şifalı bitkiler
Göze iyi gelen besinler konusu 99628 defa okunmuştur

Reklamlar

Göze Iyi Gelen Besinler

Gençlerin, ileri yaşlarda da dünyayı net görebilmeleri için bol bol meyve yemeleri gerek. Böylece görme kayıpları yüzde 36 azalıyor
Gözlerimiz, sağlığımız konusunda bize çok önemli ipuçları verir. Gözlerimizde oluşan bazı sorunlar kimi zaman vücudumuzdaki çok önemli hastalıkların habercisi olabilirler.
Örneğin kataraktta, göz merceği saydamlığını kaybeder ve görme azalır. Glokom, göz içi basıncının yükselmesi nedeniyle görme sinirinin giderek zayıflamasına ve görme kaybına yol açar.
Erişkinlerde görülen göz hastalıklarının birçoğu daha az sıklıkla olmak üzere bebeklerde ve çocuklarda da görülebilir.
A vitamini almak önemli
Göz sağlığımızı olumsuz etkileyen hastalıklar arasında ise kronik diyabet ve tansiyon yer alır. Özellikle diyabet, gözde katarakt, glokom ve en önemlisi diyabetik retina hastalığına sebep olabilir. Diyabetlerde görme kaybı gelişme ihtimali normalden 25 kez daha fazladır. Diyabette beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir. Bu da glisemik indeksi düşük besinleri ve posalı yiyecekleri tercih etmekle, öğün atlamamakla, aşırı yağlı yiyeceklerden sakınmakla, şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durmakla olur.
Gece iyi görememe olgusu ise genellikle A vitamini ve çinko eksikliğinden ileri gelir. En iyi A vitamini kaynakları havuç, ıspanak, lahana, portakal ve sarı renkli meyvelerdir.
Sigara tiryakilerinde B12 eksikliğiyle birlikte görülen ender bir göz hastalığı ise tütün körlüğü olarak bilinir.
Erken yaşlarda düzenli olarak ve bol bol meyve yemek, ilerleyen yaşlarda görme kayıplarını önemli oranda önler. Araştırmalar düzenli olarak günde üç öğün meyve yiyenlerde, yaşlılıkta görme kayıplarının yüzde 36 azaldığını ortaya koyuyor. Çoklu vitamin almak, katarakt riskini yüzde 60 azaltıyor. Özellikle çoklu vitamin hapında bulunan E ve C vitaminlerinin, katarakt riskini indirmede önemli rolü olduğu belirtiliyor.

Havuç
Havuç içerdiği özel şekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirir, vücuttaki üre asidinin, ürat tuzlarının, benzeri yorgunluk maddelerinin idrarla dışarı atımına yardımcı olur. İçerdiği beta-karoten sayesinde gözleri korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Göz için doğal reçeteler

Ceviz yapraklarının kaynatılması ile elde edilen sıvıya batırılan temiz bir bez parçası göz üzerine konursa göz iltihaplanmalarını önler.
Göz nezlesi ve kanlanmasında gül yapraklarından yapılan çayla göz banyosu yapmak çok etkili olur.
Havuç gözleri kuvvetlendirir.
Kavun göz nezlesine iyi gelir.
Maydanoz suyu ile yapılan göz banyosu gözkapağı iltihaplarını iyileştirir.
Rezene tozu karıştırılan suyla yıkandığında gözler kuvvetlenir

"Göze iyi gelen besinler" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :mevlüt sever
gözlerimden rahatsızım bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

Yazan :emine aslan
benimde sol gözümün üst kapağında hafif bi şişlik var ne yapabilirim

Yazan :gökhan polat
merhaba.havuç vs yiyecekleri düzenli yiyen birinde görme zayıflığı zamanla azalır mı.örneğin göz derecesi 0,75 olan biri gerekli besinleri düzenli yerse göz derecesi 0,25 olur mu.biraz saçma ama genede sormak istedim.saygılar..

Yazan :themadeg
Balık tüketimi ile alınan omega-3 yağ asitlerinin; görmeyi tehdit eden “yaşa bağlı sarı nokta hastalığı” ve kadınlarda “göz kuruluğu” riskini azalttığını gösteren bazı veriler mevcut. mega-3 yağ asitlerini bol içeren diğer besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler. Ancak, balıktaki omega-3’ün vücut tarafından kullanımı daha kolay oluyor.

Yazan :Murat Helvacı
isveç şurubu ile nemlendirilmiş pamuğun göz kapaklarına 15 dk kompresi çok faydalıdır.

Yazan :gülcan ballı
bu sanal dünyada böyle şeyler yapmanız çok güzel sizi tebrik ederim.

Yazan :süleyman şimşek
sayın Doğan Yaşar, göz bozukluklarına (miyop, astigmat, vb.) iyi gelebilecek bir bitki - ilaç yoktur efendim. gözlük kullanmak durumundasınız, ilerde gözleriniz -2 dereceyi geçtiğinde lazer ameliyatı düşünebilirsiniz

Yazan :Sakarya - Kaynarca
gercekten güzel bir paylaşım olmuş sol gözümde bir bulanıklık var 3 gündür biraz kuvvetlendirici havuc falan almakta fayda var sanırım. inş problem ortadan kalkar

Yazan :şenel artul
anlatılan faideli bitkilerin nasıl kullnılacağını daha net mesela havuç gibi anlatılması daha iyi olur..

Yazan :kardelen
bu bilgileri bizimle paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. yorum ypan arkadeaşlarada tşk. lütfen sizlerde bildiklerinizi paylaşın.
Aslında buradan cevap veremiyorum. bu yorum bölümünü de insanların aralarında bir tür diyalog gelişsin diye oluşturdum. Ancak ziyaretçilerimiz bizi hep sıkıştırıyor. Sorularımıza cevap vermiyorsunuz diye.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular