şifalı bitkiler
Hiperaktiflik konusu 9652 defa okunmuştur

Reklamlar

Hiperaktiflik
Son yıllarda hiperaktif çocuk tanısının daha çok gündeme gelmesiyle, çocuğu biraz hareketli olan anne babalar hemen çocuk doktorlarına bu soruyla geliyorlar. Acaba çocuğum hiperaktif mi? Elbette, yeni yürümeyi öğrenmiş bebekler, okul öncesi çağdaki çocuklar gerçekten de çok hareketli olabiliyorlar. Durmadan, yorulmadan bir şeylerin peşinde koşuyorlar, bazen onları seyretmek bile bizi yoruyor! Ancak, bu hareketlilik ve merak genelde yaşlarına göre normal ve sağlıklı bir sürece işaret ediyor. Bu çocukların küçük bir bölümü ise, gerçekten dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı alacak çocuklardır. Bunun belirtileri genellikle 3-4 yaşlarda, akran iletişiminin başlamasıyla birlikte fark edilir. Erkek çocuklarda daha sık görülür. Okula başlamayla birlikte, okul başarısına da engel olarak dikkat çeker.

Hiperaktif Çocuk:

 • Düşünmeden hareket eder, başına açabileceği tehlikeden korkmaz
 • Hızla bir aktiviteden öbürüne geçer, başladığı işi bitiremez
 • Yaptığı işi organize etmede zorlanır
 • Daima yol gösterilmesine gerek duyar
 • Oyunda sırasını bekleyemez, kurallara bağlı kalamaz, hemen hırçınlaşır
 • Dikkati kolay dağılır
 • Bir şey anlatılırken dinlemiyor gibi gözükür
 • Ödevine konsantre olamaz
 • Ayrıntıları gözden kaçırdığı için basit hatalar yapar
 • Etrafta koşar, eşyaların üstüne tırmanır
 • Hareketsiz durmada, oturmada zorlanır, sürekli hareket halindedir
 • Uykuda bile çok hareketlidir
 • Akranlarına göre daha sakardır, daha unutkandır, eşyalarını kaybeder.


 • Eğer, çocuğunuzda bu belirtilerin çoğunu gözlemliyorsanız, çocuğunuz gerçekten de hiperaktif olabilir. Önce çocuk doktorunuza danışmalı, ardından da onun yönlendireceği şekilde psikolojik yardım almalısınız.

  Her çocukta bu belirtilerin bir kısmı zaman zaman görülebilir, bu onun hiperaktif olduğunu göstermez. Ancak, ısrarla devam ediyorsa değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca; ailede yaşanan problemler, psikolojik stresler, hafif işitme kayıpları, görme bozuklukları, tiroid bezinin aşırı çalışması, demir eksikliği gibi bazı sorunlar da benzer tablolara yol açabilir.

  "Hiperaktiflik" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

  Yazan :gülben ergen
  merhabalar ben gülben ergen çocuk sağlığı ile ilgili araştırma yapıyordum siz çıktınız karşıma atlas bebektede bazı belirtiler var bende biran önce atlasın doktoruna başvuracağım teşekkürler bilgileriniz için...

  Yazan :büşra doğan
  benim çocuğumda hiperaktif belirtileri okuyorum hepside doğru okur okumaz randevu aldım yarın ilk işim bir psikiatriye gitmek teşekkürler bilgileriniz için

  Yazan :gülçin erdem
  benim çocuğum hiperaktif lütfen bana yardım edin ne yapacağımı bilmiyorum...

  Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

  Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

  Alternatif Tıp Nedir?

  Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

  Sitedeki bütün konular