şifalı bitkiler
Bebeklerde konuşma gelişimi ve dil oluşumu konusu 8206 defa okunmuştur

Reklamlar

Bebeklerde Konuşma Gelişimi Ve Dil Oluşumu


Bebeklerde Konuşma Gelişmesi

Bebekler ne zaman konuşur? Sürekli sorulan bu sorunun cevabı nedir? Bebek sağlığı temel alındığında, aslında bebekler kendilerini doğduktan kısa bir süre sonra ifade etmeye başlarlar. Bu ifade şekli genelde acılara ve onlara göre sıra dışı gelen şeylere karşı verilen tepkilerle sınırlıdır. Konuşma dediğimiz olay kişinin bulunduğu ortamdaki hal, hareket ve duygularını harf, hece ve kelimelerle ifade etmesidir. Genelde konuşma gelişimi üç yıl gibi kısa bir sürede oturur fakat ses ve hecelerin çıkarılması zaman alır. 3 yıldan sonraki gelişmeler pratik sürecidir ve kişi ölene kadar devam eder.

NOT: Bu yazılanlar kişiden kişi ye değişebilir. Yine bu yazılanlar bu makalenin yazarının yarı bilimsel gözlemlerini yansıtmaktadır.

Birinci Sene

Çocuklar konuşmaya başlamadan çok daha önce kendilerini ifade etmeyi bilirler. Doğuştan itibaren anne-babalarının seslerini dinler, bundan güven ve huzur içinde zevk alırlar. İkinci aydan itibaren bazı sesler çıkartmaya başlarlar. Altıncı aydan itibaren ‘’ba ‘’, ‘’de’’ , ‘’ ma ‘’ gibi heceleri söyleyebilmeye başlarlar. Birçoğu birinci yılın sonunda basit birkaç kelime, deyim ve emri anlayıp hiç olmazsa bir kelimeyi doğru düzgün söylemeyi öğrenmiştir.

İkinci Sene

İkinci yılın ortasına doğru çocuğun kelime hazinesi iyice gelişmiştir, ama konuşması hala bebek sesleri iledir, yavaş yavaş isimlerin ve eşyaların yanına ‘’anne gel ‘’ gibi emir takıları koymaya başlar. Bu dönemde söylenenlerin büyük kısmını da anlar. Konuşmalarından daha anlaşılmasa da kelime hazineleri gelişir, dilbilgisinin temel öğelerini öğrenmeye başlarlar.

Üçüncü Sene

Üçüncü yılda çocuklar ikinci yılda öğrendikleri kelimeleri birleştirmeye başlarlar. Gördükleri şeylerin isimlerini ve neye yaradıklarını, devamlı sorarak hem kelime hazinelerini genişletirler hem de kelimeleri güvenle kullanırlar. Bu yılın sonunda çok zor veya soyut olmamak şartıyla büyüklerin her söylediğini anlarlar, isteklerini ve düşüncelerini anlatabilir, ilgi duydukları güncel konular üzerinde konuşabilirler.

"Bebeklerde konuşma gelişimi ve dil oluşumu" Hakkında Yapılmış Bütün Yorumlar

Yazan :Mkerem Veyseli

Ikitane ikizlerim var 5 yasinda biri konusuyor diğeri konusmuyor yardimci olursaniz sevinirim.

Klinik bir durum buradan yardımcı olmamız imkansız. Ancak şunu bilmelisiniz ki gelişim "ikiz de olsalar" çocuktan çocuğa farklılık gözterir. Diğer yönden çocuğunuzun yaşı epeyce ileri. Mutlaka bir gelişim uzmanı veya psikiyatriye gösteriniz.

Yazan :aysegül erarslan
Benim kizim 21 aylik ve masallah 3 yasindaki gibi konusuyor, sorular soruyor bende her sorduguna cevap veriyorum, bebekliginde de yetiskin gibi davrandim. cok yarari oluyor. tesekkürler.

Sizde Yorum Yapmak istermisiniz ?

Yorumlar site yöneticisi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır.

Sağlık Şifa Arama

Sizin İçin Seçtik

    Can't create/write to file '/tmp/#sql_757_0.MYI' (Errcode: 28)