şifalı bitkiler
Kronik Bronşit ve Amfizem Belirtileri konusu 17126 defa okunmuştur

Reklamlar

Kronik Bronşit Ve Amfizem Belirtileri


Kronik bronşit ve amfizemin özellikleri bazı hastalarda birlikte görülür. Bazılarında ise ağırlıkla kronik bronşit belirtileri veya ağırlıkla amfizem belirtileri vardır.

Salt kronik bronşitin belirtileri öksürük ve balgam çıkarmadır. Her iki belirti de pek çok akciğer ve kalp hastalığına eşlik edebilmektedir. Bu nedenle her öksüren ve balgam çıkaran kişiye kronik bronşit tanısı konmadan önce diğer olasılıklar gözden geçirilir ve saf dışı edilir. Gerekli önlemler alınmazsa yılllarca öksürük ve balgam çıkarma belirtisi gösteren hastanın şikayetlerine nefes darlığı da eklenir. Önceleri bu nefes darlığı yakınmaları soğuk algınlığı, grip gibi dönemlerde ortaya çıkar. Daha sonraki yıllarda ise süreklilik kazanır.

Salt amfizem bulgularına sahip bir hastada ise ana yakınma nefes darlığıdır. İlk yıllarda uzun yol yürümekle, yüksek katlara çıkılmakla veya yokuş çıkmakla beliren hafif nefes darlığı yıllar geçtikçe ufak hareketlerde dahi hissedilir hale gelir. Tabloya soğuk algınlığı, nezle, grip gibi solunum sistemi enfeksiyonları eklendiğinde, uzun süren öksürük ve balgam çıkarma, nefes darlığında meydana gelir.

Bu hastalıkların son yıllarında hastaların şikayetleri çok artmış, tabloya kalp yetmezliği eklenmiştir. Böyle bir hasta zor nefes alıp verir. Halk arasında bu kişilere tıknefes denilir. Merdiven çıkarken sık sık dinlenmek zorunda kalırlar, özellikle hareket esnasında puflayarak nefes verirler. Dil, dudak, el ve ayakları mordur. Yüzleri mor-kırmızı renktedir. Göğüs kafesi deforme olmuş, göğsün ön-arka çapı artmıştır. Düz yatamazlar, oturur durumda daha rahat ederler. Kalp yetmezliği eklendiğinde karaciğer şişer. Bu durum karnın sağ üst kısmında dolgunluk hissi-ağrı ile kendini belli eder, ayrıca bacaklar şişer, bacaklara parmakla bastırılınca izi kalır. Kronik bronşit ve amfizemin son dönemine eşlik eden kalp yetmezliğine Akciğer Kalbi (Kor Pulmonale) ismi verilir.

"Kronik Bronşit ve Amfizem Belirtileri" hakkında yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular