şifalı bitkiler
Kilo vermenin sırrı bu ufak ayrıntılarda gizli konusu 24697 defa okunmuştur

Reklamlar

Kilo Vermenin Sırrı Bu Ufak Ayrıntılarda Gizli"Fazla yemiyorum ama kilo alıyorum?" kilo sorunu olan kadın ve erkeğin en sık kullandığı cümlelerden biridir. Taylight Sağlık Merkezi’nden Diyetisyen Berrin Yiğit, az yedikleri halde kilo alanların sorunlarının çözümünün 'diyet casusluğu’nda yattığını söylüyor.
Herkesin iyi bir diyet casusu olabileceğini belirten Yiğit, beslenmedeki gizli kalorileri yakalamak için ipuçları veriyor. İşte bir günlük beslenmede farkında olmadan beden ağırlığına azar azar ilave edilen gizli kaloriler ve Berrin Yiğit’in önerileri:

400 Kalori 08.30 Ayılma kahvesizayiflama egzersizleri

Uyandınız işe gitmek üzere yola çıktınız, hala ayılmadınız karnınız aç, kahvaltı da yapmadınız. Şanslıysanız, evde tarçınlı, zencefilli light süt, kakao tozu, su ve tatlandırıcı ile sıcak çikolata hazılar ya da şekersiz aromalar ve vanilya tozları ile kahve yaparsınız. Ama caddede yürürken kahve satılan yerlerden bol kalorili aromalı ve kremalı bir kahve alırsanız minimum 400 kaloriye hazırlıklı olun. Zayıflama Egzersizleri

100 Kalori 11.30 Markette alışveriş keyfi

zayiflama egzersizleriPazar veya markette alışveriştesiniz, özellikle şarküteri reyonunda daha çok vakit geçiriyorsunuz, çünkü alacağınız peynir çeşitlerinden tutun da zeytine kadar, hatta belki kuru meyveleri bile tadıyorsunuz. Bu tadımlardan gelen kaloriler sayılmazmış gibi de rahatsınız, oysa ki fark etmeden, yağdan gelen enerjisi yüksek ortalama 100 kalori aldınız bile. Alışveriş için erken ya da geç saatleri tercih edin. Alışverişe çıkarken de hafif tok olun.

250-500 Kalori 12.30 Günlük koşturma

Günlük işleri takip ederken, öğle yemeğini erteliyorsunuz ama bir yandan da bir şeyler atıştırmak lazım. Çantadan çıkan bir zayıflamak istiyorumpaket diyet bisküvi ile bu tuzağı 100 kaloriyle atlatabilirsiniz. Kötü senaryo ise bir paket çikolata, poğaça, kek gibi hamur işleri ya da fast food da olabilir, yani 250 ile 500 gibi bir kalori saldırısına hazır olun.

400 Kalori 15.00 TV ile gelen hareketsizlik


Bu saatlerde özellikle kan şekerinin düşmeye başlamasıyla iştahınız ve tatlıya yöneliminiz artabilir, ideali kepekli ekmeğe tosttur. Yoksa bir iki avuç yemiş, belki biraz kurabiye derken doymadan 400 kalori alabilirsiniz. Şifalı Bitkiler

100 Kalori 18.00 Akşam yemeği

zayıflamada tatlılarYemek için hazırlık aşamasında çatal hırsızlıkları, çocuğu olanların yemek yedirme anında kaçırdıkları ya da arta kalanların yenmesi, yemek nasıl olmuş derken bir iki kaşık tadına bakmalar ve aile fertlerinin eve dönmesini beklerken yapılan küçük atıştırmalar hiç yoktan 100 kalori almanıza neden olabilir.

100-150 Kalori 21.00 Gece geç saat yemeleri


Geç saatlerde televizyon karşısında otururken el oyalanması için eğlencelik atıştırmalıklar yapılabilir. Canınız cipsleri ya da tatlıları çekiyorsa kalori hesaplamasına hiç girmiyorum. Sütlü tatlılar, meyveli dondurma kapları, makul miktarlarda meyve veya badem gibi birkaç kuru meyve en masum haliyle listeye 100 ile 150 arası kalori ekler.

Günlük kaloriden tasarruf

İşte size birkaç küçük örnek;