şifalı bitkiler
Astım Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir konusu 18392 defa okunmuştur

Reklamlar

Astım Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir


Her astımlı hastada astım nöbetine ait yakınmalar aynıdır. Ana yakınmalar nefes darlığı, öksürük ve genellikle beyaz renkte koyu, yapışkan, az miktarda balgamdır. Ancak bu yakınmaların şiddeti hastadan hastaya değişir. Bazen astım nöbeti hafif derecededir Hastayı günlük aktivasyonlarından alıkoymaz. Bazen de çok ağır, hastanın yoğun bakım ünitelerinde tedavisini gerektirecek kadar ciddi nöbetler oluşur. Böylesine ağır nöbetlerin nedeni genellikle hafif düzeydeki bir nöbetin ihmali veya aksak tedavisidir. Bazen de solunum sistemi enfeksiyonları astımlı hastanın ciddi nöbet geçirmesine yol açabilir. Sonuç olarak her türlü astım nöbeti ciddiye alınıp uygun ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hafif nitelikteki bir nöbette, tanı koyuluy koyulmaz, bronş genişletici özellikteki bir ilaç hekimin saptayacağı dozda başlanır. İlaçların saatlerine uyularak düzenli alınması esastır. Bronş genişletici ilaç, aksatılır, iyilik hissedildiği için hemen kesilirse nöbet kısa süre içinde yeniden nüksedecektir. Böyle hafif bir nöbet 1-2 günde iyileşecektir. Ancak tamamen iyileştikten sonra daa, birkaç gün süreyle ilaçlar sürdürülür ve hemen nöbetleri önleyici anlamda bir tedavi yöntemi seçilerek nöbet tedavisi sonlandırılır.

Orta şiddette veya ağır nöbetlerin tedavisi tercihen hastane koşullarında olmalıdır. Böyle bir hastaya da hemen bronş genişletici bir veya iki ayrı cins ilaç uygulanır. Yanı sıra mutlaka (özel bir sakıncası olmadıkça) kortizon verilir. Gerekli kortizonun miktarı, veriliş saatleri ve veriliş yolu kesinlikle hekim tarafından saptanmalı ve izlenmelidir. Bazı kronik hastalar kortizon içeren ilaçları, hekime danışmadan, evlerinde kendi kendilerine kullanmaktadırlar. Bu davranış son derece sakıncalıdır. Hayatı tehdit eden yan etkiler ortaya çıkabilir. Ağır bir nöbetin tedavisine de ihtiyaç olur. Uygun tedavi rejimi ile ağır bir nöbet geçiren hasta 1-2 günde rahatlar, nefes darlığı yakınması geriler, ancak nöbetin tüm belirtilerinin kaybolması 1 hafta ile 10 gün kadar sürebilir. Başlangıçtaki kortizon dozu sonraki günlerde azaltılarak sürdürülür ve ortalama 10 gün zarfında en küçük doza indirilip kesilir. Bronş genişletici ilaçlar ise daha uzun süre sürdürülür. Nöbetin bütün belirtileri kaybolduktan sonra nöbet önleyici tedavilere başvurulur.

"Astım Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :ayfer
bu hastalık çagın hastalıgı bence hemde caresiz

Yazan :mustafakina
Sayin arkadaslar .Astimin caresi Her sabah ac karna 4 fincan yesil cay,1 dilim zencefil 5 grm.ve her fincana yeteri kadar bal .2 ayda bir seyiniz kalmaz.Zencefil taze olmasi lazim.Saygi ve selam lar.Sifalar dilerim.

Yazan :Emre
Astımı kökten çözmenin yolu yokmu? Tıp bu kadar gelişti ama hala bazı hastalıklarla pençeleşiyoruz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)