şifalı bitkiler
Boyun Ağrıları konusu 162958 defa okunmuştur

Reklamlar

Boyun Ağrıları


Boyun Nedir?boyun ağrıları

Boyun başımızla omuzlarımız arasında kalan vücudumuzun bir bölümüdür. Boyun başımızı dik tutmamıza ve görüşümüzü ayarlayıp görüş alanımızı artırmaya yaramaktadır. Boynumuzda bulunan 7 omur boynumuzu mükemmel bir esneklikle yaklaşık 180 derce sağa-sola çevirebilmemizi sağlamaktadır. Bu omurlar birbirlerine tutunmuş kaslı yapılarla desteklenerek oldukça sağlam bir yapıya bürünmüştür. Ne var ki bu boyun omurları ve arasındaki kas veya kıkırdak doku zedelenerek insanlara hayatı dar edebilmektedir.

Boyun omurlarının zedelenmesi hangi hallerde olur?

Duruş hataları ve Boynu yanlış kullanma:
Günlük hayatta yaptığımız yanlışlar duruş hataları veya boynu hatalı kullanmadır.

Örneğin

Bu yanlış ve hatalı kullanımlardan bazılarıdır.

Boyun incinmesi:
boyun ağrısıkaza veya aşırı sarsıntı durumlarında ani doku sıkışması veya boyun omurlarında zedelenme olabilir. Bu tür zedelenmelerin engellenmesi için özellikle başlıksız arabaların kullanılmaması gerekmektedir.

Günümüzde her ne kadar bütün modern arabalarda başlık kısmı mevcutsa da eski ve ya nostalji olmuş araçlarda dikkatli olunmasında fayda vardır.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken noktada iki tekerlekli araçlarda veya kaportası bulunmayan ATV tarzı araçlarda ortaya çıkar zira bu araçlarda başa takılacak kask boynunuzu ve kafatasınızı koruyacaktır.

Özellikle eğlence merkezlerinde ki çarpışan araba, hız trenleri ve balerin gibi araçlar da tehlike oluşturmaktadır. Özellikle belirli yaşlardan sonra merkez kaç kuvvetine karşı koyarken boyun omurları ciddi hasarlar alabilmektedir.

Boyun Tutulması, Kas spazmı:boyun tutulması
Boyunu destekleyen kasların terleme gibi aktivasyonlardan sonra cereyanda kalması, yine bu kasların aşırı yüklenme sonucu gerilmesi gibi durumlardan sonra kas tutulması yaşanması.

Ayrıca uzun süreli kas ağrıları miyofasial ağrı, fibromiyalji, fibrosit ve miyozit durumları

Tortikollis gibi uzun süreli boyun eğriliği durumları.

Diğer yandan Klippel feil veya turner sendromu gibi doğuştan gelen hastalıklar

Boyun zedelenmesine veya boyun ağrılarına neden olabilmektedir.

Boyun Fıtığı:elsiniri sıkışması

İki omur arasındaki kıkırdak dokunun bozulması sonucu omurilik veya kola doğru giden sinirleri sıkıştırması durumudur. Baskı büyüdükçe etkileri artar ve sağlık ciddi derecede bozulur bu durumda genellikle;

Diskte dejenerasyon, Kireçlenme:
boyun fıtığıOmurga kemikler ve omurga disklerinde başlayan dejenerasyona bir cevap olarak vücut bu yapıları daha dayanıklı olan kireç yapılarla değiştirmeye başlar. Çünkü artık bu yapılar baskılara karşı koyamamaktadır. Bu bir nevi elinizle iş yaptıktan sonra avuç içinizdeki derinin nasır tutarak daha dayanıklı hale gelmesine benzer bir durumdur. Fakat kireçlenmeler;

Bu durumların tamamı kireçlenme terimiyle açıklanır.

Genel olarak:

Bütün bunların yanı sıra;

Gibi olgularda boyun ağrılarına ve boyun hastalıklarına neden olabilmektedirler.

Boyun ağrılarının teşhis ve tedavi sürecinde neler oluyor?boyun ağrıları

1- Öncelikle doktora başvurmalısınız. Hastanelerin ortopedi bölümü, nöroloji bölümü veya fizik tedavi bölümünden giriş yaptırmanız gerekir.

2- Doktorunuz size bazı sorular yöneltecektir. Unutmayınız ki doktorunuza vereceğiniz yanıtları önceden düşünmeli ve kendinizi iyi tanımalısınız. Çünkü vereceğiniz yanılar durumunuza uygun en iyi teşhislerin konmasına yardımcıdır. Doktorunuzun size şu soruları sorması muhtemeldir (lütfen not alınız ve bunları düşünerek durumunuzu tekrar gözden geçiriniz)

3- Bir dizi muayene sürecinden sonra doktorunuz sizden bazı tetkikleri isteyecektir. Bunlar;

Bunlardan “laboratuar tahlilleri” kanınızla ilgili özel bilgilerin toplanması için gereklidir. Bazı durumlarda şeker hastalığı, troid bezi kanseri veya yutak kanseri boyun ağrılarına neden olabilmektedir bu durumda tahliller doktorunuza yol gösterecektir.

