şifalı bitkiler
Brokoli Kürleri- Brokolinin Kullanımı- konusu 50212 defa okunmuştur

Reklamlar

Brokoli Kürleri- Brokolinin Kullanımı-


Hazırlanması ve Kullanılması :

Bitkinin hem odunsu saplarını hem de çiçekli bölümlerini kullanabilirsiniz. En az 250 gr, en fazla 500 gr brokoli 1 litre suyla agzı kapalı bir kapta 5 dakika kaynatılır. Süzülüp bir başka kaba alınan brokoli suyunun yarısı sabahları aç karnına diger yarısı da aksamları yine aç karnına içilmelidir (ılık veya soguk). Hazırlanan 1 lt su aynı gün tüketlimeli ve ertesi gün için yenisi hazırlanmalıdır.Brokoli suyu içildikten sonraki 20 dakika boyunca su hariç hiç bir sey yenilip içilmemelidir. Aynı zamanda ögle yemeklerinde de haşlanmış brokoli yenmesinin bir çok avantajları vardır. Bu uygulama 1 hafta boyunca her gün yapılmıs olacaktır. Her 7 günden (1 Hafta) sonra 3 günlük bir ara verilmelidir. Bu işleme 21 gün (3 hafta) devam edilmelidir (3 'er günlük aralar hariç)

NOT: 1 lt su için 250 gr'dan fazla kullanılan brokolinin etkisi artar fakat 500 gr'dan fazlası da gerekmez.

1-2 yıllık prostat hastaları için 21 günlük brokoli kürü yeterlidir. 21 günlük brokoli kürünü tamamlayan hastalar belki 5-6 ay sonra tekrar bir rahatsızlık hissedebilirler. Böyle bir durumda sadece 10 günlük bir brokoli kürü yeterli olacaktır.

Uzun bir süreden beri prostat rahatsızlıgı olan hastalar (4 yıldan fazla) için 21 günlük brokoli kürü rahatsızlıklarını geçici bir süre gidermek için yardımcı olacaktır. Bu durumdaki hastalar 45 gün brokoli kürü uygulamalıdırlar.(Yine aynı şekilde her 7 günden sonra 3 gün ara vererek)

Brokoli Kürü Esnasında Dikkat Edilmesi Gerken Hususlar:

Brokoli kürü (tedavisi) boyunca, baharat ve baharatlı yiyecekler kesinlikle yasaktır ve her çesit kahve ile hayvansal yağlardan da kaçınılması gerekir.

Brokoli Tedavisi Esnasında ve Sonrasında Beklenen Sonuçlar:

Brokoli, kür esnasında eş zamanlı olarak aşağıdaki faydaları da sağlar:

Kaynatılmış Brokoli Kullanmamızın Sebebi Nedir?

Taze veya kaynatılmamış brokoli,harekete geçirilmemesi gereken (aktif hale gelmemesi gereken) bazı enzimler içerir. Bu enzimleri etkisiz hale getirmenin en basit yolu, brokoliyi 5 dakika su içinde kaynatmaktır. 5 dakikalık bir kaynatma sonucunda bu enzimler etkisiz hale geleceklerdir. Eğer bu enzimler etkisiz hale getirilmezlerse brokoli, BPH (Iyi huylu prostat büyümesi), prostat ve genel olarak idrar yolları enfeksiyonlarından müzdarip olanlara başarılı bir sekilde tedavi yapmayacaktır. Brokoli çok önemli bilesikler içerir. Bu bilesikler sadece sözkonusu enzimler etkisiz hale getirildikleri zaman, prostat, BPH ve idrar yolları enfeksiyonu hastalarını tedavi edebilirler. Eger bu yapılmazsa brokolinin içerdigi enzimler, brokolinin bu hastalar üzerindeki etkisini azaltıcı farklı reaksiyonlara başlarlar. şifalı bitkiler

Sık Sorulan Sorular:

Soru 1: 21 günlük kür süresine 3 günlük dinlenme süresi dahil mi? Hayvansal yaglardan kaçınılmasını öneriyorsunuz, bu hiç balık, tavuk, et ve hatta peynir yenmemesi anlamına mı geliyor? Neler yiyebilecegimize örnekler verir misiniz?

Cevap 1: 21 günlük tedavi süresi 3 günlük dinlenme süresini kapsamamaktadır. Izgara ile pisirilmis tavuk ve balık yiyebilirsiniz fakat tereyagı, iç yagı ve bunlarla pisirilmis yiyecekleri yememelisiniz. Düsük yaglı diyet peynirleri de yiyebilirsiniz. Baharat ve baharatlı yemeklerden ve her ne çesit olursa olsun kahveden (kafeinsiz olsa bile) uzak durmalısınız. Bitkisel sıvı yagları tercih etmeli ve margarin kullanmamalısınız.

Soru 2: Brokoliyi günde 1 kez mi yoksa 2 kez mi kaynatıyoruz? 1 lt için günlük brokoli miktarı ne kadardır ?

Cevap2: Sadece 1 kez kaynatıyorsunuz. Sabahleyin 250 gr la 500 gr arası brokoliyi 1 lt suyla agzı kapalı bir tencerede kaynatıyorsunuz. Yarısını sabahleyin aç karnına diger yarısını da aksam yemeginden önce içiyorsunuz. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika boyunca su hariç hiç bir sey yemiyor ve içmiyorsunuz. 20 dakika sonra kahvaltınızı veya aksam yemeginizi yiyebilirsiniz. Brokoliyi 5 dakikadan fazla kaynatmamalısınız.

Soru 3: Kaynatacagımız brokoli odunsu saplardan mı yoksa bitkinin çiçekli bölümlerinden mi olusuyor ?

Cevap 3: 250-500 gr 'lık günlük kür için bitkinin her iki bölümünü de kullanabilirsiniz.

Soru 4: Brokoliden kaçınıyorum, çünkü doktorum onun prostatımı azdıracak bazı kristalizasyonlara sebep olabildigini söyledi. Doğru mu ?

Cevap 4: Tam tersine, brokoli tedavisi kristalizasyonu önlüyor. Brokoli tedavisi (kürü) kristalizasyona sebep olamaz. Brokoli kürünü binlerce hasta üzerinde test ettik. Bu kürü uygulayan hastalardan bazıları da özellikle prostat taşlarını yok etmek ve mesanedeki kristalleşmeyi gidermek amacıyla kullananlardı.

Soru 5: Diger seyleri de yememize izin veriliyor mu ? Yoksa 7 gün boyunca sadece brokoli yiyip brokoli suyu mu içecegiz ?

Cevap 5: Elbette normal olarak diger seyleri de yemenize izin veriliyor. Fakat kahve vs. gibi kısıtlamalar var.


NOT: Bu yazı Prof.Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU'nun Prostat ve Üriner hastalıklar adlı ingilizce ve Almanca yayınlanan makalesinin Türkçe çevirisinden alıntılanmıştır. (Prof.Dr.Ibrahim Adnan Saraçoğlu, "Bitkilerdeki Sağlık Mucizesi", Boyut Matbaacılık, İstanbul, 2002)

Brokoli hakkında geniş bilgi almak için sitemizdeki diğer yazıya bakabilirsiniz. Tıklayınız.

"Brokoli Kürleri- Brokolinin Kullanımı-" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Şerife
Bende helikobakteri var brokoli kürünu yapıyorum.Aynı zamanda candida ile mücadele ediyorum. Brokoli kürünü yaparken balık yağı veya ceviz yiyebilirmiyim bi sakıncası varmı bana ne tavsiye edersiniz.Saygılarımla

Yazan :gultoplayan
kanal tikanikliginada faydasi varmidir acaba. tesekkurler.

Yazan :serpil
ben brokoli suyu içiyorum göğsümdeki kistik için ama midemde bir ağrı oluyor bu yiyip içtiğim şeylerdenmidir yoksa brokolidenmidir teşekkürler

Yazan :birsen yılmaz
benim sorum hamilelikden beri idrar yanmam ve sürekli enfeksion oluyo dokdora gidiyoum ilaç veriyolar içiyorum ama ilaçın etkisi gecince tekrar oluyo ben bu yazıyı okdum benim icinde fayda olur başka neler iyi gelir teşekürler şimdiden

Yazan :ozlem karaca
slm cok memnun kaldım

Yazan :esengùl dagon
ya ben anlamadim tok karnina icersek olmazmi tesekkùrler

Yazan :Verda ÇELİK
saygılar hocam ben 36 yaşında bir bayanım iki göğsümde de kistler çıktı ve ikinci kontrollerimde kistlerin birer milim büyüdüğü görüldü ve dr brokoli yememi ve suyunu içmemi önerdi aynı zamanda da kolesterolüm var ve hipotroid hastasıyım bunlara yan etkisi olurmu? Teşekkürler
Doktorunuzun tavsiyesine katılmak zorundayız. Yan etki olarak bildirilmiş bir durum yoktur. Esasında Brokoli deiğimiz bir sebzedir alımında aşırıya kaçmamak şartıyla sorun çıkarmaz. Geçmiş olsun

Yazan :Halime
Brokoliyi ben çiğ olarak yiyorum bunun bana bi zararı olurmu?.
Bunlar normal besinlerdir. Aşırı alınmadığı taktirde bir sorun oluşturmaz.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)