şifalı bitkiler
Miyopi nedir? konusu 28495 defa okunmuştur

Reklamlar

Miyopi Nedir?


Miyopi nedir?

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Miyopi kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar.

Miyopi sıklıkla kalıtımsaldır ve 8-12 yaşlarında çocuklarda ortaya çıkar. Gençlik yıllarında vücut büyüdükçe miyopi de artar ve erişkin yaşta belli bir seviyede kalır. Miyopiyi etkileyen en önemli faktör kalıtım yani ailede miyop bulunmasıdır. Aşırı okuma, gözleri az ışıkta kullanma ya da beslenme yetersizliği miyopiye sebep olabilir

Miyopinin sebebi genellikle gözün oval oluşudur ve göz merceğinin uzaktaki cisimlerden gelen ışınları retina üzerinde odaklaştırmaya yetecek derecede şeklini değiştirmesi imkansızdır. Nadiren miyopinin sebebi korneanın şeklinde bir değişiklik ya da göz merceğinin şeklinde bir değişikliktir.

Hemen hemen bütün miyoplarda vücudun büyümesiyle artan basit miyopi vardır. Miyopi artsa bile bu normal büyümenin sonucudur. Ergenlik çağında çocuğun vücudu büyüdükçe gözün uzunluğu da değişir ve 6 ayda bir yeni gözlük gerekebilir. Bu tıpkı büyüyen ayaklara uygun büyük ayakkabı almaya benzer.Miyopi bir kaç yıl hızla ilerler,daha sonra çok az değişir. Yirmi yaşlarında meydana gelen erişkin tipi miyopi de vardır ama genellikle 20-40yaş arasında çok az değişiklik olur.

"Miyopi nedir?" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :sümeye büyükbudak
bende miyopum ama bunun için şifalı bitkiler arıyorum ve bulamadım yardımcı olur muusnuz. Lütfen miyopum ve gözümün eskisi gibi görmesinin istiyorum ...

Yazan :Ömer Haykır
Ben 1999 yılında Retina yırtılmaından dolayı ameliyat oldum.Ameliyattan önce her iki gözümde 1,25 miyoptu.Şimdi ise sağ 2,25 sol 5,25 oldu.Solgözdeki hızlı numara artışının sebebini dktorlar ne yazıkki bulamadılar ne yapacağımı bilmiyorum.Teşekkür ederim

Yazan :baran tor
Eğer miyopunuz yeniyse sakın gözlük kullanmayın.Gözlük göz kaslarınızı ve lensinizi tembelleştirir.Ben yaklaşık 6 yıldır gözlük kullanıyorum fakat gözüm asla gerilemedi daha da beter ilerledi.Çünkü doktorlar işin altında yatan sebepleri araştırmak yerine size geçici bir çözüm olan gözlüğü veriyorlar.Aslında size çözüm olarak verdikleri bu şey gözünüzün numarasını sabitliyor ve hatta daha da ilerlemesine sebep oluyor.İnsan aslında avcı-toplayıcı bir yaşama uygundur.İnsan doğası avcı olduğu için gözümüz uzaktaki cisimleri tanıyabilecek kadar gelişmiştir.Fakat uygar yaşamın getirdiği yaşam biçimi bizi dört duvar arasına sıkıştırıyor ve eğitim sistemi de bizi çocukluğumuzdan beri okumaya mahkum ediyor.Böylece aslında doğuştan sağlam olan gözlerimiz uzağa bakmadığından dolayı yakına uyum sağlamaya başlıyor.Gözlerimizdeki bazı kaslar sertleşiyor bazıları gevşiyor ve bazıları da güçsüzleşiyor.Bunun sonrasında ise göz yuvarlağının şekli orjinal halinden çıkıp şekli bozuluyor.Bunun sebepleri ise çok okuma,doğadan uzaklaşma,bilgisayar başında saatlerce oturma,televizyon ve diğer nedenlerdir.Dikkat edin çiftçiler,denizciler ve sürekli doğada yaşayan insanların gözleri uzun yıllar boyunca sağlıklı kalır.Evet yıllarca bize yanlış bilgiler verildi aslında gözlerimiz doğuştan miyop değil ve kaderimiz de bu değil.Gözümüz nasıl deforme olduysa belli egzersiz ve tekniklerle eski haline geri döndürebiliriz.Bu konuyu uzun süredir araştırıyorum ve benim öğrendiklerim bunlardır.Bu egzersiz ve teknikler hakkında araştırma yapmış çok sayıda doktor var ve bu yöntemle iyileşmiş bir sürü insan var.Fakat ne yazık ki bu konudaki araştırmaların çoğu ingilizce ve doktorların hepsi yurtdışında.Fakat yabancı diliniz varsa bu konuyu araştırabilirsiniz.

Yazan :duygu turan
12 yıldır kullanıorum gözlük hala değişme yokkk

Yazan :fevzi güler
sol 0.50 sağ0.50 basit miyop bunun için dr gözlük verdi ama dercesini söylemedi bende unuttum söylemeyei acaba siz söyleyebilirmisniz yoksa ben aynı dr görünmemmi gerek bilgilendirme yapsanız sevinirim tşkler ..

Yazan :fevzi güler Adıyaman Çelikhan
benim sol göz 0.50 sağ gözde 0.50 bunun için doktor gözlük verdi ama dercesini unututmki söylüyim dereceyi söyleyebilirmisniz acaba

Yazan :hakan akgül
ben miyopum bunun bir tedavisi varmı

Yazan :ece desen
benim sol gözüm 0,50 sağ gözüm 1,50 sizce yüksek mi kaç senede iyileşir?
Hayır yüksek teğil. Ancak gözlük verildiyse bunları düzenli kullanman çok önemlidir. Geçmiş olsun dileklerimizle. Kaç senede iyileşeceği belli olmaz ama tedavi yollarına dikkat etmezsen asla iyileşmez.

Yazan :beren kale
ben -2.75 miyopum sizce derecesi çok mu yüksek

Yazan :ayça ürel
Ben de miyopum ama patlak gözlü değilim !!

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular