şifalı bitkiler
Rahat Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler konusu 11906 defa okunmuştur

Reklamlar

Rahat Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler


Uyku saatlerini ve süresini düzenleyin
Her birimizin uyku süresi farklıdır. Uyku saatlerimizi ve süresini bilmek ve bunlara uygun saatlerde yatıp kalkmak, sağlıklı bir uykunun ilk şartıdır. Bazı geceler, olağan gecelerden daha sık uyanır, gece uykuya dalmakta güçlük çeker veya sabah erken uyanırız. Organizma bu olumsuzlukları ertesi gece telafi eder. Ancak, sabah uyku süresini bu durumu telafi etmek için uzatmak, ertesi gece uykunun gelme saatini geciktirir, bu da ertesi gece uykuya dalmada güçlük yapar.

Uykunuza gündüzden itibaren hazırlanın
Doğada geçirilen bir günün ardından, uyku laboratuarında incelenen hastalarda daha önceki gecelere göre derin yavaş uyku oranının artmış olduğu saptanmıştır. Derin yavaş uyku oranının artmış olduğu uyku, daha dinlendiricidir. Haftanın belli günlerinde bir miktar yürüyüş yapmak, koşmak, tenis oynamak veya yüzmek gibi fiziksel aktiviteler gevşememize, dolayısı ile iyi bir uyku uyumamıza zemin hazırlar. Ancak fiziksel aktivitenin, özellikle ağır jimnastik gibi otonom sinir sistemini uyaran aktivitelerin, uykunun hemen öncesinde yapılması uykunun kalitesini bozması nedeni ile önerilmemektedir.

Yiyecek ve içeceklerinize mutlaka özen gösterin
Akşam saatlerinde aşırı miktarda yemek yemek midenizi rahatsız ederek, iyi bir uyku uyumanızı engelleyecektir. Horlama veya uykuda solunum bozuklukları varsa, aşırı yemek gece bu problemlerin daha şiddetlenmesine neden olur. Aşırı miktarda alınan sıvılar da hem midenizi rahatsız eder, hem de gece sık sık idrar yapma ihtiyacı ile uyanmanıza neden olur. Yatmadan önce alınan alkol de uykumuzu kötü etkileyen faktörlerden biridir. Alkol uykuya dalmamızı kolaylaştırsa da gece içinde, özellikle de gecenin ikinci yarısında sık uyanıklıklara sebep olarak, uykunun kalitesini bozar. Alkol aynı zamanda yüzeysel uyku dönemlerini artırıp, derin uyku oranlarını azaltır. Bu nedenle, alkol uykuyu bozan bir faktör olarak kabul edilip, akşam saatlerinde içilmemelidir.

Yatak odanızı oturma odası gibi kullanmayın
Bazılarımızın yatakta yemek yeme, televizyon seyretme gibi alışkanlıkları vardır. Ancak, yatak sadece uyumak ve sevişmek için kullanılmalıdır.Yatmadan önce zihni yormayan kitaplar okunabilir.

Uyunacak ortamın fiziksel şartlarını kişisel ihtiyaçlarınıza göre düzenleyin. Eşlerin birbirinin uykusunu kötü etkilediği, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Uyku kayıtlarında eşlerin birbirlerinin gece içindeki hareketlerinden etkilendikleri, birisinin dönmesi sırasında eşinin de uyandığı, bu uyanıklıklar bilinç düzeyinde algılanmasa da uykunun kalitesini etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, geleneklerimizde yoksa da, özellikle uykusuzluk çekenlerin ayrı yataklarda yatmaları, uykuya dalmada kolaylık sağlar.

"Rahat Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :erhan afşar
odanın hava alması uyku için önemli bir etken mi?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)