmesi, ısıya dayanıksız oluşu.

Gözlük yüzeyine uygulanan kaplamalar

1. Antirefle kaplama: Yansımaları azaltmak için uygulanır ve bu amaçla mercek magnezyun florür ile kaplanır. Faydaları; gözlük kullanan sürücülerde daha rahat görme, uzun süre gözlük kullanan kişilerde yansımaya bağlı göz yorgunluğunda azalmadır.
2. Sertlik kaplaması: Organik camlara uygulanır ve çizilmeyi azaltır.

Fotokromik camlar

"Kolormatik" olarak da bilinir ve yüksek ışıklı ortamda mercek koyulaşırken, ışık azalınca rengi açılır. Bunu cama ilave edilen gümüş tuzları sağlamaktadır. Günümüzde fotokromik organik camlar da mevcuttur.

"Gözlük Camı Çeşitleri" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :TURKAEMRE
uzun süreli lens kullanımında bir sıkıntı ileriki yaşlarda oluyor diye biliyorum birde doktorlarımız özellikle genç kızlara gözlük takmayın lens kullanın bir şey olmaz diyolar ama bunun ileriki yaşlarda sıkıntısı olabiliyor içim rahat sağlıklı olayım derseniz gözlük tercih etmek durumundasınız bir çok ameliyat var ama daha hiçbiride tam problemi çözmüyor 2 veya 3 yıl sonra tekrar gözlük kullanmaya başlıyor bir çok insan

Yazan :TURKAEMRE
ne tür bir cam soruyosunuz ki ona göre yardımcı olayım çünkü hammedesi getirilip burda üretilen camda var direk ithal camda var ama siz inceltilmiş cam alıp size göre inceltilmemiş geliyorsa o sizin probleminiz çünkü belli bir numaralarda belli bir kalınlık olur birde çerçeve önemli mesala - 10 numara için kapalı ve biraz küçük çerçeve olursa kalınlılığı saklar saygılar

Yazan :TURKAEMRE
1,uzun süreli lens kullanımı göze zarar verebilir çünkü mikrop,toz ve alerjik rahatsızlıkların olmaması imkansız lens kullanımı deniz olan yerlerde kullanımı daha kolaydır ama ankara gibi yerlerde toz kapma riski çoktur birde eve gelir gelmez lense çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yazan :selim
aldığım gözlük camı istediğim gibi inceltilmemiş başka bir firmaya aynı camı götürsem inceltilmesi mümkün olur mu?

Yazan :cengiz turp
iyi olmuşama daha iyi olabilirdiiiiiiiiiii.

Yazan :İsmail Alabay
Organik gözlük camlarında ( kaplama,colormatik,bifokal) aynı özellikte camlarda marka ayrı ise kalite farklı mıdır,nasıl anlaşılır?Yazarsanız sevinirim.teşekkürler.

Yazan :Deli Dumrul
Ankara'da en ucuz numaralı gözlük nereden yaptırabilirim?

Yazan :haşim özel
kaynak maskesi camı gibi düz yakın gözlük camı varmıdır;kaynak maskesine takıp kaynak yapmak için

Yazan :hakan
cr-39 70mm hmc optik cam kullanıyorum.sorunum gözlüklük camının lekelenmesi antirefle kaplama yapıldığını söylediler.ama ben gözlük camınndan rahatsızın normal görüş daha iyi camdan bakıldığında görüntü bulanık.sizce bunun nedeni nedir

Yazan :Turka EMRE
Merhaba ben bir gözlükcü olarak eğer numaranız fazla yüksek degilse lens kullanmayın. Çünkü lensi kullanmak o kadar kolay değil çok titiz olmak lazım siz ne kadar titizim deseniz bile en küçük bi tozda gözünüz zarar görebilir 2,TÜRKİYE'deki camların çogu yurt dışından gelmektedir burada üretenlin camlarla yurtdışındaki camların hiç bir farkı yoktur hatta avrupada olan camlar TÜRKİYE'ye göre çok daha kalındır TÜRKİYE'deki çerçeve modelleri avurupa göre çok daha fazladır ve çok daha kalitelirdir yani TÜRKİYE cam ve çerçeve konusunda avrupadan çok daha iyidir mesala orda yaşayan türkler gözlüklerini hep TÜRKİYE'den alırlar ve burda muayene olurlar çünkü avrupada gözlükler hem çok pahalıdır kalite iyi degildir sınırlı model vardır hemde işçilik sıfırdır. Avrupadaki doktorlar gözün tam numarasını verir ama göz hiçbir zaman gözün tam numarasını kullanamaz ve alışamaz numara yüksek gelir 4.eger maddi durumunuz iyiyse organik FİLTRELİ,KAPLAMALI E.T'li (BU SAYDIGIM 3 ŞEY DE AYNI ŞEYDİR) YEŞİL BİR KAPLAMA AMA BU 3 ŞEY FARKLI ŞEYLER OLDUGUNU SANAN İNSANLAR OLDUGU İÇİN YAZDIM YANİ BÖYLE Bİ CAMI ALABİLİRSİNİZ CAMDA MARKA HİÇBİR ZAMAN ÖNEMLİ DEGİLDİR ÖRNEGİN ........OPTİĞİN CAMIYLA........OPTİGİN KAPLAMALI CAMLARININ ARASINDA HİÇBİR FARK YOKTUR AMA İNSANLAR ......... OPTİGİN CAMIN FİYATINI PAHALI SANDIKLARI İÇİN DAHA SAGLIKLI DÜŞÜNÜR BU SADECE UYDURMADIR FARKLI MARKALARDAKİ CAMLAR VE ÇERÇEVLERİN HEPSİ AYNI STANDARTTADIR 4.güneş gözlügünde marka hastası olmayan mesala herkez tutturmuş ........... diye 70 liralık gözlükle 300 liralık gözlügün hiç bir farkı yotur sadece gidipte ........ kalitesi için alanlar kaliteye değil markaya para verdiklerini bilsinler ben gözlükcü oldugum halde bi güneş gözlügüne 150 liradan fazla vermem paranıza yazık olur Umarım faydalı olur.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)