Röntgen filmi boynunuzla ilgili genel bir bilgi verme açısından iyi bir fikirdir ancak detaylı bir görüntü için BT veya MR şarttır.

BT veya MR ise teknolojinin nimetlerindendir zira bu cihazlar sayesinde kemiklerle birlikte yumuşak dokuda rahatlıkla ve detaylandırılarak görülebilmektedir.

EMG elinizden veya kolunuzdan geçen elektrik sinyallerini ölçme işidir. Bu sayede sinirlerde ne kadar duyu kaybı var tespit edilebilir.

Boyun ağrılarına iyi geldiği düşünülen şifalı bitkiler:

Boyun Ağrısının Bitkisel Tedavisinde Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: çiğ soğan, mayasız hamur, Servi kozalağı, Salkım söğüt, Kedi otu, Zeytin yağı


Merhem hazırlanışı: Servi kozalağı dövülüp toz haline getirildikten sonra elenir. Elde edilen toz, merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı ile karıştırılarak yoğrulur. Hazırlanan merhem boyun kısmına sürülür.

Çiğ soğan: Bu yöntemde soğan rendelenir suyu süzülerek posası bir tülbent içerisine sarılır ve boğaza bağlanarak 30-50 dakikalım seanslarla bu tekrarlanır. (biliyorum oldukca kokulu olacak ve bu seanslardan sonra iyi bir banyo şart olacak. Ama etkili bir yöntem olduğu Anadolu’nun birçok yöresinde kanıtlanmış bir gerçektir)

Mayasız hamur: Buna inanamamıştım işin doğrusu ancak bileğimi burktuğumda uygulanan mayasız hamurun ne kadar etkili olduğunu gördüğümde eklem sorunlarıyla ilgili yeni bir yöntemi öğrenmiş oldum. Boyunda denemenizi tavsiye ederim. Ancak yeteri kadar denememiş olduğunu belirtmeliyim. Boyun ağrılarının çeşitliliği düşünüldüğünde başarısız olma ihtimali yüksek. Ancak denemeye değer olduğuna inanıyorum.

Bu makale alanlarında iyi olan: almanhastahanesi.com/ omurga.org/ genelsaglikmerkezi.com gibi birden fazla siteden yararlanılarak yazılmıştır.

"Boyun Ağrıları" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Besime
Benimde 10gündür sağ omuzun vedekafam çok ağrıyor kolumun ağrısıda yatamıyorm şimdi sol omuzunda agriyor

Yazan :Taşkın
Bu gün akşamà doğrû boyununm ağrıdı ve göysum ardı sebebi ne olabilir ve çözümü için ne yapmam gerekiyor

Yazan :ali
Koluma arı soktu boynum ve vücudum çok ağrıyor sebebi arı sokması mı?

Yazan :Demet Ezgi
Koluma polis jopuyla sakalasırken arkadasım vurdu ve acayip bi ağrı başladı kalıcı bişey olabilirmi , çünkü parmak uçlarıma kadar sızlıyor.

Yazan :yaşar araz
benim boynun çok ağriyor medikal park bahçelievler hastanesine baş vurdum hatta 12 gün boyunca fizik tedavisi gördüm ama deyişen bir şey olmadı ağrılar daha çok arttı ağrılar başıma gözlerime vuruyor beni sersem gibi yapiyor bu ağrılar için nereye başvurmam lazım bana yardımcı olabiliemissiniz mümkünse

Yazan :ipek çalışkan
benim elereim uyuşuk kolumda şidetli agrılar var

Yazan :kerim tuna
2-3 aydır kol ve omuzlarım ağrıyor. ne yapmalıyım

Yazan :alaaddin nonik
benim boynum ağrıyor.ne olduğunu bilemiyorum.ağrılar 1-2 aydır var.ve ense kökünden başlayıp yayılıyor.ve çok ağrıyor.sebebini bilmiyorum.lütfen yardımcı olun.dün de mesaj gönderdim bakmadınız...ne oluyoruz yani

Yazan :alaaddin nonik
benim boynumda da ağrılar var.ense kökünden başlayıp tüm başıma yayılıyor. ve sadece bu sene başladı 1 yada 2 aydır var.orjin kremi sürdüm. ama geçmedi.ne yapmalıyım.lütfen cevap verin...

Yazan :Adem yıldırım
Başımın üzerinde malzeme taşırken ani hareket edince çözüm ağrısı meydana geldi sadece boynum ağırıyo ne yapmalıyım

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular