şifalı bitkiler
Hıçkırık singultus ne denleri tedavi şekilleri ve hıçkırığa iyi gelen şifalı bitkiler konusu 35203 defa okunmuştur

Reklamlar

Hıçkırık Singultus Ne Denleri Tedavi şekilleri Ve Hıçkırığa Iyi Gelen şifalı Bitkiler


hıçkırık nedir tedavi yolları nelerdirHIÇKIRIK ( Singultus) nedir?

Tıp dilinde singultus denir. Genellikle nedeni belli değildir ve sıklıkla erkeklerde görülür. Hıçkırık göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir ses dışarı çıkmasıdır. Frenik sinirin uyarılması ile geliştiği bilinmektedir.

Hıçkırığın Nedenleri nelerdir?

1- Akciğerde sıvı toplanması.
2-
üremi(Kandan ürenin uzaklaştırılamaması).
3- Alkollü ve gazlı içecekler.
4- Hamilelik.
5- Hepatit.
6- Mide gazı.
7- Sıcak ve baharatlı yemekler.
8- Sinir bozuklukları.
9- Mide veya bağırsaklardaki sinirsel bozukluklar.
10-Nadiren ansefalit denen bir tür beyin hastalığı.
11-Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürree de hıçkırığa neden olabilir.

Hıçkırık Nasıl Geçer?
Genellikle oturup geçmesini beklemek gerekir ancak inatcı bir durumla karşı karşıyaysanız bir şeyler yapmak en iyisidir.

Hıçkırığı Geçirme Yöntemleri;

a-Kesekağıdına soluk alıp vermek.
b-Sık sık derin nefes alıp sonra tutma ve 3-4 saniye içinde tekrar nefes verme.
c-Hızlıca bir bardak su içme.
d-parçalı buz veya kuru ekmek yeme.
e-Göz yuvarlağına rahatsızlık vermeyecek şekilde bastırma.
f-Bütün bunların işe yamadığı çok uzun zaman devam eden(2 saatten uzun) durumlarda ilaç kullanılması gerekebilir.

Hıçkırığa iyi Gelen Şifalı bitkiler;
Dereotu tohumu çayı hıçkırığı kısa sürede sona erdirebilen etkili bir ilaçtır. Yarım tatlı kaşığı dereotu tohumu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 2-3 dakika demlendikten sonra süzülür ve tatlandırılmadan yudumlanır.

Tavsiyeler;
Eğer sık sık hıçkırığa yakalanıyorsanız ve bu hıçkırık nöbetleri çok uzun zaman alıyor ve bir türlü geçmek bilmiyorsa basit hıçkırık diye adlandırılamaz. Bu durumun altında yatan etkenler araştırılmalıdır. Bunun için bir an önce doktorunuza danışmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekir.

"Hıçkırık singultus ne denleri tedavi şekilleri ve hıçkırığa iyi gelen şifalı bitkiler" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :nedex

hıçkırık diyip geçmeyin.daha öncekiler gibi sandığım bir hıçkırık iki gün boyunca sürdü.hem de uzun sürelerle ve her nefes alışverişinde.doktor yapacağı ineyle geçeceğini söyledi ama geçmedi bir doz daha yaptılar yine geçmedi hap verdiler serum bağladılar ağızdan bir çeşit gaz verdiler akciğer filmi çektiler temiz.doktor da çözemeyince diğer doktor arkadaşlarını aradı sonunda biri hortumla mideye olmazsa ağıza inmeyi önermiş.4 sefer mideye indi geçmedi.sonunda burnumdan girdi ve nihayet durdu.henüz ara ara 1-2 kez hıçkırıyorum ama hala tedirginliği var.çünkü işin kötüsü neden olduğu belli değil,en sağlam dedikleri ilaçlar geçirmedi ve eğer öyle de geçmeseydi enseden iğneyle girip buna sebep olan sinir uyuşturulacaktı ki artık iğneyle ensenize girmesinden değil ona rağmen geçmemesinden korkuyosunuz.şimdilik bi sorun yok ama olması için bi neden olmayan bişeyden korkmamak elde değil ve inanın çok sinir bozucu.umarım kimsenin başına gelmez gelse de geçicidir.

Yazan :ilayda
su anda hıckırdığım için merak edım bu sıteye girdim ve sıteyı cok begebdım ve resımı cok güzel

Yazan :fevzi nilgül
çok yararlı şeyler anlatmış

Yazan :abdullah nacar
gurur duyuyorum çok iyi yazmışınız spass=sağol'un

Yazan :burak türkcan
hıçgırığı hiç sevmiyorum

Yazan :hkkkk
paylaşanın emeğine sağlık hiç bilmemektense nedenleri hakkında biraz fikir sahibi olmak iyidir teşekkürler sagliksifa.com

Yazan :seda nur ekin
hıçkırık nasıl oluşur

Yazan :betül yılmaz
ya hıçkırığın nedenleri bumu bana pek yardımcı olamadı okulda böyle işlememiştik

Yazan :tuğçe şendoğan
bence güzel hiç değilse dersime yardım etti

Yazan :şakir
herşeyi denedim ama hiç biri fayda etmedi. sigarayı içtikten sonra hıçkırmaya başladım.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Alternatif Tıp Nedir?

Son çeyrek yüzyılda modern yaşam tarzının getirdiği, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres etkileri yaşamımızın dengesini alt üst etmiş durumdadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çağımızda hastalıklarda artışlar görülmüştür. Tıp ilerlemesine rağmen, her derde deva olamamıştır. Bu gelişmeler üzerine asıl çarenin doğada olduğu anlaşılmıştır. Eskiden "kocakarı ilaçları" olarak tabir edilen yöntemlerin, günümüzde Alternatif Tıp inceleme alanına girmesi ile bitkilerin vucudumuz üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır. Doğadaki meyveler, sebzeler, baharatlar ve şifalı bitkiler bizlere doğanın bir hediyesi, yaradanın bir ikramıdır. Bizim bu ikramdan yararlanmamız alternatif tıbbın ortaya çıkışına ortam hazırlamıştır.

Sitedeki bütün konular