şifalı bitkiler
Büyüme ve Gelişme Nedir? konusu 53007 defa okunmuştur

Reklamlar

Büyüme Ve Gelişme Nedir?


Büyüme ve gelişme genellikle bir arada kullanılan terimler olmakla birlikte anlam farklılığı taşırlar. Özellikle çocuklarda, belirgin ve hızlı bir büyüme ve gelişme süreci gözlenir. Bunlardan büyüme, vücut hacmi ve kütlesinin artması anlamını taşırken boy,ağırlık,baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenir. Bu ölçümler, uluslar arası ya da ulusal standart değerlerle karşılaştırılarak büyümenin normal sınırlarda olup olmadığı değerlendirilir. Gelişme ise zaman içindeki sürekli değişimin göstergesidir. İnsan gelişimi, yaşam sürecinin belli kesimlerinde oluşan, birbirini takip eden, bir sıra içindeki değişiklikler zinciridir. Dokuların yapılarındaki değişiklikler sonucu, biyolojik fonksiyonlarındaki ilerleme ve olgunlaşma, gelişme olarak adlandırılabilir.

Büyüme ve gelişme birbirleri ile uyumlu olaylardır. Bu uyum, özellikle çocuklarda, belirgin şekilde gözlenebilir. Büyümesi geri kalan çocukların motor fonksiyonları, ruh ve zeka gelişimi de geride kalır.

Büyüme ve gelişme; olgunlaşmanın, öğrenmenin etkkisi altındadır. Bunlardan olgunlaşma, insanların bedensel ve ruhsal yetenekleriyle hoşgörüsünün en üst düzeyde gelişmesi anlamına gelir.

Öğrenme ise; bir konuda bilgi edinmek, yetenek ve becerileri ilerletmek anlamını taşır.

" Büyüme ve Gelişme Nedir?" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :irem
merhabalar bilgi çok iyi herkese teşekkürler.

Yazan :şeyda arabcıy
yeterli bir bilgi deildi brzda fazla açıklayıcı olursa seviniriz çünkü bazı anneler internet sitelerinde sağlık sitelerinde daha fazla bilgi edinmelri gerekmiyormu sizce

Yazan :sinem taş
insanda büyüme ve gelişmeyi olumlu yönde etkileyen faktörler

Yazan :ömer
açklamalı degil di birazdaha açıklamalı olabilirdi yinede teskür

Yazan :abdullah
biraz daha açıklayıcı olabilirdi

Yazan :yasemin
yeterli ve açıklayıcı bir bilgi olduğuna inanmıyorum yinede teşekkürler.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_71a_0.MYI' (Errcode: 28)