şifalı bitkiler
Seboreik Dermatit konusu 60403 defa okunmuştur

Reklamlar

Seboreik Dermatit


Seboreik Dermatit nedir?
Seboreik dermatit kolaylıkla tedavi edilen yaygın bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlı deri, kaş, göz kapakları, kulak ve göğüs ortasında kırmızı pullu kaşıntılı bir döküntü gelişir. Ayrıca göbek deliği, kalçalar, koltuk altları, göğüs altları ve kasıklar gibi deri kıvrımları da tutulabilir.

Kepeklenme, yağlanma ve seboreik dermatit aynı hastalık mıdır?

Kepeklenme, saçlı deride kırmızılık oluşmadan gelişen bir durumdur. Sebore ise derinin aşırı yağ salgılamasıdır, özellikle saçlı deri ve yüzde görülür, kepeklenme ve kızarıklık yoktur. Seboresi olan hastalarda seboreik dermatit gelişebilir. Seboreik dermatitte ise kızarıklık ve pullanma vardır.

Kimlerde seboreik dermatit görülür?

Bu hastalık 3 yaş grubunda sık görülür: bebekler(konak), orta yaş ve yaşlılarda. Bazı bebeklerde seboreik dermatit sadece bez bölgesinde görülür ve başka hastalık tabloları ile karışır. Seboreik dermatit diğer yaş gruplarında meydana geldiğinde iyileşip tekrar etme özelliği gösterebilir. Seboreik dermatit yağlı cilde sahip kişilerde sıktır ve akne ve sedef hastalığı ile birlikte görülebilir. Mantar benzeri bir organizmanın seboreik dermatite yol açtığı düşünülmektedir.

Seboreik dermatit diğer hastalıklarla birlikte görülebilir mi?
Seboreik Dermatit bir sinir sistemi rahatsızlığı olan Parkinson hastalığı ile birlikte görülebilir. Hastanede yatan kişilerde ve bağışıklık sisteminde yetmezlik olanlarda da görülebilir.

Hastalık ne kadar devam eder?

Seboreik dermatit kendiliğinden iyileşip tekrar edebilir, fakat düzenli tedavi ile bu durum kolaylıkla iyileşir.

Hastalıktan korunulabilir mi ve hastalık tedavi edilebilir mi?
Seboreik dermatitten koruyan veya tamamı ile hastalığı iyileştiren bir tedavi yoktur. Fakat hastalık tedavi ile kontrol altına alınabilir.

Laboratuar testleri hastalığın tanısında rol alır mı?
Hastalığın tanısı için herhangi bir kan, idrar veya allerji testine ihtiyaç yoktur. Nadir durumlarda seboreik dermatit tedaviye cevap vermediği zaman biyopsi alınır, başka hastalıkların varlığını saptamak için kan tahlilleri yapılabilir.

Bu durum nasıl tedavi edilir?
Bebeklerde uygun şampuanlarla nazikçe şampuanlamak konağı tedavi etmek için faydalıdır. Hafif kortizon içeren krem veya losyonlar, ketakanazol veya ciclopiroks adlı mantar ilaçlarını içeren kremler kullanılabilir. Erişkin hastalar medikal şampuanlar ve daha güçlü kortizonlu kremlerle tedavi edilir. Katran, zink piritione, selenyum sülfit, ketakanazol ve/veya salisilik asit içeren şampuanlar ve kremler kullanılabilir. Güçlü ilaçların yoğun kullanımı yan etkilere yol açabildiğinden doktorların tavsiyelerine uyulmalıdır.

"Seboreik Dermatit " Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :İbrahim
gitmiyor boşuna upraşmayın bununla yaşamayı öğrenin :D yürürken kafamın üzerinden kar efekti veriyorlar sanki :D hayalet sürücü gibiyim o ateş efekti ile gidiyor bende kepek :D varsa kesin öneriniz alayım

Yazan :Yuuf
Arkdaslar öncelikle sekeri hayatınıda cıkarın ve gluteni.. seker bu hstalıgı azdırıyor.. sekeri sadece meyvelerden alın.. paketli gıdaları tüketmeyin.. bol bol yesillik tüktin.. doga elma sirkesi icin.. probiyotik yiyecekler tüketin durdurursunuz.. Alla yardımcımız olsun

Yazan :Turan
Ben saç dökülmesini ve pullanmasını engellemek için öncelikle stresten uzak durmaya çalıştım keratin iksir kullanarak saç diplerimdeki gözenekleri açtım ve keratin dip bakım yağı kullanarak saç diplerimi besleyerek keratin şampuanla yıkadım kaşıntıdan ve pullanmadan eser kalmadı gözeneklerim açıldı çok rahatladım.

Yazan :şamil kabasakal
ben saçta pullanmada zetion şampuandan memnun kaldım,hepinize geçmiş olsun

Yazan :deniz okay
arkadaşlar ben eczanede çalışıyorum.size tek tavsiyem sedefix şampuan kullanın.tek kelimeyle kesin sonuç.

Yazan :Taner EMRE
Arkadaslar aynı hastalık bende de vardı sac derımde ozellıkle cok fazlaydı durmadan kasınır rahatsız ederdı.Dr gıttım fakat 3-4 hafta sonra tekrar oluyordu.Dr yemem dıkkat etmem gerektıgını soyledı.onceden taglı tuzlu acılı ve baharatlı besınler cok tuketırdım ama sımdı azallttım ve gordum ki azalma oldu ..en onemlısı ne kadar kasınırsa kasınsın elımı surmedım basımı yaglanmadan yıkadım ve sımdı mutluyum sabah kalktıgımda yastıgımda kepekler gormuyorum ...

Yazan :öznur yılmaz
walla bende de 6 yıldır var kaç kez doktora gittim bir ara azalıyor sonra tekrar fazlalaşıyor.kulak arkalarımda bile çıktı kötü duruyor.aşırı kaşınıyor.kazıyorum tırnağımla.huy haline geldi.yastığım pul pul oluoyr sabah kalktığımda artık alıştım onlarla;) hiçbirşey de kullanmıyorum.denediğim herşey boşunaydı.bende özgür bıraktım artık;)

Yazan :MUSTİ
SAÇLARIM VE ALILIN ŞAKAK VE BURUN KENARLARIMDA SEBOREİK DERMATİT TEŞHİSİ KONULDU ÇOK RAHATSIZ EDİCİ BİR HASTALIK BAZEN DAYANILAZ HALE GELİYOR VARSA BİR BİLDİĞİNİZ LÜTFEN YARDIM

Yazan :billur
slm, benim sorunda aynı berkay gibi senelerdir bu sorunum var dr a gittim bi şampuan ve losyon verdi ama hiç bi işe yaramadı... saç derimde pullanma oluyor, ama aslında saçlarım yağlı, çok kaşınıyor, bazen bişeyler çıkıyor kafamda... daha da kötüsü saçlarım inanılmaz döküldü ve azaldı... lütfen bana yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkür ederim

Yazan :ahmetali
arkadaşlar size bir şampuan önereyim çok memnun kalırsınız ducray selegel adında hem mantarımsı hemde pullanmayı bitirir ilk yıkamada göreceksiniz

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular