şifalı bitkiler
Kuşburnu Çayı konusu 33613 defa okunmuştur

Reklamlar

Kuşburnu Çayı


Genel olarak kuşburnu:kuşburnu
Kuşburnu 1000 metreye kadar yükseltilerde verimli olarak yetişen. Çok yıllık bir bitkidir. Gülgillerden olan kuşburnu kökleri suyu gövdesi güneşi seven bir yapıya sahiptir.
Kuşburnu bitkisi genelde bahar aylarında yapraklanıp çiçeğe dursa da sonbahar aylarında yapraklarını döker ve meyve verimi yapar. Meyveleri genelde parmak ucu büyüklüğünde turuncu veya kırmızı olabilen, içi açıldığında 15–20 çekirdek barındıran tüylü bir yapıya sahiptir. Diğer meyvelerden farklı olarak kuşburnu bitkisinin meyve tüyleri meyvenin içinde çekirdeklerin etrafında kümelenmiştir.
Kuşburnu bitkisinin yaprakları; kenarı tırtıklı olan bir çıkış noktasına 5–6 adet kümelenmiş koyu yeşil ve mat yapılıdır.
Büyüme noktasında oldukça nazlı olan kuşburnu gövdesi; Yıllar boyunca azar azar büyüyen bir düzenle meydana gelir. Hatta büyümesi o kadar azdır ki 3–4 yıl gibi bir zaman diliminde ancak bir odunsu gövde görünümü sergiler.

Şifalı bitki olarak kuşburnu;

Kuşburnunu meşhur yapan onu eşsiz aromadaki çayıdır. Bu gün dünyanın birçok ülkesinde gerçekten çok fazlaca tüketilen kuşburnu çayı C vitamini B ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Karotenler açısından da zengin olan bu bitkinin aynı ağırlıktaki bir portakal veya mandalinadan yaklaşık 20–30 kat daha fazla c vitamini içeriğine sahip olduğunu belirtmemiz gerekir(NOT: Bu oranlar her çeşitte farklılık gösterecektir. Aslında bir kesinlik ihtiva etmez. Ancak kesin olan bir şey vardır ki C vitamini yönünden kuşburnu normal turunçgillerden-portakal, mandalina vs.- kat kat üstündür.)
Kuşburnu çay olarak değerlendirilirken diğer yönden


Kuşburnunun faydaları;


Kuşburnu tüketimi:kuşburnu çayı

Kuşburnu reçel olarak, marmelât olarak ve en çok da çay olarak tüketilmektedir. Özellikle kış aylarında günde alınan birkaç bardak kuşburnu çayı vücudun ihtiyacı olan C vitaminini karşılamakta çok başarılıdır.

Kuşburnunun Elde edilmesi:

Kuşburnu şifalı bitkisinin sonbahar aylarında meyveleri olgunlaşınca toplanması gerekir. Meyvelerin ortadan 2 ye bölünerek kurutulduğu göz önüne alınmalıdır. Kuşburnu meyvesi toplamaya durumu müsait olmayanlar şifalı bitkiler satan yerlerden bu meyvenin kurutulmuşunu temin edebilirler.

" Kuşburnu Çayı" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)