şifalı bitkiler
Astım Nedir? Astım Nasıl Olur? Astımın Tedavisi Nasıl Yapılır? Astım Kimlerde Görülür? konusu 19854 defa okunmuştur

Reklamlar

Astım Nedir? Astım Nasıl Olur? Astımın Tedavisi Nasıl Yapılır? Astım Kimlerde Görülür?


ASTIM nedir? Astımın sebepleri nelerdir?

Astım hastalığında akciğerlerdeki ince hava kanalları, akciğer iç duvarlarının şişmesi veya akciğerin fazla salgı yapması sonucu daralır. Bu daralma, ciğerlere hava akışını kısmen engelleyerek solunum zorluğuna yol açar. Astım krizlerine;

Astım çoğunlukla aileden gelen bir hastalıktır.Ayrıca alerjik nezle ya da egzama görülen çocuklarda rastlanır. Astım krizleri dört yaşından küçük çocuklarda çok enderdir. Bu krizler genelde ergenlik çağından sonra ise kesilir.

Astımın belirtileri nedir?

Astımın başlıca belirtileri hırıltılı bir soluma sesi ve solunum zorluğudur. Krizler hafif harıltılardan şiddetli soluk tıkanıklıklarına kadar değişen derecelerde görülebilir. Bazı çocuklarda hırıltı sesi aylarca kesilmez. Diğerlerinde ise iki kriz arasında hiç bir belirti görülmez. Ciddi krizler hayati tehlikeler taşıdığından derhal müdahale edilmelidir.

Astım tedavisi nasıl yapılır?

Astım tedavisi krizlerin sıklığına ve şiddetine göre değişir.

Özellikle dikkat edilecek bir husus astımı olan çocukların yaşıtlarının faaliyetlerinden geri kalmamasıdır. Tersine, çocuk için bu faaliyetleri sürdürmek yararlıdır. Yorucu hareketler ya da jimnastik öncesi ilaçların dozunu artırarak çocuğun özellikle yüzme gibi sporlara katılması teşvik edilmelidir. Bu çocuğun psikolojisine de olumlu etkiler yapar.

Astım krizleri nasıl önlenir?

Astım krizlerinin nedenleri belirlenirse bunlara alınan önlemler krizleri azaltabilir. Ancak çoğu durumlarda bu krizlerin belli nedenleri yoktur. Bazı durumlarda çocuğa deri altından alerjen maddeler verilerek çocuğun nelere alerji geliştirdiği saptanır. Çocuğun kriz öncesi yediği gıdalar veyahut içinde bulunduğu koşullar sürekli olarak izlenerek durumlar keşfedilmeye çalışılır ve bu durumlara karşı önlemler alınır.

Örnek olay

Bir vakada çocuğun psikolojik baskıdan dolayı astım nöbetlerine yakalandığı, uzun gözlemler sonucunda keşfedilmiştir. Yine bu Vakada bu çocuğun şehir havasından kurtulup dağ veya kasaba havasına çıktığında daha az astım nöbetleri geliştirdiği gözlenmiştir.

Astıma İyi gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Astıma iyi gelen şifalı bitkiler ; adaÇayı, Lahana, Melek Otu, Gelincik gibi bitkilerdir.

"Astım Nedir? Astım Nasıl Olur? Astımın Tedavisi Nasıl Yapılır? Astım Kimlerde Görülür?" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :maria
bn astımım heer gün astim kirizi geçiriom tedavisi kalpten çöok zor

Yazan :hilal ulu
astım nasıl birşey

Yazan :leman deliismail
cok beyendim bilgilendim tesekur edeim benim de kizim yakinda astim oldunu orendik. astim icin hic bilgim yoktu sizin sayenizde oldu tesekur ederim

Yazan :melih
astıma naler iyi geliyor ne şekilde kulanmalıyım

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)