şifalı bitkiler
First aid - Choking konusu 5624 defa okunmuştur

Reklamlar

First Aid - Choking


Insort a article on later. soryy this.

Choking occurs when a foreign object becomes lodged in the throat or windpipe, blocking the flow of air. In adults, a piece of food often is the culprit. Young children often swallow small objects. Because choking cuts off oxygen to the brain, administer first aid as quickly as possible.

The universal sign for choking is hands clutched to the throat. If the person doesn't give the signal, look for these indications:

If choking is occurring, apply a "five-and-five" approach to delivering first aid:

If you're the only rescuer, perform back blows and abdominal thrusts before calling your local emergency number for help. If another person is available, have that person call for help while you perform first aid.

To perform abdominal thrusts (Heimlich maneuver) on someone else:

If you're alone and choking, you'll be unable to effectively deliver back blows to yourself. However, you can still perform abdominal thrusts to dislodge the item.

To perform abdominal thrusts (Heimlich maneuver) on yourself:

Clearing the airway of a pregnant woman or obese person:

Clearing the airway of an unconscious person:

Clearing the airway of a choking infant younger than age 1:

If the child is older than age 1, give abdominal thrusts only.

To prepare yourself for these situations, learn the Heimlich maneuver and CPR in a certified first-aid training course.


"First aid - Choking" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular