şifalı bitkiler
Zatürre Nedir Zatürre Belirtileri Nelerdir konusu 62988 defa okunmuştur

Reklamlar

Zatürre Nedir Zatürre Belirtileri Nelerdir


Zatürre, akciğerlerdeki alveollerin (hava keselerinin) iltihabıdır. Tıp dilindeki adı pnömonidir.
Birçok mikrop zatürreye neden olabilir, ama en çok pnömokok,stafilokok ve hemofilıs isimli mikropların neden olduğu zatürrelere rastlıyoruz. Tüberküloz mikrobunun akciğerlerde yaptığı hastalık da bir çeşit zatürredir.
Zatürre sigara içenlerde, viral bir solunum yolları hastalığı geçirenlerde, kalp ve şeker hastalarında, alkoliklerde ve bağışıklık sistemi normal olmayan kişilerde daha çok görülür. Sigara içen anne ve babaların çocuklarında diğer solunum yolları hastalıkları gibi zatürre de daha çok görülür.

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

Zatürre genellikle birdenbire ateş, titreme ve üşüme ile başlar. Başlangıçta kuru olan öksürük gittikçe balgamlı olmaya başlar. Rengi sarı-yeşil arasıdır. Pnömokok mikroplarının sebep olduğu zatürrede balgam pas rengindedir. Bazen kanlı balgama da rastlanabilir. Nefes alırken batar tarzda göğüs ağrısı olması, iltihabın akciğer zarına kadar ilerlemiş olduğunun göstergesidir. Hasta ağrıyı artırdığı için derin nefes almak istemez. Bazen akciğerdeki iltihapla birlikte akciğer zarları arasında sıvı da toplanabilir. Zatürre akciğerlerin geniş bir bölümünün tutmuşsa ya da her iki akciğerde yaygın olarak bulunuyorsa, nefes darlığına da yol açar. Tırnaklarda ve dudaklarda morarmaya rastlanabilir.
40 yaşın üzerindeki sigara tiryakisi kişilerin zatürreleri çok dikkatle izlenmeli,iyileşse bile bronkoskopi yapılarak bronş sisteminde bir anormallik olup olmadığı araştırılmalıdır. Aynı şekilde, iyileşmeleri uzun süren zatürrelerde ve akciğerin aynı bölümlerinde tekrarlayan zatürrelerde de bronkoskopi yapılmalıdır.
Küçük çocukların iyileşmesi uzun süren zatürrelerinde doğuştan bronşektazi gibi hastalıklar ya da çocuğun yabancı bir cisim yutup yutmadığı incelenmelidir.

"Zatürre Nedir Zatürre Belirtileri Nelerdir" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Fırat girengir
Su an zatürre teshisiyle hastanede yatıyorum.2 gece oldu.ateşim bir düşüyor bir artıyor.genel durumum iyi.umarım çabuk çıkarım.

Yazan :enesmutlu kaya
15 yaşındayım daha dün zatürre olduğumu öğrendim

Yazan :cansu öztekin
Hastalıgın ne demek oldugunu çok iyi bilirim.ateş düştügü yeri yakıyor.kimse birbirinin derdini bilmez haştalık gerçekten zor.

Yazan :cansu öztekin
Allah herkeze acil şifalar versin.

Yazan :cansu öztekin
allah herkese acil şifalar versin...

Yazan :sema
alah herkeze yardım etsin

Yazan :SİBEL YILMAZ
BENİM DAYIM ZATURRE HASTASI BEN ÇOK KORKTUM AMA BUNU OKUDUKTAN SONRA KORKMADIM HEM BEN BUNU BİR AY ÖNCE OKUDUM VE DAYIMA TEDAVİLERİNİ UYGULADIK... ARTIK ÇOK MUTLUYUZ.....

Yazan :banu kurban
hmm bendende balgam istediler tüküremedigim için burnumdan kamera sokup bogazımdan ve akcigerimden parca aldılar... ayyyyy allhım ne işgence ama 7ay sırt ve gögüs kafesi agrılarım oldu daha yeni yeni gecti tabi bişeye üzülüp sinirlenmedigim sürece iyiyim yoksa yataklık

Yazan :emel
1 aydır tedavi gördüm ama sırt ağrılarım geçmedi doktor balgam testi istedi ama çıkaramıyorum verem çıkabilir bilemiyorum allah herkese şifa versin

Yazan :banu kurban
ALLAH RAHMET ETSİN çok üzüldüm eyer bende kendime dikkat etmezsem sonum o olacak çünkü zatüre vereme yada çigerlerde su toplamaya cevirebiliyor. zature hastalarının dikkatine ilacınız vasa düzenli kulanın ve meyve ve meyve suyunu eksik etmeyin bol bol su için HERKESE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)