şifalı bitkiler
Bademcik İltihabı ve bademcik şişmesi konusu 85287 defa okunmuştur

Reklamlar

Bademcik İltihabı Ve Bademcik şişmesi

Bademcik nedir ?
Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir. Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur?
Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.

Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?

Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir?
Evet, kesinlikle gerekir. Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir?
Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.

Ameliyat uyutularak mı yapılır?
Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.


Bademcik ameliyatı risklimidir?
Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir. Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.

Sonuç olarak; mecbur kalındığında ameliyatın riskleri bademciğin zararından daha azdır.

Genel olarak;

Bademcik şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?

Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu
Hazırlanış Şekli:

· Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

· Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül­dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat­landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.

· Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır.

Kurutulmuş papatyalar gün boyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.

"Bademcik İltihabı ve bademcik şişmesi" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :oguzhan
o cocugu horluyan filiz hanim. cocugunuzun burnunda et olabilir. genellikle kucuk cocuklar bu yuzden horlarlar doktora goturmekde fayda var.

Yazan :cadı kıss
arkadaşlar bademcikleri aldırmak çözüm değil.20 yıl önce annem bu ameliyatı yaptı sıcak yada soğuk bişey yediğinde sesi kısılıyor.bende sürekli şikayet ediyorum bademciklerimden ama bitki çayları içerek geçiştiriyorum.

Yazan :özlem

valla benimde sık sık şişer penos iyi geliyo 2 gün içinde düzeliyorum ama sürekli ilaç almanında zararı ne kadar olur bilmiyorum?

Yazan :arzu

Oğlumun sürekli bağdemcikleri şişiyor her defasında antibiyotik alıyoruz tedirgin oluyorum.

Antiiyotiklerin kullanımı tavsiye edilmez. Ancak bazı durumlarda hastalığa karşı vücudun desteklenmesi de şarttır. Geçmiş olsun.

Yazan :ömer
Kendimi bildim bileli bu hastalıkla uğraşıyorum.Her 1-2 ayda bir şişiyor...

Yazan :serenay oya
bende bademcik hastasıyım ama daha küçüğüm ondan amelyat olamam çok kötü bademcik çok ağrı yapıyo kulağa yutuğumuzda bişeyi.

Yazan :rüştü
bademcik ameliyatı kolay deil arkadaşlar hele birde ameliyat olduğun hastahanede teçhizat yetersiz ise kanama riski fazladır bademcikte allah korusun kanama durmazsa ölün tehlikesi var bunun ucunda

Yazan :filiz yılmaz
mrb.19 aylık bir tane kızım var geceleri çok horluya doktora götürdüm şurup verdi ama birtürlü geçmiyor.ne yapmam lazım daha çok küçük.

Yazan :kader
geceleri uyuyamıyorum yutkunmakta gerçekten çok zorlanıyorum

Yazan :gamze öztürk
bağdemcik ameliyatından korkmuyorum

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular