şifalı bitkiler
First-aid Kits konusu 4804 defa okunmuştur

Reklamlar

First-aid KitsStock supplies that can save lives

A well-stocked first-aid kit can help you respond effectively to common injuries and emergencies. Keep at least one first-aid kit in your home and one in your car. Store your kits in easy-to-retrieve locations that are out of the reach of young children. Children old enough to understand the purpose of the kits should know where they are stored.

You can purchase first-aid kits at many drugstores or assemble your own. Contents of a first-aid kit should include:

Basic supplies

Medications

Emergency items

Give your kit a checkup
Check your first-aid kits regularly, at least every three months, to be sure the flashlight batteries work and to replace supplies that may have expired.

In addition, take a first-aid course to prepare for a possible medical emergency. Be sure the course covers cardiopulmonary resuscitation (CPR) and how to use an automated external defibrillator (AED). Renew your CPR certification at least every two years.

Prepare children for medical emergencies in age-appropriate ways.


"First-aid Kits" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular